Cyprus - čo robiť

Cyprus

Ako sa zabaviť na Cypre? Kde sú najkrajšie pláže a kde sú pamiatky?

Pláže a kúpanie

Hlavným dôvodom, prečo ísť na Cyprus, sú krásne pláže a kúpanie, ktoré je možné od mája a trvá prakticky až do novembra.

Tie najkrajšie nájdete na juhovýchodnom cípe Cypru, v okolí miest Ayia Napa a Protaras. Táto oblasť sa môže pochváliť krištáľovo čistými piesočnatými plážami a členitým pobrežím s útesmi a jaskyňami.

Ďalšou oblasťou s nádhernými plážami je západ okolo Pafosu a Koralovej zátoky, kde sa nachádzajú krásne zátoky a komfortné hotelové rezorty, ale pláže nie sú také veľkorysé ako v okolí Ayia Napa.

Pláže na Cypre rozhodne patria medzi špičku v Európe, najmä vďaka vždy nádherne čistej vode.

Najlepšie hotely na pláži - Cyprus

TOP 5 - Najkrajšie pláže na Cypre

Aby ste sa ľahšie zorientovali a získali predstavu o tom, kam sa vybrať na najlepšie pláže na Cypre, vytvorili sme rebríček 5 najlepších pláží na ostrove. Pre podrobné informácie vždy stačí kliknúť na názov pláže.

  • Nissi Beach - Živá mestská pláž v letovisku Ayia Napa má krásne okolie s malým ostrovom, na ktorý sa dostanete plytčinou. Plážový areál je dobre vybavený reštauráciami, barmi, obchodmi a ležadlami so slnečníkmi.
  • Makronissos Beach - Len niekoľko sto metrov od nej na konci Ayia Napa nájdete krásnu pláž Makronissos, ktorá spája pevninu s malým ostrovom a vytvára tak možnosť kúpania z oboch strán. Je to jedna z najpokojnejších pláží v Ayia Napa.
  • Konnos Beach - Táto pláž je jedinečná, pretože sa nachádza pod skalou a je na ňu vidieť z poriadnej výšky a nájdete ju v letovisku Protaras na východe Cypru.
  • Coral Bay - Táto krásna pláž v širokom uzavretom zálive s veľmi čistou vodou láka tých, ktorí majú radi pokojnejšiu dovolenku, ale stále sú blízko veľkého mesta, Pafos je vzdialený len 12 km.
  • Petra tou Romiou - Afroditina pláž s ikonickou Afroditinou skalou síce nie je kvôli veľkým kamienkom najvhodnejšia na kúpanie, ale určite patrí k najfotogenickejším plážam v celom Stredomorí.

Ceny služieb, lehátok a slnečníkov

Cyperské pláže patria medzi najdrahšie v Európe. Ceny sa samozrejme líšia od letoviska k letovisku, ale v priemere zaplatíte približne tieto sumy:

  • Sada dvoch ležadiel a slnečníka na deň - 10 eur
  • Obed na pláži - 15 eur
  • Prenájom vodného člna na hodinu - 10 až 15 eur
  • Vodné športy - 20 až 40 eur na hodinu

Jedným z najlepších spôsobov, ako vyskúšať množstvo vodných športov, je Latchi Watersports Centrenachádza na západe Cypru v letovisku Polis Chrysochous. Tu si môžete vyskúšať obrovské množstvo športov alebo si prenajať vlastný čln.

Šnorchlovanie

Ak nechcete nosiť kyslíkovú nádrž, môžete si jednoducho nasadiť okuliare a užiť si potápanie na mnohých miestach. Stačí si vybrať správnu zátoku alebo lagúnu a čaká vás skvelý zážitok. Odporúčame zátoky a útesy v okolí mysu Greco, kde nájdete napríklad Modrú lagúnu.

Najlepšie miesta na šnorchlovanie však hľadajte na západnom Cypre, najmä na polostrove Akamas alebo na pláži Coral Bay.

Pamiatky a história

Cyprus, ktorý sa nachádza na strategickom mieste medzi Európou, Áziou a Afrikou, bol osídlený od nepamäti a vždy slúžil ako obranná pevnosť alebo zastávka na obchodných cestách. Napriek svojmu významu a rozlohe sa na tomto území nezachovalo obrovské množstvo pamiatok, čo však neznamená, že milovníci histórie si tu nenájdu niečo pre seba.

Hlavnými lákadlami sú nepochybne archeologické náleziská z čias antického Grécka a Ríma. Navštívte napríklad tieto lokality:

Zaujímajú vás menej známe a neobvyklé pamiatky? Potom sa vyberte do pohoria Troodos, kde môžete obdivovať výnimočne zachovalú vidiecku architektúru z 12. a 13. storočia. Sakrálne stavby - malé kostolíky - v dedinách Moutoullas a Pedoulas sú dokonca zapísané na zozname UNESCO.

Nočný život

Cyperčania sa radi zabávajú a počas noci to na mnohých miestach ožíva. V Nikózii , zájdite do klubu Clubd, kde sa hrá techno a elektro hudba, alebo do klubu Teez, kde sa hrá hip hop a R&B. Zastavte sa aj na hlavnej ulici Nikózie, Ledra Street, kde si môžete dať dobrú večeru a drink. Atmosféra je tu výnimočná.

Najlepšíma najživším mestom pre nočný život je Ayia Napa. Nájdete tu naozaj všetko, čo potrebujete, a zabaví sa tu každý. Sú tu desiatky klubov, ktoré hrajú rôzne žánre, a zvyčajne môžete niekoľko z nich obísť zadarmo. Odporúčame navštíviť The Castle Club, trojposchodový klub s úžasnou atmosférou. Ak máte radi pokojnejšiu atmosféru, v centre nájdete množstvo živých koncertov so žánrami ako country a jazz.

Ak sa nachádzate na predmestí Limassolu, nevynechajte Guaba Beach Bar, ktorý je považovaný za jeden z najlepších klubov na svete a nachádza sa priamo na pláži.

Turistika

Cyprus je okrem kúpania aj rajom pre pešiu turistiku. Môžete tu navštíviť 2 hlavné oblasti s vyznačenými turistickými chodníkmi v nádherne rozmanitej prírode, kde môžete pokojne stráviť viac ako týždeň...

Akamas Peninsula National Park Nachádza sa na najzápadnejšom cípe Cypru a ponúka nádherné výhľady a panorámy. Ak sa vydáte po trase od Afroditiných kúpeľov k Modrej lagúne, narazíte na množstvo vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Môžete tu vidieť divoké kozy, raje, ježkov, jašterice a mnohé druhy vtákov.

Ďalšou časťou tohto národného parku sú hlboké kaňony a rokliny s turistickými chodníkmi.

Ďalšou oblasťou, ktorá stojí za zmienku, je pohorie Troodos, kde sa nachádza najvyšší vrch Cypru, hora Olymp. Najlepším spôsobom, ako sa pohybovať po tomto pohorí, je určite auto. Počas svojich potuliek nezabudnite navštíviť Kaledónsky vodopád, ktorý sa nachádza kúsok od hory Olymp.

Mapy vyznačených turistických trás dobre zobrazujú napr. en.mapy.cz.

.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.