Troodos

Troodos

Cyprus nie je len destináciou pre dovolenku na pláži, ale aj pre krásnu horskú turistiku a výlety po malých dedinkách jediného pohoria Troodos. Šplhá sa do maximálnej výšky viac ako 1 900 metrov a vypĺňa takmer dve tretiny územia Cyperskej republiky.

Zobraziť ceny hotelov - Pohorie Troodos

Do pohoria Troodos môžete ísť na jednodňový výlet z pláže alebo môžete na Cyprus priletieť len preto, aby ste sa mohli túlať po týchto horách...

Zelené hory a údolia

Krajina pohoria ostro kontrastuje so suchým pobrežím a ostatnými ostrovmi v Stredozemnom mori. Pohorie Troodos prekvapí svojimi husto pokrytými svahmi so stále zelenou vegetáciou ihličnatých stromov smreka a borovice, ako aj klasickými listnatými stromami kontinentálnej Európy.

Zaoblené vrcholy najvyšších častí pohoria miestami strmo klesajú do malebných zalesnených údolí, v ktorých sa často na nepredstaviteľných miestach objavujú malé malebné dedinky.

Najvyšším vrchom je hora Olympos s výškou 1 952 metrov.

Dediny, kláštory a kostoly

Po celých horách sú ako korálky roztrúsené malebné dedinky s typickou vidieckou architektúrou. Niektoré z nich sa dokonca môžu pochváliť zápisom na zoznam svetového dedičstva UNESCO vďaka zachovaniu mimoriadne zaujímavých vidieckych kostolíkov z 13. až 15. storočia, ktoré umožňujú nahliadnuť do histórie tvrdého života v horách. Pozrite si bližšie vybrané zaujímavé miesta v pohorí Troodos.

Ubytovanie

Hoci Troodos nepatrí medzi najnavštevovanejšie pohoria, turistická infraštruktúra je pomerne dobre rozvinutá a existuje tu množstvo ponúk na ubytovanie. Väčšinou tu nájdete dobre hodnotené penzióny alebo apartmány, ale v hlavných strediskách sa môžete ubytovať aj v klasických hoteloch. Ceny sa pohybujú okolo 70 eur.

Doprava

Určite najpohodlnejším dopravným prostriedkom je prenajaté auto. Len tak sa dostanete na všetky miesta bez závislosti na cestovných poriadkoch, zatiaľ čo autobus často jazdí do menších dedín len dvakrát denne. Cesty v pohorí Troodos sú kľukaté a strmé, ale dobre udržiavané, značené a do všetkých dedín vedú bežné asfaltové cesty.

Do väčších dedín sa dostanete aj autobusom:

  • Troodos: linka 64 (kliknite na časť Vidiecke trasy) do Limassolu (Lemesos), linka 408 priamo do Nikózie (len v sobotu a nedeľu), linka 87 (v pracovné dni) do Kakopetrie (s prestupom na ďalšie spoje do Nikózie)
  • Kakopetria: linky 405, 407, 408 do Nikózie
  • Omodos: linka 40 (kliknite na časť Vidiecke trasy) do Limassolu (Lemesos)
  • Pano Platres: linka 64 (kliknite na časť Vidiecke trasy) do Limassolu (Lemesos)

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Cyprus.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.