Cyprus - počasie a najlepší čas na cestu

Cyprus

Počasie na Cypre je príjemné po celý rok. Letá sú suché a bez dažďa, v zime občas spadne pár kvapiek. Teplota mora sa pohybuje okolo 25 stupňov a leto trvá až 8 mesiacov.

Zimy sú mierne a teploty môžu dosiahnuť 20 stupňov. V polovici leta očakávajte na pobreží teploty nad 30 stupňov a vo vnútrozemí nad 35 stupňov. Letné noci sú príjemné s teplotami nad 20 stupňov.

Vyberte si obdobie, ktoré vám najviac vyhovuje, a rezervujte si dovolenku na Cypre.

Najlepšie hotely na pláži - Cyprus

Teploty vzduchu a kedy najviac prší

Kedykoľvek sa chystáte na Cyprus, pozrite si, aké počasie môžete na Cypre očakávať v jednotlivých mesiacoch, kedy najviac a najmenej prší a kedy je najteplejšie.

Počasie v januári

Prvý mesiac roka je na Cypre "aprílové počasie" s častými ľahkými prehánkami striedanými so slnečnou oblohou. Bežné teploty dosahujú 17 °C, ale večer a ráno môžu klesnúť až na 7 °C. V najvyšších častiach pohoria Troodos v tomto období sneží.

Počasie vo februári

Počasie vo februári na Cypre je veľmi podobné ako v januári. Priemerné teploty sa pohybujú okolo 17 °C, často sa vyskytujú prehánky, ktoré však trvajú len krátko a výrazne neobmedzia váš prieskum miest a dedín. Aj počas februára na vrcholoch pohoria Troodos stále leží sneh a lyžovanie je stále možné.

Počasie v marci

Teploty v marci pomaly stúpajú, najvyšší denný priemer je okolo 19 °C, hoci ráno a večer je stále chladno (aj pod 10 °C). Dažďové prehánky sú menej časté ako v zime, ale občas prší, najmä v južných častiach ostrova.

Marec je preto ideálnym mesiacom na spoznávanie miest a pamiatok.

Počasie v apríli

V apríli je na Cypre jar v plnom prúde. Denné teploty pravidelne dosahujú 22 °C, dážď je zriedkavý, ale príroda je ešte nasýtená vodou zo zimy a všetko krásne kvitne. Južné svahy pohoria Troodos sú sviežo zelené, rovnako ako lesy národného parku Akamas.

Väčšinou slnečné počasie s malou pravdepodobnosťou extrémov nabáda k objavovaniu Cypru na vidieku aj v mestách.

Počasie v máji

Máj je na Cypre prvým mesiacom, keď teplota vzduchu pravidelne stúpa nad letnú hranicu 25 °C. Dážď je zriedkavý a v tomto mesiaci prevládajú slnečné dni.

Na kúpanie v mori počkajte do konca mája, keď má voda v plytkých vodách už viac ako 20 °C.

Počasie v júni

V júni sa počasie na Cypre dostáva do plného letného režimu. Priemerné teploty sa vyšplhajú na 30 °C, ale výnimkou nie sú ani horúčavy s teplotou 35 °C, ktorým sa dá uniknúť len v horách. Dážď v júni je zriedkavý jav, rovnako ako mraky na oblohe.

More na celom pobreží je už príjemne teplé - letná sezóna je v plnom prúde.

Počasie v júli

Dovolenka na Cypre sa vyznačuje vysokými teplotami v priemere nad 32 °C a bezoblačnou oblohou. Júl je vhodný najmä na opaľovanie a kúpanie v mori, zatiaľ čo vysoké teploty nie sú vhodné na spoznávanie miest a pamiatok.

Jediné chladnejšie počasie je v zalesnených horách Troodosu, kde sa môžete na niekoľko dní uchýliť k pešej turistike.

Počasie v auguste

August je najteplejším mesiacom roka s priemernými teplotami okolo 33 °C. Maximálne teploty nad 40 °C však nie sú výnimočné, čo prakticky znemožňuje iné aktivity ako opaľovanie a kúpanie v mori.

Ani v mori, ktorého voda má viac ako 30 °C, vám nebude príliš zima. Zrážky v auguste sú zriedkavé a nevyskytujú sa ani letné búrky.

Počasie v septembri

September na Cypre nestratil nič zo svojej letnej príchute. Teploty sú podstatne príjemnejšie ako počas prázdnin, keď sa zvyčajne pohybujú okolo príjemnejších 30 °C. V septembri na Cypre vôbec neprší, pričom zrážky sú na celom ostrove celkom výnimočné.

Teplota vody je vtedy takmer rovnaká ako teplota vzduchu, zvyčajne okolo 30 °C.

Počasie v októbri

Leto v októbri? Na Cypre žiadny problém. Teplota vzduchu sa pohybuje v priemere okolo 28 °C, rovnako ako teplota vody v mori.

Aj dážď je v októbri výnimočný, veľmi slabé prehánky sú častejšie koncom októbra a v novembri.

Počasie v novembri

Až v novembri sa letné počasie pomaly vytráca, priemerné teploty klesajú na 22 °C, ale dni s teplotami nad 25 °C nie sú výnimkou.

Pribúda aj zrážok, ale žiadne dlhotrvajúce prehánky nemožno očakávať, v priemere prší 5 dní v mesiaci, a to len niekoľko desiatok minút.

Počasie v decembri

December je najdaždivejším mesiacom na Cypre s normálnym množstvom zrážok okolo 95 mm. To znamená pomerne časté prehánky, ktoré však neobťažujú tak ako v rovnakom období v chladnejšej kontinentálnej Európe.

V skutočnosti priemerné decembrové teploty stúpajú na približne 18 °C.

Teplota mora a kedy sa kúpať na Cypre

Cyprus je destináciou s najdlhšou kúpaciou sezónou v Európe. Morská voda sa začína otepľovať už v máji, keď koncom mesiaca pravidelne dosahuje viac ako 21 °C.

Najlepšie hotely na pláži - Cyprus

Teploty sa v jednotlivých letoviskách líšia len mierne.

Na Cypre sa môžete pohodlne kúpať od mája do novembra, keď teplota mora bežne presahuje 20 °C.

  • Máj - 22 °C
  • jún - 24 °C
  • júl - 27 °C
  • august - 30 °C
  • september - 30 °C
  • október - 28 °C
  • november - 26 °C

V zime sa more ochladí na 18 až 20 °C.

Pozrite si tipy na najkrajšie pláže na Cypre v časti Aktivity a zaujímavosti na Cypre.

Tabuľka teplôt počas roka

Cyprus - Počasie rovnaké pre celý ostrov

Mesiac
Počasie
Vzduch
Voda
január
daždivé
15 °C
18 °C
február
daždivé
15 °C
17 °C
marec
slnečné
17 °C
17 °C
apríl
slnečné
22 °C
18 °C
máj
slnko
26 °C
21 °C
jún
slnko
30 °C
24 °C
júl
slnko
32 °C
27 °C
august
slnko
32 °C
28 °C
september
slnko
30 °C
28 °C
október
slnko
28 °C
26 °C
november
daždivé
20 °C
23 °C
december
daždivé
16 °C
20 °C

Kedy prejsť na Cyprus

Kedy sa vybrať na Cyprus, závisí od toho, čo presne od svojej dovolenky očakávate.

Kúpanie a letné aktivity

Ako už bolo naznačené vyššie, Cyprus má dlhú letnú sezónu. Na typickú plážovú dovolenku sa môžete na Cyprus vydať kedykoľvek od konca mája do konca októbra, kedy si môžete vychutnať veľmi teplé more a vysoké teploty vzduchu.

Pozor však na obdobie letných prázdnin, t. j. júl a august. Teploty môžu dosiahnuť až extrémnych 40 °C a tieto mesiace sú vhodné naozaj len na plážovú dovolenku. Je logické, že v tomto období sú aj ceny ubytovania a služieb najvyššie a stúpajú na dvojnásobok bežných cien.

Poznávanie pamiatok a turistika

Cyprus je celoročnou destináciou pre iné ako plážové aktivity. Za poznávaním miest a pamiatok sa môžete vydať kedykoľvek.

Ak je hlavnou náplňou vašej dovolenky turistika, vyberte sa na Cyprus v období od marca do mája alebo od októbra do novembra, keď sú teploty najpríjemnejšie.

A ak chcete zažiť niečo skutočne nezvyčajné a využiť výhody najjužnejšieho lyžiarskeho strediska v Európe, vydajte sa na Cyprus v januári alebo februári.

Hotely a ubytovanie na Cypre

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.