Kourion

Kourion

Kourion je bývalé antické mesto a dnes jedno z najdôležitejších a najväčších archeologických nálezísk na Cypre. Z väčšiny pôvodných budov zostali len základy, dórske stĺpy a archeologické vykopávky, výnimkou je grécko-rímske divadlo, ktoré bolo kompletne zrekonštruované a dodnes slúži svojmu pôvodnému účelu, konajú sa tu koncerty, predstavenia a iné kultúrne podujatia.

Hotely a ubytovanie - Pafos

Staroveké mesto (akropola) Kourion bolo založené pravdepodobne v 2. storočí pred n. l. na 100 m vysokej plošine tesne pri mori. Nachádza sa asi 19 km od dnešného mesta Limassol.

Hlavnými atrakciami akropoly sú pozostatky Apolónovho chrámu, spomínané grécko-rímske divadlo, základy domu gladiátorov či antický štadión.

Vstupné a otváracie hodiny

Otvorené denne od 8:30 do 19:30, v zime len do 17:00. Posledný vstup je vždy 30 minút pred zatvorením.

Za vstup zaplatíte 4,50 EUR.

Oficiálna internetová stránka: mcw.gov.cy

Pláž Kourion

Pod archeologickým parkom sa nachádza široká pláž s výhľadom na fotogenické útesy a tvrdý piesok a kamienky.

V tejto časti Cypru nie je more také pokojné a často sa tu vyskytujú väčšie vlny ideálne na bodysurfing. Vstup do vody je prvých približne 20 metrov pozvoľný, potom sa dno prudšie zvažuje.

Na pláži sa nachádzajú aj 3 reštaurácie.

Ako sa sem dostať

Pri archeologickom nálezisku Kourion a na pláži môžete ľahko a bezplatne zaparkovať na veľkých parkoviskách. Kourion sa nachádza za dedinou Episkopi, ku ktorej vedú smerové tabule.

Z centra Limassolu premáva autobusová linka 16B ku kláštoru Agios Ermogenis (v cestovnom poriadku sú trasy vedúce až do Agios Ermogenis vyznačené zelenou farbou). Od autobusovej zastávky ku vchodu do mesta Kourion prejdete asi 450 metrov po ceste (trasa do en.mapy.cz).

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Cyprus.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.