Pafos

Pafos

Najväčšie mesto a letovisko na západnom Cypre Pafos (grécky Pafos) je spolu s Larnakou jedným z dvoch hlavných východiskových miest vďaka medzinárodnému letisku Pafos PFO.

Hotely a ubytovanie - Pafos

Mesto je vďaka bohatým antickým pozostatkom zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, ale na svoje si prídu aj milovníci pláží a kúpania. Pafos a jeho okolie sú totiž jednou z najlepších plážových destinácií na Cypre.

Pláže a kúpanie

Keďže historické centrum Pafosu leží asi 1 km od mora, môžete zažiť nádherné kúpanie prakticky priamo v meste s prírodnou kulisou členitého, veľmi skalnatého pobrežia, bez ruchu veľkomesta, ktoré je doslova za rohom. Medzi najlepšie pláže v meste patria:

 • Venus Beach - Krásna prírodná pláž so skalnatým pobrežím, ale samotná pláž je pokrytá jemným zlatým pieskom. Priľahlé letovisko ponúka prenájom ležadiel a slnečníkov aj pre širokú verejnosť. Pridanou hodnotou pláže je tyrkysovo čistá voda a pokojné prostredie (poloha na google.com/maps). Jazdí sem autobus 615.
 • Lighthouse Beach - Odľahlá priestranná pláž s jemným bielym pieskom na okraji mesta v blízkosti majáka je ideálna na pozorovanie západov slnka a pokojný deň pri mori (umiestnenie na google.com/maps). Jazdí sem autobus 615.
 • Kato Paphos - Južná časť mesta, známa ako Kato Paphos, je centrom väčších hotelov a rezortov a malých mestských pláží oddelených kamennými mólami. Niektoré pláže pokrýva jemný svetlý piesok, iné sú umelo vybudované na betónových plochách zatienených palmami. Letovisko Kato Pafos je ideálne pre milovníkov denného a nočného života (jeho poloha na google.com/maps). Cez Kato Pafos prechádza väčšina autobusových liniek verejnej dopravy.
 • PlážGeroskipou - najjužnejšia pláž Pafosu je zároveň jednou z najdlhších a je úplne verejná. Nie sú na nej vyhradené hotelové zóny ako na vyššie uvedených plážach (poloha na google.com/maps). Jazdia tu autobusy 606 a 611

Ďalšie veľmi známe pláže ležia neďaleko za hranicami mesta a pripravili sme pre ne samostatné miniprůvodce: pláž Coral Bay a pláž Petra tou Romiou.

Pamiatky a atrakcie

Jednoznačne najvýznamnejšími pamiatkami celého Cypru, pre ktoré je Pafos zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, sú početné a dobre zachované pozostatky antického Grécka, pre ktoré sme tiež pripravili osobitného miniprůvodce:

 • Nea Pafos - Archeologické náleziská celého antického mesta
 • Tombs of the Kings - pohrebiská vytesané do skaly, ktoré sa využívali najmä v helenistickom a románskom období

Medzi ďalšie významné pamiatky v Pafose patria:

 • Benátska pevnosť - stredoveký hrad chrániaci vstup do prístavu, pôvodne byzantský, neskôr prestavaný v 16. storočí počas Benátskej republiky, vstup za 2,50 eur
 • Kostol Agioi Anargyroi - najväčší kostol v Pafose a dôležitá dominanta mesta, postavený v krásnom byzantskom štýle a pochádzajúci z roku 1649, vstup zdarma
 • Grécko-rímske divadlo - amfiteáter medzi prístavom a kostolom Agioi Anargyroi, vstup zdarma

Ubytovanie Pafos

Mesto Pafos ponúka pravdepodobne najväčšiu koncentráciu ubytovania na celom Cypre. Súkromné apartmány sa dajú kúpiť mimo sezóny od 35 eur za noc pre 2 osoby, klasické hotely približne od 45 eur. V hlavnej sezóne sa ceny zvyšujú až o 50 %.

V Pafose sa nachádza aj najväčší počet plážových rezortov a luxusných hotelov na Cypre, kde sa ceny za noc v dvojlôžkovej izbe v lete začínajú približne od 125 eur.

Doprava

Verejnú dopravu v Pafose zabezpečuje približne 15 frekventovaných liniek dopravnej spoločnosti OSYPA.

Lístok na jednu cestu stojí 2 eur, nočný lístok 3 eur a denný lístok 6,50 eur. Lístok si môžete kúpiť v hotovosti u vodiča alebo kartou v pokladni na autobusovej stanici pri prístave (Harbour) alebo na dvoch hlavných staniciach v centre (Market a Karavella).

Najvyťaženejšie linky premávajú raz za 10-20 minút. Využijete najmä tieto spoje:

 • Prístav - centrum: linky 603 (dlhšia trasa - cca 15 minút), 610, 618 (kratšie trasy - cca 10 minút)
 • Harbour - Tombs of the Kings - Coral Bay: 615
 • Port - Kato Paphos beaches - Geroskipou beaches: 606, 611
 • Centre - Kato Paphos beaches - Geroskipou beaches: 601,

Tu platí aj celodenný lístok za 15 eur na všetky verejné autobusové spoje na Cypre vrátane diaľkových.

Medzimestská autobusová doprava je ľahko ovládateľná. Verejnú dopravu tu prevádzkuje jediná spoločnosť InterCity Buses so svojimi zelenými autobusmi. Z Laranky premávajú nasledujúce linky:

Hlavná autobusová stanica Karavella sa nachádza na tomto mieste (umiestnenie na en.mapy.cz).

Podrobné informácie o autobusoch alebo prenájme áut nájdete v kapitole Doprava na Cypre.

Parkovanie v meste Pafos je relatívne bezproblémové. V meste je mnoho bezplatných parkovísk v blízkosti hlavných pamiatok, kde je najlepšie zastaviť. Na druhej strane neodporúčame pravidelne parkovať na uliciach.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Cyprus.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.