Ayia Napa

Ayia Napa

Ayia Napa (niekedy tiež Agia Napa), jedna z najvyhľadávanejších destinácií na Cypre, ponúka krásne pláže, desiatky klubov, koncerty, vodný park alebo výlet loďou.

Hotely a ubytovanie Ayia Napa

Je možné rezervovať si veľké množstvo organizovaných výletov loďou, na ktorých môžete ísť napríklad pozorovať delfíny. Zamilovaným párom odporúčame návštevu prístavu alebo mosta lásky, ktorý sa vypína medzi útesmi. Ďalšou možnosťou je návšteva zábavného parku, kde si môžete vychutnať napríklad výhľad z ruského kolesa.

Pláže a kúpanie

Členité pobrežie v okolí letoviska Ayia Napa ponúka pláže s jemným svetlým pieskom v dĺžke viac ako 8 km. Pláže sú sem-tam rozdelené fotogenickými skalami a všetky sú obklopené kompletnou ponukou zariadení v podobe barov, reštaurácií, požičovní lehátok a širokej ponuky vodných športov. Aké pláže navštíviť v Ayia Napa?

  • Nissi Beach - Jedna z najznámejších pláží na Cypre a v celom Stredomorí ponúka ideálne podmienky pre rodiny počas dňa a na zábavu do neskorých nočných hodín. Táto pláž je rozlohou najväčšia zo všetkých pláží v okolí Ayia Napy a napísali sme pre ňu osobitného miniprůvodce.
  • Pantachou Beach - Pláž sa nachádza priamo v centre mesta a okrem iného je najľahšie dostupná verejnou dopravou. Pantachou je najlepšou plážou pre rodiny s deťmi, pretože sa nachádza v blízkosti centra a má veľmi plytké more. Po Nissi je táto pláž najnavštevovanejšia a najrušnejšia v celej oblasti.
  • Agia Thekla Beach - Najzápadnejšia z pláží v letovisku je vhodná pre tých, ktorí nemajú radi davy ľudí. Je pokojná aj v hlavnej sezóne, najmä vďaka svojej odľahlosti od hlavného zázemia. Aj tu však môžete využiť všetky potrebné plážové služby.
  • Makronissos Beach - Krásna pláž spája malý polostrov s pevninou, takže sa môžete kúpať z oboch strán tejto 70 metrov dlhej pláže. Na malom polostrove môžete navštíviť archeologické nálezisko pohrebiska z antického obdobia. Pláž Makronissos je priestranná a napísali sme pre ňu vlastného mini sprievodcu.
  • Landa Beach - Menšia, pekne upravená pláž medzi Nissi a Makronissosom je ideálna na pokojnejší deň
  • Sandy Bay (Vathia Gonia) - Krásna pláž v tvare podkovy leží v úzkom plytkom zálive chránenom pred vlnami z otvoreného mora. Má najlepšie podmienky na šnorchlovanie a je jednou z najrušnejších pláží v Ayaia Napa
  • Pernera Beach - malá pláž obklopená palmovým hájom na polceste medzi centrom Ayia Napa a plážou Nissi. Ideálna na pokojné popoludnie s knihou mimo hlavného diania.
  • Kermia Beach - Najvýchodnejšie položená tichá pláž asi 4 km od Ayia Napy láka tých, ktorí majú radi pokojné tiché prostredie so zázemím hotelového rezortu priamo na pláži.

Atrakcie a zaujímavosti

Ayia Napa nie je len plážovým letoviskom, ale môže sa pochváliť aj krásnou prírodou, ako aj moderným zábavným parkom.

Za prírodnými krásami sa vydajte na východ od mesta. Najbližšie nájdete Most lásky . Skalný útes, ktorý sa týči asi 20 metrov od pevniny nad morom, tvorí skalnú bránu, ku ktorej môžete pohodlne prejsť a vychutnať si krásny výhľad na more.

Ešte ďalej smerom k východnému cípu Cypru sa nachádza národný park Cape Greco s morskými jaskyňami Sea Caves. Kliknutím na názvy si môžete prečítať podrobnosti.

Na druhej strane, asi 8 km západne od Ayia Napa nájdete veľký vodný park WaterWorld Themed Waterpark.

Ubytovanie

Ayia Napa je plážové letovisko číslo 1 na Cypre, takže si môžete vybrať zo širokej ponuky ubytovania všetkých typov. Lacné apartmánové komplexy s cenami okolo 55 eur za noc za štúdio a tiež veľké hotelové rezorty priamo na pláži, ktoré môžete v hlavnej sezóne získať od približne 115 eur za noc pre 2 osoby.

Hotely a ubytovanie v Ayia Napa

Aby sme vám uľahčili orientáciu, prinášame vám niekoľko tipov na konkrétne ubytovanie:

Doprava

Ak sa do Ayia Napa chystáte prenajatým autom, môžete sa sem ľahko dostať priamo z Larnaky, ktorá je vzdialená 44 km po pohodlnej diaľnici. Smerovník "Ayia Napa" sa objaví už v Larnake a je prakticky nemožné zablúdiť. Väčšina verejných parkovísk pri plážach je bezplatná.

Porovnajte ceny prenájmu áut na Cypre

Medzimestskú dopravu zabezpečujú autobusy Inter City z nasledujúcich destinácií.

Miestne autobusy prevádzkuje spoločnosť OSEA. Jednorazový lístok stojí 1,50 eur, celodenný lístok na verejnú dopravu v Ayia Napa a okolí (OSEA) stojí 5 eur. Lístky si môžete kúpiť len v hotovosti u vodiča.

Môžete tiež využiť celodenný lístok za 15 eur, ktorý platí na všetky medzimestské spoje na Cypre a na všetku verejnú dopravu v Larnake, Nikózii, Pafose, Limassole a v regióne Famagusta, kam patrí aj Ayia Napa.

Zoznam a mapa všetkých autobusových liniek v Ayia Napa: osea.com.cy/en/bus-routes.

Na hlavnej trase od aquaparku WaterWorld cez pláž Nissi, centrum mesta, mys Greco a do susedného letoviska Protaras použite linky 101 a 102, ktoré premávajú raz za hodinu. Mnohé úseky sú však posilnené inými miestnymi linkami, takže na autobus v rámci Ayia Napy zvyčajne nebudete čakať dlhšie ako 20 minút.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Cyprus.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.