Akamas

Národný park Akamas

Tento národný park na severozápadnom cípe ostrova je jedným z najčarovnejších miest na Cypre. Ohromí vás divoká príroda, skalnaté členité pobrežie s početnými prevismi a morskými jazierkami, holé skaly mysu Arnaoutis, ktoré sa vo vnútrozemí menia na hlboké husto zalesnené kaňony a rokliny s potokmi či malými vodopádmi. Celá oblasť je národným parkom a jej názov odkazuje na syna Thesea, hrdinu trójskej vojny.

Ubytovanie v regióne Akamas

Všetky lokality národného parku sú prístupné bezplatne.

Afroditine kúpele a Modrá lagúna

Jednou z najznámejších atrakcií národného parku je malý prírodný bazén v hlbokom lese len niekoľko desiatok metrov od pobrežia. Práve tu, v Afroditiných kúpeľoch, sa vraj grécka bohyňa lásky Afrodita stretla s Adonisom. Od Afroditiných kúpeľov sa môžete vydať po značených turistických chodníkoch ďalej:

  • Po pobreží asi 3,5 km k Modrej lagúne, nádhernej malej zátoke s krištáľovo čistou vodou, kde si môžete aj zaplávať.
  • Po veľmi strmých chodníkoch vystúpte na náhornú plošinu (cca 1,5 km), odkiaľ sa vám naskytne úchvatný výhľad na špičku polostrova Akamas
  • Mapa turistických trás v Afroditiných kúpeľoch - en.mapy.cz

Kaňon Avakas

Na západnom pobreží a v južnej časti národného parku nevynechajte návštevu troch hlbokých roklín s takmer kolmými stenami. Po dne kaňonov však vedú turistické chodníky, ktoré zvládnu aj menej zdatní cestovatelia.

Najznámejším kaňonom je roklina Avakas, ktorá vedie asi 2 km (jedným smerom), počas ktorých budete okrem strmých skál obdivovať aj bohatú flóru s niekoľkými endemickými druhmi rastlín, ktoré nerastú nikde inde na svete.

Pláž Lara

V najodľahlejšej časti národného parku na západnom pobreží navštívte takmer opustenú krásnu 200-metrovú pláž Lara v miernej zátoke. Nádherne čisté more, jemný žltý piesok a minimum návštevníkov spolu vytvárajú ideálne podmienky na pokojný deň plávania a opaľovania.

Ubytovanie

Keďže národný park má rozlohu približne 250 km2 a množstvo zaujímavých miest, oplatí sa v jeho blízkosti ubytovať aspoň na 1 alebo 2 noci. Najbližšie mestá s ubytovaním sú Polis Chrysochous, Neo Chorio alebo Peyia. Neďaleko je aj 25 km vzdialený Pafos.

Doprava

Ak chcete navštíviť všetky zaujímavé miesta NP Akamas, auto je určite najlepším riešením. Všetky parkoviská pri hlavných atrakciách sú bezplatné.

Na väčšinu zaujímavých miest sa však môžete dostať autobusom, hoci budete závislí od cestovných poriadkov. Všetky lístky stoja vždy 1,50 eur / jedna jazda.

  • Linka 645: Pafos - Polis Chrysochous (raz za hodinu)
  • Linka 622: Polis Chysochous - Afroditine kúpele (raz za hodinu)
  • Linka 616: Koralový záliv - Agios Georgios Pegeias, asi 2 km od rokliny Avakas

Mapa zaujímavých miest v NP Akamas

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Cyprus.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.