Cyprus - bezpečnosť a ochrana zdravia

Cyprus

Aké sú zdravotné riziká na Cypre? Je tu bezpečne a kde je najvyššia kriminalita?

Vyhľadávanie ubytovania na Cypre

Zdravotné riziká

Na Cypre sa nevyskytujú žiadne exotické choroby.

Zdravotné riziká vyplývajú najmä z kúpania v mori a dlhodobého pobytu na slnku.

Povinné očkovanie

Na Cyprus určite nepotrebujete žiadne špeciálne cestovné očkovanie. Riziko nákazy exotickou chorobou, napríklad hepatitídou alebo besnotou, je tu minimálne.

Riziká kúpania v mori

Kúpanie vo vodách okolo Cypru je veľmi bezpečné. Stredozemné more je vo všeobecnosti bez nebezpečných vĺn a kúpanie v chránených zátokách Ayia Napa alebo Protaras je mimoriadne jednoduché.

Riziko môžu predstavovať tzv. spätné prúdy, ale ak sa pravidelne vyskytujú, na pláži je vždy upozornenie s informáciami, ako sa v takýchto prúdoch správať.

V miestnych moriach sa nenachádzajú žiadne obzvlášť nebezpečné živočíchy. Napríklad posledný zdokumentovaný smrteľný útok žraloka na Cypre sa odohral v roku 1901.

Nebezpečné zvieratá a túlavé psy

Na Cypre sa nenachádzajú žiadne nebezpečné zvieratá. Vyskytujú sa tu dva druhy jedovatých hadov: zmija levantská a mačka európska, ako aj tarantuly a škorpióny.

Uhryznutia alebo uštipnutia sú však pomerne zriedkavé a tieto živočíchy nepredstavujú pri pohybe v bežných turistických oblastiach mimoriadne veľké riziko.

Túlavé psy sa občas vyskytujú vo vidieckych a mestských oblastiach, ale vo väčšine prípadov si cudzincov nevšímajú. Hoci niektoré zdroje uvádzajú, že na Cypre žije až 200 000 túlavých psov, skutočnosť je dnes podstatne iná.

Zo všetkých krajín v regióne je túlavých psov na Cypre najmenej. Na druhej strane túlavé mačky možno nájsť doslova na každom rohu.

Pitná voda

Podľa miestnych obyvateľov je voda pitná, odporúča sa však kupovať balenú vodu. Kvalita vody z vodovodu nie je taká dobrá ako v strednej alebo západnej Európe a mohla by vám spôsobiť ujmu alebo menšie zdravotné problémy.

Ak napríklad varíte cestoviny a vodu prevaríte, nemal by to byť problém.

Kriminalita

Cyprus je veľmi bezpečná krajina a kriminalita je takmer nulová.

Ojedinelé problémy sa môžu vyskytnúť najmä zo strany cudzincov a turistov, ktorí navštívia Cyprus. V turistických destináciách dbajte len na základnú opatrnosť.

Nočné prechádzky na Cypre sú bezpečné a neboli zaznamenané žiadne vážne incidenty.

Politická situácia

Turisti, ktorí vstúpia do Cyperskej republiky cez legálne hraničné priechody (južná časť Cypru), môžu cestovať do severnej časti ostrova a zdržiavať sa tam bez obmedzení. Naopak, ak pricestujete do severnej časti ostrova, zvyčajne prejdete na juh bez problémov, ale pri pokuse opustiť južnú časť cez letiská v Larnake alebo Pafose sa môžete stretnúť s problémami.

Majte na pamäti, že sever Cypru nikto neuznáva ako republiku (okrem Turecka), a preto v prípade problémov môže byť pomoc pre turistov, ktorí sa zdržiavajú v severnej časti ostrova, obmedzená.

Ak sa budete rozprávať s miestnymi obyvateľmi, majte na pamäti, že ostrov je od roku 1974 pod okupáciou tureckej armády. V tom čase bolo mnoho cyperských Grékov vyhnaných zo svojich domovov zo severu na juh. Otázka rozdelenia a znovuzjednotenia ostrova môže byť pre niektorých, najmä staršiu generáciu, veľmi citlivá.

Vo všeobecnosti je však situácia zmrazená ako status quo a medzi cyperskými Grékmi a Turkami v súčasnosti nedochádza k žiadnemu násiliu.

Riziko katastrof

Hoci sa Cyprus nachádza v zemetrasnej zóne, silné ničivé zemetrasenia sa tu nevyskytujú. Slabšie zemetrasenia sa vyskytujú v priemere dvakrát za 10 rokov.

Na Cypre málo prší, takže riziko záplav je zanedbateľné. Nevyskytujú sa tu žiadne ničivé búrky ani hurikány.

Dôležité kontakty

Telefónne čísla, ktoré môžu byť užitočné počas vášho pobytu, sú tieto:

  • Prvá pomoc - univerzálne európske číslo: 112
  • Národné telefónne číslo - univerzálne číslo pre políciu, záchranku alebo hasičov: 199

Medzinárodná telefónna predvoľba Cypru je +357.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.