Cyprus - požičanie auta

Cyprus

Ak nechcete stráviť dovolenku na Cypre len na jednej pláži a uprednostňujete výlety do prírody alebo na odľahlé skryté pláže, prenájom auta je určite najlepší spôsob, ako sa pohybovať.

Autobusová doprava funguje dobre, ale len v rámci väčších miest a medzi nimi. Dostať sa do horských dedín alebo na osirelé pláže by bolo náročné a zdĺhavé.

Kde, kedy a ako si rezervovať auto na Cypre

Pri rezervácii prenájmu auta platí, že čím skôr si ho rezervujete, tým lacnejšie bude. To platí aj na Cypre, hoci rozdiely nie sú také výrazné ako v iných európskych destináciách.

Na rezerváciu odporúčame použiť napríklad porovnávač Rentalcars.com, ktorý zoradí výsledky podľa vami zvolených kritérií.

Porovnanie cien na Cypre - Rentalcars.com

Najlepšou možnosťou je prenajať si auto priamo na jednom z dvoch medzinárodných letísk. Skontrolujte aktuálnu dostupnosť a ceny áut.

Pre zaujímavosť, auto z požičovne spoznáte na prvý pohľad podľa červenej poznávacej značky.

Ceny prenájmu áut na Cypre

Prenájom áut na Cypre patrí medzi najlacnejšie spomedzi európskych letovísk. Cena závisí od dĺžky prenájmu, čím dlhší prenájom, tým lacnejšia bude denná cena.

Príklady cien:

  • 7-dňový prenájom v lete - malé auto od 226 EUR
  • 4-dňový prenájom v lete - malé auto od 110 EUR
  • 7-dňový prenájom v zime: malé auto od 85 EUR
  • 4-dňový prenájom v zime: malé auto od 54 EUR
  • Rezervujte si auto na Cypre

Vždy si prečítajte podrobné podmienky prenájmu a najmä poistnú zmluvu, ktorú nájdete aj na Booking.com. Niektoré požičovne zahŕňajú poistenie v konečnej cene, inde si budete musieť priplatiť, od 5 do 10 eur na deň v závislosti od typu vozidla a dĺžky prenájmu.

Vrátenie vozidla na inom mieste

Keďže na Cypre sú dve letiská, mnohí cestujúci uprednostňujú prenájom auta na jednom z nich a jeho vrátenie na druhom konci ostrova. Otázkou však je, či sa viac oplatí prejsť 135 km, ktoré delia obe letiská.

Väčšina požičovní si účtuje poplatok približne 20 eur za vrátenie vozidla na inom mieste.

Medzinárodný vodičský preukaz a ďalšie dokumenty

Cyprus je súčasťou Európskej únie, a preto si pred cestou nie je potrebné vybavovať medzinárodný vodičský preukaz. Požičovňa áut musí akceptovať aj váš klasický európsky vodičský preukaz.

Autopožičovne zvyčajne vyžadujú na prenájom vozidla kreditnú kartu, ale často požičiavajú aj na debetnú kartu, ale buď za menej výhodných podmienok, alebo s veľmi vysokou zálohou, často presahujúcou 1 000 eur.

Ceny benzínu a parkovania

Benzín je na Cypre pomerne drahý a ceny sú vyššie ako európsky priemer.

Cena sa pohybuje od 1,45 eur do 1,65 eur. Pozrite si napríklad graf vývoja cien na webovej stránke: fuel-prices.eu/Cyprus.

Hustota čerpacích staníc je dostatočná - čerpaciu stanicu nájdete v každom väčšom meste, a preto nebude problém dostať sa k "výparom".

Parkovanie je na Cypre jednoduché, pri väčšine pláží a turistických atrakcií sú veľké a vo väčšine prípadov bezplatné parkoviská. Zadarmo môžete zastaviť aj na veľkých parkoviskách v najväčších cyperských mestách a letoviskách.

Ako fungujú čerpacie stanice na Cypre?

Bežný benzín sa označuje ako "Unleaded 95", zatiaľ čo nafta je na pumpách známa ako "Diesel".

Takmer všetky čerpacie stanice na Cypre sú obsluhované, ale ak chcete, môžete si natankovať sami. Na väčšine čerpacích staníc najprv zaplatíte a potom natankujete.

Všetky moderné čerpacie stanice majú automat na kreditné karty, kde si vyberiete druh paliva, vložíte kartu a automat vám naúčtuje presne toľko, koľko skutočne natankujete.

Prevádzka a dopravné predpisy

Na Cypre sa jazdí vľavo.

Napriek počiatočným obavám väčšina vodičov nemá problém s jazdou v protismere a stačí len prvých pár kilometrov, aby ste si na to zvykli. Ak jazdíte po ľavej strane prvýkrát, odporúčame vám prenajať si auto s automatickou prevodovkou.

Pravidlá sú tu veľmi podobné ako vo zvyšku Európy, t. j. jazda v pravo.

Problémom môžu byťkruhové objazdy - nezabudnite, že aj na nich musíte jazdiť v protismere, teda v smere hodinových ručičiek. Právo prednostnej jazdy majú vždy vozidlá jazdiace na kruhovom objazde. Smerovku musíte použiť tak pri výjazde z kruhového objazdu (vľavo), ako aj pri jazde na kruhovom objazde (vpravo, kým neopustíte kruhový objazd).

Na Cypre platia nasledujúce rýchlosti:

  • V obci - 50 km/h
  • Mimo obce - 80 km/h
  • Diaľnica - 100 km/h

Počas jazdy je zakázané jesť, piť alebo používať mobilný telefón či podobnú elektroniku.

Porovnanie cien na Cypre - Rentalcars.com

Svetlá sú povinné pol hodiny po západe slnka až pol hodiny pred východom slnka.

Prekročenie hranice na Severnom Cypre

S autom prenajatým na "gréckom" Cypre môžete prekročiť hranicu na Severný Cyprus. Aj tam sa jazdí vľavo. Pozor však na podmienky jednotlivých autopožičovní, ktoré môžu prechod cez hranicu zakázať alebo spoplatniť, najmä kvôli obmedzenej pomoci v prípade problémov.

Na každom hraničnom priechode si musíte v špeciálnom kiosku zakúpiť poistenie, ktoré sa platí len v eurách a v hotovosti.

  • 3 dni - 20 eur
  • mesiac - 35 eur

Lacnejšie sadzby neexistujú.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.