Cyprus - kultúra a história

Cyprus

Ako ľahko sa na Cypre hovorí po anglicky? Akí sú Cyperčania a kedy sú na Cypre zatvorené obchody?

Vyhľadávanie ubytovania na Cypre

História v kocke

Prvé stopy ľudského osídlenia pochádzajú z obdobia približne 8 000 rokov pred naším letopočtom, keď sa ľudia začali usadzovať a vytvárať dediny. Pozostatky dedín môžete vidieť aj dnes, ak navštívite napríklad Salamis alebo Kourion.

V roku 1878 sa Cyprus stal súčasťou Britského impéria, ale od roku 1955 tu došlo k sérii povstaní a miestnych sporov medzi cyperskými Grékmi, cyperskými Turkami a Britmi. Väčšinoví grécki Cyperčania požadovali zjednotenie s Gréckom, ktorému v tom čase vládla autoritárska vojenská junta.

Nezávislosť a rozdelenie Cypru

OSN však zjednotenie s Gréckom odmietla z obáv pred reakciou Turecka, ktorého značná časť obyvateľstva tiež obývala Cyprus.

V roku 1960 sa Briti nakoniec Cypru vzdali a bola vyhlásená nezávislosť ako jedného celistvého štátu. Od roku 1963 však dochádza k mnohým, ale zatiaľ len lokálnym násilnostiam medzi cyperskými Turkami a Grékmi.

Rok 1974 bol pre budúcnosť Cypru zlomový. Vojenská grécka junta sa pokúsila o štátny prevrat s cieľom zjednotiť Cyprus s Gréckom. Prevrat však nebol úspešný (vojenská junta v Grécku následne padla a krajina sa posunula k demokracii) a v reakcii na to turecká armáda začala masívnu inváziu na ostrov.

Pre Turecko to bolo neprijateľné, a preto inváziu uskutočnilo s veľkou silou vrátane bombardovania cyperských miest. Výsledkom násilného konfliktu bolo vysídlenie približne 200 000 cyperských Grékov zo severu na juh a približne 60 000 cyperských Turkov z juhu na sever. Turecké jednotky kontrolovali menšiu severnú časť ostrova (približne 36 % celkovej rozlohy Cypru).

Násilný konflikt sa skončil v roku 1983, keď turecký Cyprus vyhlásil nezávislú Severocyperskú tureckú republiku, ktorú však medzinárodne uznalo len Turecko. Pod kontrolou OSN bola vytvorená nárazníková zóna s dĺžkou od 50 metrov do 4 km.

Cyprus je od roku 2004 súčasťou Európskej únie. Celý ostrov bol prijatý do Únie, ale na neuznanom Severnom Cypre je pozastavené uplatňovanie európskeho práva, kým sa nevyrieši "cyperská otázka".

V súčasnosti je možné navštíviť Severný Cyprus cez kontrolné stanovište na ulici Ledra v hlavnom meste Nikózia.

"Južný" Cyprus je samostatnou republikou, hoci má veľa spoločného s Gréckom.

V súčasnosti je situácia na Cypre pokojná a nedochádza tu k násilnostiam. Turisti môžu slobodne navštíviť obe časti ostrova.

Jazyk

Úradným jazykom je gréčtina, ktorá je pre väčšinu Cyperčanov materinským jazykom a zároveň úradným jazykom pre komunikáciu s úradmi. V gréčtine sa nepoužíva latinka, ale grécke písmo nazývané abeceda.

Nemusíte sa však obávať, pretože prevažná väčšina nápisov (napríklad na dopravných značkách) sa prepisuje aj do latinky.

Anglicky sa tu dohovoríte takmer bez problémov, keďže Cyprus bol do roku 1960 anglickou kolóniou. Dohovoríte sa tu so staršími aj mladšími ľuďmi. Väčšina nápisov a značiek je v gréčtine aj angličtine. Aspoň základná znalosť angličtiny je celkom bežná aj v tých najzapadnutejších horských dedinách naprieč generáciami.

Vďaka tomu je Cyprus v Stredomorí jedinečný a okrem Malty, kde je angličtina úradným jazykom, je zďaleka najlepšie anglicky hovoriacou krajinou v južnej Európe.

Mini slovník:

 • Dobré ráno, dobré ráno - Kaliméra
 • Goodbye - Adio
 • Dobrú noc - Kalinichta
 • Ďakujem - Efcharisto
 • Prosím - Parakalo
 • Áno - Nie
 • Nie - Ochi
 • Ktorým smerom - Apopu
 • Pivo - Pivo

Ľudia a náboženstvo

Cyperčania sú veľmi milí a priateľskí ľudia, subjektívne sú oveľa uvoľnenejší ako Gréci, hoci sa považujú za jeden národ. Ich povaha je veľmi uvoľnená a vždy majú dostatok času. Nikam sa neponáhľajú a nie sú vystresovaní. Sú ochotní vám so všetkým pomôcť a poradiť. Od Cyperčanov nečakajte veľkú dochvíľnosť, dvadsaťminútové meškanie nie je výnimkou.

Väčšina obyvateľov sú pravoslávni kresťania a toto náboženstvo hrá dôležitú úlohu a posilňuje tradičné cyperské hodnoty. Kostol nájdete aj na tom najodľahlejšom mieste ostrova.

Cyprus má približne 950 000 obyvateľov. Väčšinu obyvateľstva tvoria cyperskí Gréci, ale žijú tu aj menšiny ako cyperskí Turci, Gréci, Angličania, Rumuni a Rusi.

Dovolenka

Cyprus má silné tradície, ktoré sa odovzdávajú ďalším generáciám. Najdôležitejším náboženským sviatkom je Veľká noc. Každý Cyperčan chodí navštíviť kostol, kde sa konajú omše. Ak sa rozhodnete študovať na Cypre, veľkonočné prázdniny trvajú na rozdiel od českých 14 dní.

Vo februári sa každoročne v meste Limassol koná svetoznámy karneval. Festival sa koná niekoľko dní a ľudia na ňom predvádzajú krásne kostýmy, spievajú piesne, tancujú, jedia a oslavujú život. Štedrý večer sa tu oslavuje 25. decembra.

Na Cypre sa oslavujú nasledujúce sviatky, ktoré sú zároveň voľnými dňami:

 • 1. január - Nový rok
 • 6. január - Bohozjavenie, zjavenie Ježiša Krista podľa pravoslávnej cirkvi
 • 6. pondelok pred Veľkonočnou nedeľou - Čistý pondelok (cirkevný sviatok)
 • 25. marec - Deň gréckej nezávislosti (oslavuje sa aj na Cypre)
 • 1. apríl - Národný deň Cypru (boj za nezávislosť)
 • Veľký piatok - pohyblivý dátum (Veľká noc)
 • Biela sobota - pohyblivý dátum (Veľká noc)
 • Veľkonočná nedeľa - pohyblivý dátum (Veľká noc)
 • Veľkonočný pondelok - pohyblivý dátum (Veľká noc)
 • Veľkonočný utorok - pohyblivý dátum (Veľká noc)
 • máj - Sviatok práce
 • Biely pondelok - prvý pondelok po Päťdesiatnici (pohyblivý dátum)
 • 15. august - Nanebovzatie Presvätej Bohorodičky
 • október - Deň nezávislosti Cypru
 • 28. október - Národný deň Grécka
 • 24. december - Štedrý deň
 • 25. december - Prvý sviatok vianočný
 • 26. december - Druhý sviatok vianočný

Turistické služby, reštaurácie a menšie obchody zostávajú počas sviatkov otvorené. Autobusová doprava počas sviatkov premáva podľa nedeľných cestovných poriadkov.

Kultúra

Obyvatelia Cypru sú veľmi priateľskí a bezstarostní. Miestni obyvatelia nie sú veľmi dochvíľni a na stretnutia môžu meškať aj pol hodiny. Takmer každý miluje kávu a frappé je v lete veľmi obľúbené. Cyperčania dokážu pri káve sedieť a rozprávať sa celé hodiny.

Cyprus má veľa spoločného s Gréckom a hoci je už mnoho desaťročí nezávislým štátom, na každom kroku (vrátane oficiálnych vládnych budov) visia popri cyperských aj grécke vlajky.

Cyperčania a Gréci sa považujú za jeden národ, avšak Cyperčania sú priateľskejší a tiež usporiadanejší ako Gréci.

Ak sa budete rozprávať s miestnymi obyvateľmi, majte na pamäti, že severná časť ostrova je od roku 1974 pod okupáciou tureckej armády. Mnohí cyperskí Gréci boli vyhnaní zo svojich domovov zo severu na juh. Otázka rozdelenia a znovuzjednotenia ostrova môže byť pre niektorých, najmä staršiu generáciu, veľmi citlivá.

Cestovný ruch

Turisti vo všeobecnosti vyhľadávajú prímorské letoviská, ktoré sú vďaka turistom ekonomicky životaschopné a na vysokej úrovni Hotely sú na vysokej úrovni a na výber je obrovská ponuka ubytovania. Obľúbenými destináciami pre dovolenku na pláži sú mestá Ayia Napa a Protaras. Pláže ako Nissi Beach a Fig Tree Bay sú hodnotené ako jedny z najlepších v Európe.

Cyprus je obľúbenou destináciou vďaka krásnym piesočnatým plážam a možnostiam vyskúšať si mnohé vodné športy, ako je potápanie a člnkovanie. Ostrov ponúka aj množstvo útesov a pláží, kde nestretnete veľa ľudí, a ak ich nájdete, zažijete jedinečné chvíle. Ak máte radi krásne pláže, teplé počasie, úžasné jedlo a priateľských ľudí, Cyprus by ste si nemali nechať ujsť.

Najlepšie hotely na pláži - Cyprus

Cyprus je rozvinutá európska krajina s kompletnými službami.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.