Cyprus - turistické víza

Cyprus

Aké cestovné doklady potrebujem na cestu na Cyprus? A môžem prekročiť hranice medzi Cyperskou republikou a Severným Cyprom?

Občiansky preukaz alebo cestovný pas?

Ak cestujete do Cyperskej republiky (niekedy označovanej ako "grécky Cyprus" alebo "južný Cyprus"), nepotrebujete cestovný pas, ak ste občanom Európskej únie.

Vyhľadávanie ubytovania na Cypre

Cyprus na občiansky preukaz

Táto časť sa vzťahuje len na obyvateľov Európskej únie.

Ak prilietate na letisko Larnaka alebo Pafos, cestujete v rámci Európskej únie a na cestovanie potrebujete len platný občiansky preukaz. Na Cyprus môžete cestovať len na občiansky preukaz, ale samozrejme môžete cestovať aj na cestovný pas.

Ak vás v hoteli alebo na letisku požiadajú o "pas", myslia tým všeobecne cestovný doklad, takže nezáleží na tom, či skutočne predložíte pas alebo len občiansky preukaz.

Platný cestovný pas alebo občiansky preukaz postačuje na dobu vášho pobytu na Cypre. Nie je potrebné, aby jeho platnosť presahovala dátum cesty, ako je to obvyklé v niektorých mimoeurópskych krajinách.

Prechod medzi Cyprom a Severným Cyprom

Ak budete prekračovať pozemnú hranicu medzi Cyprom a Severocyperskou tureckou republikou, budete potrebovať cestovný pas.

Hoci oficiálne webové stránky ministerstiev zahraničných vecí tvrdia, že na prekročenie hranice medzi Cyprom a Severným Cyprom stačí občiansky preukaz, skutočnosť je iná a vždy závisí od konkrétneho úradníka na mieste. Vo väčšine prípadov nedovolia nikomu prekročiť hranice bez cestovného pasu.

Ak priletíte priamo na Severný Cyprus lietadlom, vzťahujú sa na vás podmienky pre vstup do Turecka, t. j. tiež je potrebný cestovný pas a do lietadla vás nepustia s občianskym preukazom.

Je možné pricestovať do jednej časti Cypru a odísť z inej?

1. Prílet na severný Cyprus -> odlet z južného Cypru

Táto možnosť je najmenej prijateľná a môže vás vystaviť problémom pri odlete z letísk Larnaka alebo Pafos na Cypre. Severocyperské turecké orgány neuznávajú Severocyperskú tureckú republiku, a preto sa vstup na Cyprus cez letisko Ercan považuje za nezákonný.

Pri odlete z "južného" Cypru vás preto môžu vypočúvať a v krajnom prípade vám môžu odmietnuť vstup do tranzitnej zóny. V takom prípade sa budete musieť vrátiť na Severný Cyprus a cestovať inými prostriedkami.

Všetci občania EÚ podliehajú na Cypre pasovej kontrole, keďže Cyprus nie je súčasťou schengenského priestoru.

2. Príchod na "južný Cyprus -> odchod zo severného Cypru

Spätná cesta je možná bez väčších problémov. Hoci Severocyperská turecká republika recipročne neuznáva Cyperskú republiku, umožňuje zahraničným návštevníkom opustiť Severný Cyprus cez letisko Ercan alebo prístavy, aj keď na ostrov vstúpite cez "juhocyperské" letiská Larnaka alebo Pafos.

3. Príchod a odchod na/zo Severného Cypru

V tomto prípade je možné bez problémov navštíviť Cyperskú republiku, ak ste občanom Európskej únie. Prekročenie hraníc je možné v oboch smeroch a ak je miestom vášho príletu a odletu letisko Ercan na severnom Cypre, môžete navštíviť "južný" Cyprus na ľubovoľne dlhý čas.

Hraničné priechody

V súčasnosti existuje 9 kontrolných stanovíšť na prekročenie hranice medzi Cyprom a Severným Cyprom. Všetky sú otvorené 24 hodín denne a všetky môžu bez obmedzenia využívať všetci držitelia európskych pasov a krajín, s ktorými má Cyprus bezvízový styk.

Podrobný zoznam hraničných priechodov a podrobný opis prechodu cez hranice nájdete v sprievodcovi po Severnom Cypre.

Vstup na územia Britského Cypru

Pri pohľade na mapu si okrem Severocyperskej tureckej republiky všimnete ďalšie dve oblasti, ktoré nie sú pod kontrolou Cyperskej republiky.

Ide o britské zámorské územia Akrotiri (západne od Limassolu) a Dekelia (východne od Larnaky).

Spojené kráľovstvo si tieto územia ponechalo na základe vzájomnej a stále platnej dohody s Cyperskou republikou a na oboch prevádzkuje aktívne vojenské základne.

Cez Akrotiri aj Dekéliu však vedú normálne cesty a diaľnice a nachádzajú sa tu normálne cyperské dediny. Hoci sú tieto územia výsostným územím britskej koruny, čiastočne tu platia cyperské zákony, platí sa tu eurom a v prípade akýchkoľvek problémov (napr. dopravných nehôd alebo zranení) si privoláte cyperskú políciu alebo záchrannú službu.

Na britských územiach neexistujú žiadne obmedzenia vstupu/vjazdu a často ani žiadne označenie. Nebudete prechádzať žiadnou pasovou kontrolou.

Colné predpisy

Ak cestujete na Cyprus z územia EÚ, môžete bez cla doviezť 800 cigariet, 50 cigár alebo 1 kg tabaku, 10 litrov liehovín, 90 litrov vína a 110 litrov piva, inak sú limity znížené o štvrtinu.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.