Nea Paphos

Park Pafos

Ak ste milovníkmi histórie, pamiatok a architektúry, nemali by ste vynechať archeologický park Pafos, ktorý je zapísaný na zozname UNESCO a nachádza sa južne od centra mesta Pafos. Rozsiahla lokalita s mnohými pozostatkami starovekej gréckej a rímskej civilizácie sa najčastejšie označuje ako Nea Paphos (alebo tiež Nea Pafos).

Hotely a ubytovanie Pafos

Návšteva trvá približne hodinu. Očakávajte nie veľmi dobre udržiavané miesto s množstvom menších archeologických vykopávok roztrúsených na veľkej ploche.

Dionýzov dom a rímske divadlo

Na nálezisku Nea Paphos strávite asi hodinu alebo dve a môžete obdivovať početné pozostatky, z ktorých niektoré sú veľmi dobre zachované. Pamiatky pochádzajú zhruba zo 4. až 2. storočia pred n. l., ale nachádzajú sa tu aj rímske pozostatky z obdobia nášho letopočtu. Medzi najdôležitejšie pamiatky v Nea Pafos patria:

  • Dionýzov dom - vila pre bohatých obyvateľov s rozlohou viac ako 2 000 m2je ústrednou pamiatkou komplexu. Mimoriadne cenné sú dobre zachované mozaiky z 2. storočia pred n. l., ktoré sú chránené pod prístreškom.
  • Vila Theseus - najväčšia z miestnych víl - pravdepodobne slúžila vtedajšiemu vedeniu polis. Aj tu sa zachovali početné mozaiky a niekoľko stĺpov fasády vily.
  • Rímske divadlo - pôvodné grécke divadlo zo 4. storočia pred n. l. bolo po prelome letopočtov prestavané Rimanmi a v súčasnosti je najzachovalejšou pamiatkou v parku.

Vstupné a otváracie hodiny

Otvorené denne od 8:30 do 19:30, v zime však len do 17:00.

Vstupné stojí plošne pre všetkých 4,50 eur alebo 8,50 eur a s návštevou Archeologického múzea v centre Pafosu.

Oficiálna webová stránka: www.mcw.gov.cy

Ako sa tam dostať

Hlavný vchod nájdete v prístave v južnej časti mesta Pafos (umiestnenie na google.com/maps). V blízkosti sa nachádza niekoľko veľkých bezplatných parkovísk, ako aj hlavná autobusová stanica mestských prístavných liniek.

Do centra mesta Pafos sa dostanete autobusovými linkami 603, 610 a 618. Smerom k Hrobkám kráľov a Koralovému zálivu sa vyberte linkou 615 a na pláže Geroskipou linkou 606.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Cyprus.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.