Cyprus - tradičné jedlo

Cyprus

Aké jedlo by ste mali ochutnať na Cypre? Čo sa najčastejšie predáva v miestnych reštauráciách?

Vyhľadávanie ubytovania na Cypre

Cyperská kuchyňa

Cyperská kuchyňa je veľmi blízka gréckej a tureckej kuchyni. Mnohí Cyperčania chodia do bufetov a reštaurácií veľmi často, pretože jedlo jednoducho milujú. Typickými cyperskými špecialitami sú souvlaki, tzatziki, kleftiko, musaka, meze, kalamáre, syr halloumi, ryby a rôzne morské plody, ako sú chobotnice a kraby. Najbežnejšími nápojmi sú káva a víno.

Syrhalloumi - ide o jedinečný druh syra, ktorý sa vyrába len na Cypre. Vyrába sa z kravského alebo ovčieho mlieka a môžete si ho vychutnať napríklad grilovaný, vyprážaný na domácej panvici alebo zapečený v sendviči.

Souvlaki - je veľmi obľúbené korenené mäso, zvyčajne kuracie alebo hovädzie, ktoré sa griluje a podáva na špíze. Často sa konzumuje s pita chlebom, zeleninou, pečenými zemiakmi a tzatziki.

Meze - je výber z mnohých druhov jedál. Podáva sa na veľkom tanieri alebo okolo stola a je v ňom od všetkého niečo. Od kuracieho mäsa, čiernych olív, šalátu až po chobotnicu. Meze sa podáva pre 2 a viac osôb, pretože je ho naozaj veľa.

Ochutnať môžete aj cyperské pivá, ako napríklad KEO alebo Leon, ktoré nájdete len na Cypre. Ochutnajte miestne víno, ktoré sa na Cypre vyrábalo pred niekoľkými tisícmi rokov a dnes je obľúbenou položkou cyperského jedálneho lístka.

Ako sa stravovať ako miestny obyvateľ

Najlepší spôsob, ako sa stravovať ako na Cypre, je navštíviť miestne bufety alebo cyperské rýchle občerstvenie, kde nájdete väčšinu miestnych jedál. Ďalšou možnosťou je navštíviť cyperskú reštauráciu mimo turistických oblastí, kde sa môžete najesť za približne 6-8 eur za porciu. Zvláštnosťou sú cyperské pekárne, ktoré ponúkajú širokú škálu slaných a sladkých jedál a niektoré sú otvorené 24 hodín denne.

Na Cypre je veľmi populárna aj donáška jedla, pri ktorej vám jedlo doručia až domov. Môžete si objednať zo širokej ponuky cyperských jedál.

Obvyklé ceny v reštauráciách

Na Cypre nájdete rôzne typy reštaurácií od cyperských cez talianske až po arménske. Obľúbené sú anglické raňajky, ktoré stoja od 5 do 8 eur. Cena obeda a večere bude závisieť od vášho rozpočtu. Dobrý obed si však môžete dať od 12 eur do 20 eur.

Čapované pivo vás vyjde na 3-4 eurá a najlacnejšie je miestne, KEO a Leon. Ak chcete ochutnať typické cyperské frapé, pripravte si okolo 2-4 eur.

Ak budete veľa chodiť po pláži, nájdete nespočetné množstvo možností, ako sa najesť a napiť. Okrem reštaurácií a barov tu nájdete aj klasické rýchle občerstvenie, ako sú hranolky, rybie prsty, kurací kebab alebo kukurica.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.