Island - čo robiť

Hrubozubý pufín

Či už na Islande strávite týždeň alebo mesiac, vždy budete mať pocit, že je to málo. Island je cestovateľským rajom pre tých, ktorí chcú zažiť dobrodružstvo alebo sa pokochať krásnou prírodou. Nech už je dôvod vašej návštevy akýkoľvek, nasledujúce výlety alebo aktivity sa určite oplatí absolvovať.

Vyhľadávanie ubytovania na Islande

Lezenie po ľade

Island je známy ako "krajina ohňa a ľadu" a práve ľad je zastúpený 13 ľadovcami, pričom Vatnajökull je s rozlohou 8 300 km2 najväčší v Európe. Množstvo ľadovcových splazov, ktoré ústia do ľahko prístupných údolí, ponúka jednu z najobľúbenejších aktivít na Islande: ľadovcovú turistiku.

Na ľadovec nie je dovolené vstúpiť priamo bez sprievodcu, čo je vlastne výhoda. Nemusíte mať žiadne predchádzajúce skúsenosti s výstupmi na ľadovec. Chôdza po ľadovci nie je až tak fyzicky náročná, nepotrebujete žiadne horolezecké zručnosti.

Najobľúbenejším ľadovcom je veľmi navštevovaný Skaftafell alebo Sólheimajökull, najbližší ľadovec k Reykjavíku.

Ceny a výlety

Ceny organizovaných výletov sa pohybujú v rozmedzí 14 000 ISK a 20 000 ISK, pričom zvyčajne môžete očakávať 3 až 4-hodinovú prechádzku po ľadovci, niekedy obohatenú o návštevu ľadovcovej jaskyne. Lacnejšie výlety sa začínajú priamo pod ľadovcom a zahŕňajú jazdu autom na miesto, zatiaľ čo drahšie zahŕňajú cestu autobusom do/z Reykjavíku.

Príklady agentúr:

Horúce pramene, geotermálne lagúny a bazény

Na Islande sa s geotermálnou aktivitou stretnete na každom kroku, či už sa budete sprchovať, alebo sa budete chcieť okúpať v prírodnom horúcom prameni. Po náročnej túre nie je nič lepšie ako zostať na čerstvom vzduchu, namočiť sa do teplej vody a len tak relaxovať.

Islanďania to veľmi dobre vedia, preto turistom sprístupňujú množstvo geotermálnych prameňov, ktoré nájdete vo veľkých mestách, ale aj v tých najodľahlejších dedinách. Ak sa chcete porozprávať s miestnymi obyvateľmi, určite sa vyberte do niektorého z bazénov. Navyše budete prekvapení, ako málo zaplatíte za vstup do bazéna.

Najznámejšie termálne kúpaliská:

Poslednou a najlacnejšou možnosťou je vyhľadať prírodné geotermálne jazero, ktoré sa nachádza napríklad v Landmannalaugare, a určite budete mať skvelý zážitok, a to úplne zadarmo.

Mnoho malých kúpeľov nájdete napríklad na polostrove Reykjanes medzi Reykjavíkom a letiskom Keflavík.

Treky

Pre mnohých cestovateľov sú hlavným lákadlom Islandu nespočetné krátke a viacdňové treky. Ak sa vydáte na trek, očakávajte, že sa vám krajina zmení pred očami v priebehu niekoľkých hodín.

Jedným z najlepších a najznámejších trekov je 55 km dlhý trek Laugavegur, ktorý vás prevedie cez Dúhové hory až do Thorovho údolia alebo Þórsmörku. Túto túru si môžete predĺžiť o niekoľko dní, pričom začnete v Skógare a prejdete 23 km medzi ľadovcami. V Západných fjordoch nájdete aj množstvo trekov, ktoré nie sú také známe, takže tu stretnete oveľa menej cestovateľov.

Turistické trasy, dlhé aj krátke, náročné aj ľahké, ale môžete ich absolvovať doslova na každom mieste Islandu. Väčšina trás je aspoň v základe vyznačená, ale vždy by ste mali brať do úvahy, že sa nachádzate v drsnom arktickom prostredí, kde aj uprostred leta môžu teploty klesnúť pod 5 °C.

Jednou z najobľúbenejších turistických lokalít je určite Dúhové pohorie Landmannalaugar.

Pozorovanie polárnej žiary

Polárnu žiaru môžete na Islande bežne pozorovať od septembra do apríla, teda v mesiacoch, keď je najväčšia tma. Ak je práve vhodné počasie a jasná obloha, je veľká šanca, že uvidíte polárnu žiaru. Polárnu žiaru je možné vidieť aj v Reykjavíku, ale jej jas bude kvôli množstvu svetiel veľmi obmedzený, preto sa oplatí vyraziť mimo Reykjavíku a nemusíte cestovať príliš ďaleko.

Podrobné informácie, tipy na webové stránky s predpoveďou polárnej žiary a ďalšie informácie nájdete v podrobnejšom článku Aurora Borealis na Islande.

Pozorovanie veľrýb

Nemusíte byť "nadšenec veľrýb", aby ste ocenili výlet loďou za týmito pozoruhodnými cicavcami. Môžete zahliadnuť kosatky, plutvovce alebo kučeravé veľryby, ako aj nespočetné množstvo menších druhov veľrýb, ako sú sviňuchy, grónske veľryby alebo spermie.

Island je jednou z destinácií na svete, kde je najväčšia pravdepodobnosť, že uvidíte veľryby. Posádky lodí sú skúsené, poznajú správne miesta a vedia, ako sa správať, ak sa veľryba objaví. Navyše výlety trvajú dostatočne dlho (zvyčajne 2 - 4 hodiny), takže šanca je naozaj vysoká. Musíte počítať s možným zlým počasím a možným zrušením už zakúpených výletov.

Kedy je najlepší čas na pozorovanie veľrýb?

Pokiaľ ide o frekvenciu pozorovania veľrýb, leto a zima sa veľmi nelíšia. Podmienky sú však jednoznačne lepšie v lete, keď sú dlhšie dni, pokojnejšie počasie a menej rozbúrené more, čo prispieva k oveľa väčšej viditeľnosti a výrazne zvyšuje percentuálnu šancu na pozorovanie veľryby.

Kde sú najlepšie podmienky?

Na Islande sú 4 hlavné miesta, kam sa môžete vybrať na výlety za pozorovaním veľrýb. Všetky majú vysokú pravdepodobnosť, že uvidíte veľrybu, a všetky majú svoje výhody a nevýhody.

 • Húsavík - severný Island, najväčší počet druhov veľrýb od malých až po najväčšie kučeravé veľryby, príležitostne je vidieť aj kosatku. Húsavík sa môže pochváliť najvyššou percentuálnou šancou na pozorovanie veľkej veľryby - až 97 %.
 • Reykjavík - najdostupnejšie miesto priamo v hlavnom meste, takmer určite tu uvidíte delfíny a hojné sú aj veľryby plutvonožce. Šanca vidieť veľrybu je o niečo nižšia kvôli pomerne hustej lodnej doprave, ale stále je to viac ako 85 %.
 • Grundafjörður - nádherné prostredie polostrova Snaefellsnes, tu je najväčšia šanca na pozorovanie kosatiek, vorvaňov a grónskych veľrýb.
 • Akureyri - je tu podobne vysoká druhová rozmanitosť ako v Húsavíku, ale je pravdepodobné, že zatiaľ čo v Akureyri uvidíte počas plavby 1-2 krát viac veľkých veľrýb, v Húsavíku to môže byť až dvakrát viac.

Koľko stoja výlety a kto ich organizuje?

Existuje mnoho spoločností, ktoré ponúkajú celodenné výlety za veľrybami. Ceny sa líšia v závislosti od dĺžky výletu, programu a lokality, ale vo všeobecnosti sa pohybujú od 11 000 ISK do 18 000 ISK za 3-4 hodiny. Pozrite si príklady agentúr v jednotlivých mestách:

Kráľovstvo vodopádov

Na svete by ste našli len málo krajín s takou hustou koncentráciou vodopádov. Island je doslova kráľovstvom vodopádov, môžete napočítať tisíce a desaťtisíce vodopádov a nájdete ich doslova na každom rohu, v každom kúte Islandu.

TOP 7 najkrajších vodopádov na Islande

 1. Dynjandi - trochu zabudnutý vodopád pozostávajúci zo 7 kaskád a padajúci z výšky 150 metrov, ktorý sa nachádza v odľahlej oblasti Západných fjordov
 2. Seljalandsfoss - jeden z najznámejších vodopádov na svete, ktorý je vďaka previsu vidieť zozadu, obľúbený najmä pri západe slnka
 3. Skógafoss - ľahko prístupný monumentálny, nádherne rovný a široký vodopád na okružnej ceste
 4. Gullfoss - najnavštevovanejší vodopád "dvojitej kaskády" a stálica Zlatého kruhu
 5. Glymur - so 198 metrami druhý najvyšší vodopád Islandu, padajúci do fotogenickej úzkej rokliny
 6. Dettifoss - druhý najmohutnejší vodopád z hľadiska prietoku vody v celej Európe
 7. Hraunfossar - lávové vodopády prenikajúce pórovitou pôdou a široké niekoľko sto metrov

Islandské pláže

More na Islande s priemernou teplotou približne 4 °C až 11 °C nie je veľmi vhodné na kúpanie, ale pláže patria k najobľúbenejším turistickým atrakciám. Vytvárajú jedny z najkrajších a najexotickejších scenérií. Nájdete tu divoké čierne sopečné pláže s čadičovými útesmi, medzi najkrajšie patrí Reynisfjara, ktorá sa často zaraďuje do zoznamov najkrajších pláží sveta.

Nevynechajte ani Diamantovú pláž pri ľadovcovej lagúne Jökulsárlón, posiatu ľadovými kryhami, ktoré vytvárajú dojem stoviek diamantov.

Okrem čiernych pláží tu však nájdete aj zlatú, širokú pláž Breiðavík v západných fjordoch a len niekoľko kilometrov vzdialenú zlatistú a miestami červenkastú pláž Rauðisandur.

Putovanie po fjordoch

NajmäNórsko je známe svojimi fjordmi, ale aj na Islande si môžete vychutnať morské ostrohy zasahujúce hlboko do krajiny, lemované majestátnymi a tichými holými horami s nádherným výhľadom. Na Islande sú dve hlavné fjordové oblasti, každá na druhom konci ostrova.

Zatiaľ čo západné fjordy sú odľahlou drsnou krajinou s absolútne nepoškvrnenou prírodou, početnými vtáčími kolóniami a často len štrkovými cestami prístupnými len v lete, východné fjordy v okolí mesta Seyðisfjörður sú dokonale prístupné po hlavnej ceste číslo 1 "Ring Road", ktorá je prejazdná po celý rok.

Výlet po ceste okolo

Keďže okolo Islandu vedie len jedna cesta, centrum Islandu je ťažko dostupné a verejná doprava nie je veľmi rozšírená, okružná cesta okolo Islandu je takmer nevyhnutnosťou. Na cestu budete mať 8 dní, ale môžete si ju rozložiť na tri týždne. Cestou je čo obdivovať.

Viac informácií o rôznych autoturistických trasách na Islande nájdete v obsiahlejšej kapitole Itineráre alebo Tipy na výlety.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.