Kerlingarfjöll

Kerlingarfjöll

Nádherné sopečné pohorie Kerlingarfjöll sa nachádza v centrálnej a pomerne neprístupnej časti Islandu, vďaka čomu sú hory nádherným pokojným a tichým miestom bez davov turistov.

Porovnajte ceny prenájmu áut na Islande

Pohorie s rozlohou približne 100 km2 sa vyznačuje pustou krajinou bez náznaku vegetácie, ale so stovkami a tisíckami malých kľukatých údolí, roklín a kopcov sfarbených do žlta až červena, čím trochu pripomína známejšiu oblasť Dúhových hôr.

Pohorie Kerlingarfjöll sa dvíha do výšky viac ako 1 400 metrov, ale väčšinou sa budete pohybovať v nadmorskej výške od 800 do 1 200 metrov.

Turistika a termálne pramene

Pohorie je pretkané desiatkami kilometrov turistických chodníkov, ktoré sú väčšinou bezpečné a pohodlné, ale musíte počítať s veľmi častými strmými prevýšeniami, aj keď zvyčajne pomerne krátkymi. To prispieva k rozmanitosti a krásnym výhľadom.

Hlavným východiskovým bodom je turistické stredisko Aðalskáli (umiestnenie na mape: sk.mapy.cz) s hotelom, kempingom a malým obchodom s potravinami. Ďalší východiskový bod, ku ktorému sa dá ešte dostať autom, je pri geotermálnej oblasti Hveradalir (parkovisko sa nachádza na tomto mieste).

Kerlingarfjöll sa môže pochváliť množstvom fumarol a geotermálnych prameňov, na ktoré narazíte v každom údolí. Väčšina z nich je však taká horúca, že sa v nich nemôžete kúpať; vždy vás na to upozornia výstražné tabule.

Ako sa tam dostať?

Oblasť je prístupná len terénnymi vozidlami 4x4, ktoré však požičiavajú všetky islandské autopožičovne.

Vydajte sa po vnútrozemskej poľnej ceste F35, ktorá vedie naprieč Islandom z juhu na sever, a na označenej križovatke odbočte na ešte menšiu cestu F347, ktorá vás dovedie k hotelovému rezortu v Aðalskáli. Pozrite si mapu trasy z Reykjavíku.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.