Gullfoss

Gullfoss

Gullfoss, čo v preklade znamená "Zlatý vodopád", je jednou z najatraktívnejších prírodných pamiatok Islandu a vďaka ľahkej dostupnosti na trase Zlatého trojuholníka patrí medzi najnavštevovanejšie vodopády na ostrove.

Dve kaskády a zlatá voda

Vodopád Gullfoss sa nachádza na rieke Hvítá a je jedným z najmohutnejších vodopádov na Islande, ktorý má počas jarného topenia najvyšší prietok zo všetkých európskych vodopádov. Gullfoss sa pýši dvoma hlavnými kaskádami - prvá je vysoká 11 metrov, druhá 21 metrov. Vodopád padá do kaňonu širokého približne 20 metrov, ktorý mení predtým pokojnú rieku Hvítá na dravú rieku.

Vďaka ľadovcovým usadeninám, ktoré rieka prináša, má voda hnedú farbu, ktorá pri správnom lome slnečných lúčov vytvára ilúziu zlatého vodopádu, odtiaľ pochádza aj jeho názov.

Začiatkom 20. storočia mala byť na rieke postavená vodná elektráreň, ktorá by v tom čase pokryla dvojnásobok ročnej spotreby celého Islandu, ale vďaka nedostatku finančných prostriedkov a aktívnemu boju miestneho rodáka Sigríðura Tómasdóttira sa od plánov upustilo a vodopád sa zachránil. Na vyhliadke sa nachádza malá pamätná tabuľa pripomínajúca Sigríðura.

Ubytovanie

Ak by ste počas svojej cesty hľadali ubytovanie na najvzdialenejšom konci Zlatého kruhu, hneď za vodopádom Gulfoss sa nachádza idylická a opustená oblasť pravej islandskej prírody. Približne 3 km od neho narazíte na veľmi dobre hodnotený 3* hotel Gulfoss s cenami okolo 183 EUR za noc, čo je na Islande priemerná cena.

Ako sa sem dostať?

Gullfoss sa nachádza na konci hlavnej a kvalitnej asfaltovej cesty číslo 35 asi 114 km od Reykjavíku (mapa trasy: google.com/maps) a 12 km od gejzírov Strokkur a Geysir. Cesta je zjazdná počas celého roka. Z parkoviska vedie pohodlná, asi 150 metrov dlhá cesta so zábradlím až na okraj vodopádu, odkiaľ je najlepší výhľad.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.