Glymur

Glymur

Vodopád Glymur je jedným z najobľúbenejších krátkych výletov z Reykjavíku a so svojimi 198 metrami je najvyšším na Islande. V roku 2011 ho však predbehol Morsárfoss s výškou 240 metrov, ktorý vznikol topením ľadovca v rezervácii Skaftafell, ale je veľmi ťažko prístupný.

Porovnajte ceny prenájmu áut - Island

Glymur vyteká z močaristého jazera Hvalvatn a padá do hlbokej a veľmi úzkej rokliny, odkiaľ tečie divokou riekou Botnsá do fjordu Botnsvogur.

Ako sa tam dostať?

Vodopád je prístupný aj neprístupný. Na islandské pomery je veľmi blízko hlavného mesta Reykjavík (vzdialený len asi 60 km). Najprv sa vydáte po ceste č. 1 na sever, aby ste odbočili doprava na cestu č. 47 (smerom na Hvalfjördur), po ktorej pôjdete až k fjordu Botnsvogur, kde opäť odbočíte doprava na úzku asfaltovú cestu. Tá sa po niekoľkých metroch zmení na štrkovú cestu a po 3 km sa dostanete na parkovisko.

Z parkoviska vás potom čaká zhruba 50-minútová cesta do pomerne strmého kopca, keďže na vzdialenosti 5,5 km (v jednom smere) prekonáte viac ako 230 výškových metrov. Môžete si však byť istí, že námaha sa vám stonásobne vráti vďaka neuveriteľným výhľadom do hrdla hlbokého, úzkeho kaňonu a na samom konci trasy budete odmenení samotným vodopádom Glymur.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.