Island - MHD a doprava

Hrubozubý pufín

Prakticky jediný spôsob, ako poriadne spoznať ostrov, je auto. Verejná doprava funguje len medzi mestami a jej frekvencia nie je príliš vysoká.

Platenie za turistické autobusy vychádza podstatne drahšie ako prenájom auta, a to aj po zohľadnení ceny benzínu. Možno sa to oplatí pri cestovaní v jednej osobe, ale nikdy nie v dvoch alebo viacerých osobách.

Vyhľadávanie ubytovania na Islande

Autom

Na Islande jazdite vpravo.

Hustota premávky je tu pomerne riedka a naozaj sa vám nestane, že by ste uviazli v dopravnej zápche. Cestná sieť nie je veľmi hustá, čo je spôsobené terénom a riedkym osídlením Islandu.

Okolo celého ostrova vedie jedna hlavná cesta, Cesta 1, inak známa ako Ring road. Táto trasa je medzi cestovateľmi veľmi obľúbená, pretože sa po nej dá Island obísť za niekoľko dní a cestou môžete obdivovať krásy islandskej krajiny. Niektoré jej časti sú však štrkové, takže musíte byť opatrní.

Centrom Islandu neprechádzajú žiadne asfaltové cesty, iba štrkové horské cesty, ktoré sú otvorené len v letnej sezóne. Skvelou webovou stránkou o cestách na Islande s webovými kamerami, na ktorej sa dá zistiť stav ciest, je www.road.is.

Ak si na Island priveziete vlastné auto trajektom, nemusíte riešiť žiadne papierovačky, je to ako prekročiť hranice do Rakúska alebo Nemecka.

Podrobné informácie o jazde na Islande, cenách prenájmu áut, premávke a cestách nájdete v kapitole Prenájom áut.

Turistické autobusy

V letnej sezóne môžete využiť aj turistické autobusové spoločnosti, najväčšie a najznámejšie sú Reykajvik Excursions alebo Grayline. Tie sa špecializujú na organizovanie výletov alebo aj pravidelných spojov, ktoré nie sú obsluhované pravidelnými linkovými autobusmi.

Destinácie, kam sa môžete dostať autobusom z Reykjavíku:

 • Zlatý okruh - ceny od 9 000 isk
 • Landamannalaugar - ceny od 14 000 isk
 • Þórsmörk - ceny od 15 000 isk
 • Modrá lagúna - ceny od 7 000 isk
 • Južné pobrežie - veľa možností od kratších poldenných až po 12-hodinové výlety s cenami od 12 000 isk do 25 000 isk

Cestovné poriadky turistických autobusov a odkazy na nákup lístkov nájdete aj na stránke nat.is.

Spojenie autobusov

Bežné autobusy verejnej dopravy prevádzkuje na Islande jediná spoločnosť Straetó. Prevádzkuje diaľkovú dopravu, ako aj verejnú dopravu v Reykjavíku a Akureyri. Autobusy sa oplatí využívať len v Reykjavíku. V hlavnom meste existuje pravidelný systém verejnej dopravy s približne 30 linkami, ktoré majú mestské intervaly približne 15 minút počas pracovných dní a 30 minút počas víkendov.

Ceny lístkov v Reykjavíku sú pomerne vysoké. Najskôr si musíte kúpiť kartu KLAPP (pozri zoznam predajcov) za 1 000 isk, čo je tiež vopred nabitá suma, ktorú už môžete použiť na zaplatenie cestovného. Existujú len dva druhy lístkov:

 • Jednorazový - prenosný na 75 minút: (celý Reykjavík je v 1 zóne): 570 isk / 1 zóna
 • Monthly: 8 000 isk

Pri nastupovaní vždy prikladáte kartu k čítačke, pri vystupovaní ju neprikladáte. Kartu je možné dobiť len prostredníctvom stránky klappid.is v časti "Moje stránky".

Pohodlnejšie je platiť prostredníctvom mobilnej aplikácie Klappid.

Zatiaľ je ešte možné zaplatiť cestovné v hotovosti u vodiča, ale len v presnej hodnote.

Ceny medzimestských lístkov sa vypočítavajú podľa zón, t. j. 570 isk krát počet zón. Pri cestovaní po Islande však s veľkou pravdepodobnosťou nepoužijete bežné autobusy. Zvyčajne nezastavujú pri turistických atrakciách, a keď už okolo nejakej prejdú, jazdia len raz alebo maximálne dvakrát denne, a aj to nie každý deň.

Cestovné poriadky autobusov mimo Reykjavíku nájdete na webovej stránke straeto.is. Napríklad trasa z Reykjavíku do druhého najväčšieho mesta Akureyri vedie cez 22 zón, t. j. za lístok zaplatíte 10 780 isk. Cesta na letisko Keflavík autobusovou linkou 55 potom vyjde na 1 960 isk.

Letecká doprava

Island má aj vnútroštátnu leteckú dopravu, ktorú je najlepšie využívať najmä v zime, keď sneh môže skomplikovať cestovanie autom. Samozrejme, náklady na leteckú dopravu sú vyššie, ako keby ste použili iné dopravné prostriedky, a spiatočný lístok z Reykjavíku do Akureyri vás zvyčajne vyjde na 125 eur.

Vnútroštátne lety prevádzkuje spoločnosť Icelandair, ktorá vás môže dopraviť aj mimo väčších islandských miest do vzdialenejších oblastí Islandu alebo Grónska. Všetky vnútroštátne lety odlietajú z letiska Reykjavík RKV priamo v centre mesta, nie z medzinárodného letiska Keflavík.

Lety so spoločnosťou Icelandair si môžete výhodne zakúpiť na stránke icelandair.com. Ak si budete kupovať letenky cez skyscanner.com, ideálne je kliknúť priamo na webovú stránku leteckej spoločnosti.

Letecká spoločnosť lieta na týchto trasách:

Norlandair je tiež dôležitá regionálna letecká spoločnosť, ktorá prevádzkuje lety z Reykjavíku (RKV) na malé letiská Bildudalur (BIU) a Gjögur (GJR) na polostrove Westfjords, pričom spiatočné letenky sa pohybujú okolo 160 eur.

Z Akureyri lieta aj na ostrov Grímsey a na malé severné letiská Thorshofn a Vopnafjordur so spiatočnými cenami okolo 120 eur. Letenky sa dajú kúpiť len na webovej stránke norlandair.is/en.

Okrem toho malá letecká spoločnosť Eagle Air lieta z Reykjavíku aj na letisko Húsavík na severe ostrova, letisko Höfn na ďalekom južnom pobreží a tiež na súostrovie Vestmannaeyjar. Ceny spiatočných leteniek sú však premrštené a začínajú sa na približne 300 eur. Letenky sa dajú kúpiť len na webovej stránke eagleair.is.

Trajekty

V rámci Islandu premávajú 4 verejné trajekty, ktoré prepravujú nezávislých peších aj osobné autá.

 • Súostrovie Vestmannaeyjar z prístavu Landeyjahöfn: Herjólfur premáva niekoľkokrát denne
 • Ostrov Grímsey z prístavu Dalvík: v lete denne, v zime 3-krát týždenne loďou Samskip
 • ostrov Hrísey z prístavu Árskógssandur: každé dve hodiny loďou Sævar
 • Polostrovy Snæfellsnes a Westfjords so zastávkou na Flatey spája Seatours

Ďalšie pravidelné trajekty premávajú z Ísafjörðuru na polostrov Hornstrandir, pozri informácie v podrobnostiach o lokalite.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.