Myvatn

Myvatn

Jazero Mývatn sa nachádza v severnej časti Islandu asi 85 km od štvrtého najväčšieho mesta Akureyri. Vďaka tektonickému zlomu, ktorý týmto miestom prechádza, tu nájdete prakticky všetky typické islandské krajinné prvky - jazerá, geotermálne pramene, sopečné krátery, vodopády a jaskyne.

Porovnajte ceny prenájmu áut na Islande

Krajina v okolí Mývatnu je celoročnou destináciou a dostať sa sem môžete aj v zime.

Jazero múch

Jazero Mývatn je zasadené do idylickej krajiny zelených lúk a jeho členité brehy vytvárajú množstvo miest na krásnu vyhliadku. V preklade "Mývatn" znamená "jazero múch" a čoskoro zistíte, že tento názov je skutočne výstižný.

Počas krátkeho leta sa okolo jazera roja milióny múch, ktoré môžu pobyt pri jazere trochu znepríjemniť, ale na druhej strane je vďaka nim Mývatn plný mnohých druhov vtákov, pre ktoré sú muchy vítanou hostinou. Na severnom brehu jazera môžete navštíviť aj Múzeum vtáctva.

V blízkom okolí jazera nájdete množstvo krátkych trás vedúcich väčšinou od cesty k brehom a vyhliadkovým bodom, ale aj ďalšie zaujímavosti. Tie by ste si nemali nechať ujsť:

  • Höfði Forest (lokalita: sk.mapy.cz) - na východnej strane jazera narazíte na veľmi netradičné islandské prostredie vzrastlého lesa, ktoré vás na chvíľu vizuálne prenesie do kontinentálnej Európy. Na brehu Höfði môžete obdivovať tradičné islandské skamenené lávové stĺpy vystupujúce z vôd jazera Mývatn.
  • Dimmuborgir (lokalita: sk.mapy.cz) - preklad "tmavé hrady" hovorí za všetko, ide o "les" skamenených a veľmi nezvyčajne tvarovaných lávových polí
  • Skútustaðagígar (lokalita: en.mapy.cz) - tento polostrov plný malých sopečných kráterov poskytuje najlepší výhľad na Mývatn vďaka možnosti vystúpiť na niektoré z nich.

Kráter Hverfjall

Krajine okolo jazera Mývatn dominuje tajomný čierny 420 metrov vysoký sopečný kráter alebo tufový kužeľ Hverfjall. Svahy 1 km širokého krátera sú pokryté čiernou a sivou holou sutinou a po celom jeho obvode vedie turistický chodník, z ktorého môžete obdivovať majestátnosť a ponurú prázdnotu sopečnej krajiny. Z okraja krátera je tiež nádherný výhľad na celé jazero Myvatn.

Ku kráteru sa môžete dostať prakticky až autom a z malého parkoviska na konci poľnej cesty vedie na vrchol len asi 600 metrov dlhá cesta. Druhou možnosťou je 2,5 km dlhá túra z miesta Dimmuborgir, ale cesta nie je nijako zvlášť náročná, len počítajte s väčším prevýšením.

Sírne pramene Hverir

Kúsok od hlavnej cesty, asi 3 km východne od jazera, si nenechajte ujsť návštevu pomerne veľkej geotermálnej oblasti Hverir s početnými parnými fumarolami, bublajúcimi bahennými jazierkami a skutočne veľmi silným zápachom síry, ktorý vám zostane v čuchovej pamäti ešte mnoho dní.

Jaskyne Grjótagjá a Stóragjá

V tesnej blízkosti jazera Mývatn si nenechajte ujsť návštevu dvoch zaujímavých lávových jaskýň zatopených vodou. Obe jaskyne boli až do 70. rokov 20. storočia obľúbené na termálne kúpanie v malých jazierkach, ale po sopečných erupciách voda v jaskyni Grjótagjá stúpla na približne 70 °C a dnes len pomaly klesá na približne 50 °C, takže kúpanie tu nie je možné.

V jaskyni Stóragjá sa dá kúpať, ale je prístupná len skúseným jaskyniarom na lane.

V posledných rokoch zažíva Grjótagjá veľký cestovateľský boom, pretože sa tu natáčali niektoré scény seriálu Game of Thrones. Vstupné sa neplatí a jaskyňa je naozaj malá a nahliadnuť do nej trvá vlastne asi 2 minúty.

Geotermálne kúpele Mývatn

Len asi 2 km východne od jazera Mývatn sa nachádzajú prírodné geotermálne kúpele s upravenými jazerami a kompletným zázemím v podobe skriniek, reštaurácie či toaliet. Kúpele, podobne ako známejšia Modrá lagúna, sú v tomto prípade skutočne prírodné a upravené sú len vstupy k jazierkam so schodmi a, samozrejme, okolie budovy s reštauráciou a pokladňami.

Kúpele sú otvorené celoročne od 12:00 do 22:00.

Za vstup zaplatíte 5 900 isk, študenti a dôchodcovia 3 900 isk. Na mieste si môžete za poplatok okolo 900 isk požičať uterák alebo kúpiť plavky. Oficiálna webová stránka s možnosťou zakúpenia vstupenky online: myvatnnaturebaths.is.

Ubytovanie

Keďže v okolí jazera Mývatn je veľa atrakcií, pri cestovaní po Islande je určite praktické ubytovať sa niekde v okolí. V tesnej blízkosti Mývatnu sa nachádza mnoho malých penziónov a penziónikov s cenami od 92 eur, z ktorých väčšina ponúka len izby so spoločnou kúpeľňou:

  • Vogar Travel Service - Penzión s čistými izbami so základným vybavením a spoločnými kúpeľňami, ktorý sa nachádza kúsok od brehu jazera a patrí k najlacnejším v oblasti,
  • Skútustadir Guesthouse - krásny penzión na južnom okraji jazera s výbornými raňajkami v cene a peknými izbami so spoločnými kúpeľňami, ceny od 128 eur za noc
  • Eldá Guesthouse - malý penzión s čistými izbami a spoločnou kúpeľňou, ktorý sa nachádza v centre dedinky Reykjahlíð, ceny od 117 eur za noc
  • Hlid Bed and Breakfast - penzión v podobe dvoch domčekov s peknými izbami s vlastnou kúpeľňou a skvelými raňajkami v cene, ceny od 147 eur za noc

Ďalšie lacnejšie ponuky vrátane klasických hotelov potom hľadajte v 85 km vzdialenom meste Akureyri.

Ako sa tam dostať?

Mývatn je veľmi dobre dostupný pre všetky typy áut po hlavnom islandskom okruhu číslo 1, pretože sa nachádza priamo na ňom. Okolo jazera vedie štrková cesta, ale aj tá je prejazdná pre všetky vozidlá. Cesta č. 1 je v zime udržiavaná, takže do Mývatnu sa dostanete počas celého roka.

Reykjavík je vzdialený470 km, štvrté najväčšie mesto Akureyri s vlastným letiskom 85 km a Egilsstaðir, najväčšie mesto na východnom Islande, tiež s vlastným letiskom, 165 km.

Autobusová linka 56 spájajúca Akureyri a Egilsstaðir má zastávku v Reykjahlíð, ale premáva len 1-2 krát denne, pozri cestovný poriadok.

Atrakcie v okolí

Ideálne je spojiť výlet do Mývatnu napríklad s návštevou najmohutnejšieho islandského vodopádu Dettifoss alebo dramaticky vyzerajúceho kaňonu Ásbyrgi.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.