Island - počasie a najlepší čas na cestu

Hrubozubý pufín

Hoci sa Island nachádza blízko polárneho kruhu, podnebie je na túto zemepisnú šírku mierne. K miernejšiemu podnebiu prispieva najmä Golfský prúd, ktorý spôsobuje, že od júna do konca augusta dosahujú teploty v juhozápadnej časti ostrova 14 °C a v zime zostávajú na nule. Stály vietor však môže spôsobiť, že sa vám bude zdať o niečo chladnejšie, ako ukazuje teplomer.

Na Islande sa v zime slnko na oblohe neukazuje veľmi dlho. Môžete však vidieť polárnu žiaru, ktorá je zvyčajne viditeľná od októbra do marca. Pozrite si kapitolu o tipoch na pozorovanie:

Na druhej strane, na začiatku leta môžete západ a východ polnočného slnka sledovať neobmedzene dlho.

Keďže počasie na Islande môže byť nebezpečné, určite odporúčame skontrolovať stránku safetravel.is, kde nájdete upozornenia a varovania pred nebezpečnými javmi.

Skontrolujte predpoveď počasia na Islande na oficiálnej webovej stránke Islandskej meteorologickej služby en.vedur.is.

Juhozápad oproti zvyšku ostrova

Island možno rozdeliť na tri časti podľa typu podnebia.

 • Juhozápad - vďaka vplyvu Golfského prúdu sú zimy miernejšie, snehová pokrývka je slabšia a letá sú najteplejšie na ostrove, pričom teploty zriedka prekračujú 19 °C. Často prší, ale väčšinou vo forme dažďových prehánok. Zimné teploty sa zvyčajne pohybujú okolo 0 °C. Najjužnejšia časť ostrova je najslnečnejšia (Vík í Mýrdal) a súostrovie Vestmannaeyjar.
 • Stred (Islandská vysočina ) - drsné podnebie hôr a sopiek dosahujúcich výšku 1 000 až 2 000 m, s množstvom snehu v zime a topiacimi sa ľadovcami v lete. Stred Islandu je zvyčajne počas celej zimy úplne neprístupný a odrezaný od sveta; leto je krátke, trvá väčšinou od júna do polovice septembra.
 • Sever a východ - podnebie na severnom a východnom pobreží je oveľa miernejšie ako v strede ostrova, ale drsnejšie ako na juhu a západe. Teploty v zime sú tuhé a môžu klesnúť až na -25 °C, zatiaľ čo leto je chladné a krátke.

Island počas roka

Nižšie uvedené časy východu a západu slnka sú približné a v severnej a južnej časti Islandu sa líšia až o pol hodiny.

Počasie v januári

Január je najchladnejší mesiac v roku s priemernými teplotami od -3 °C do 3 °C na juhu ostrova a od -6 °C do 1 °C na severe a východe. Fúka silný vietor, ktorý výrazne znižuje teplotu, a v horách často husto sneží, na juhozápade pravidelne nad 500 m n. m., ale inak často prší a sneží a často je mnoho dní úplne zamračené.

 • Čas východu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 11:30, 10:10
 • Čas západu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 15:15, 17:00

Veľká časť turistických atrakcií v centre a na západe ostrova je úplne neprístupná. Pohodlne sa dá pohybovať len po hlavných cestách. Na severe a v strede Islandu nie sú výnimkou ani mrazy pod -15 °C.

Počasie vo februári

Predpovede počasia na Islande sú vo všeobecnosti dosť náročné a vo februári, ktorý je jedným z najmenej predvídateľných mesiacov v roku, to platí dvojnásobne. Jedinou istotou sú priemerné teploty okolo -3 °C až 3 °C, pričom na severe sú ešte približne o 3 stupne nižšie.

Inak sa počas dňa môže rýchlo striedať slnečné počasie, prívalový dážď, husté sneženie, mráz a teploty nad bodom mrazu, silné víchrice a bezvetrie. Vo februári sa skrátka môžu prejaviť všetky aspekty islandského počasia v jeho najtvrdšej podobe. Na druhej strane, práve v druhej polovici februára sú najlepšie podmienky na pozorovanie polárnej žiary.

 • Čas východu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 10:10, 9:10
 • Čas západu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 17:00, 18:00

Počasie v marci

Marec je na Islande stále zimným mesiacom, ale s rýchlo sa predlžujúcim počtom hodín denného svetla. Očakávajte bežné teploty medzi -2 °C a 4 °C, so silným vetrom ako vždy, ale nie takým nepríjemným ako uprostred zimy.

Počasie sa počas dňa rýchlo mení, často prší, sneží a svieti slnko. Keďže slnko je vždy nízko nad obzorom, ráno a podvečer vytvára čarovnú hru svetla a tieňa. Napríklad ľadové jaskyne v Skaftafelli sú v marci nádherné. Začiatok marca je stále vhodným obdobím na pozorovanie silnej polárnej žiary.

 • Čas východu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 8:30, 6:40 hod.
 • Čas západu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 18:30, 20:10

Všetky vnútrozemské cesty a väčšina vedľajších ciest v oblastiach západných fjordov sú uzavreté a hlavné cesty môžu byť zľadovatené. Marec je obľúbeným mesiacom na lyžovanie.

Počasie v apríli

Priemerné aprílové teploty na juhu Islandu sa konečne dostanú nad bod mrazu a pohybujú sa v rozmedzí od 1 °C do 6 °C. V južných častiach je už sneh výnimočný, ale sever a islandská vysočina sú stále ukryté pod vysokými závejmi, takže väčšina horských ciest je stále uzavretá.

Zrážok ubúda a väčšinou ide o dážď/sneh vo forme rýchlych prehánok s častými slnečnými "oknami". Keďže apríl už nie je sezónou polárnej žiary a naopak, leto sa ešte zďaleka neskončilo, ceny ubytovania patria k najnižším v roku.

 • Čas východu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 6:30, 4:50 hod.
 • Čas západu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 20:15, 21:45

Počasie v máji

Máj na Islande sa vyznačuje pomaly stúpajúcimi teplotami s denným priemerom okolo 6 °C, ale v predpovediach počasia sa čoraz častejšie objavujú dvojciferné hodnoty. Počasie možno opísať ako "občas zamračené, občas daždivé"... rovnako ako v ktoromkoľvek inom mesiaci v roku. Faktom však je, že extrémy počasia sa v máji zmierňujú, mimoriadne silný vietor sa vyskytuje len zriedka. Celodenné mrazy sa vyskytujú len vysoko v horách.

Prvé kempy sa otvárajú v máji a niektoré horské cesty sa otvárajú koncom mesiaca. Od druhej polovice mája sa na stromoch objavujú prvé listy a tráva sa začína zelenať.

 • Čas východu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 4:45, 3:00 hod.
 • Čas západu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 21:50, 23:30

Od druhej polovice mája už na Islande nezažijete úplne tmavú noc, hoci uprostred noci sa ešte minimálne na 2-3 hodiny výrazne stmieva.

Počasie v júni

Jún na Islande by sa dal označiť za prvý letný mesiac. Denné teploty sa zvyčajne pohybujú okolo 13 °C, ale na juhu sa môžu zriedkavo priblížiť k 20 °C. Jún je najmenej daždivý mesiac, ale pravdepodobnosť, že aspoň raz za deň spadne niekoľko kvapiek, je veľmi vysoká, preto si vezmite bundy.

Islandská krajina je sviežo zelená, z hôr ustupuje sneh a otvárajú sa posledné horské cesty a kempy. Jún je tiež najznámejším mesiacom polnočného slnka.

 • Čas východu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 3:00, 2:00 hod.
 • Čas západu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 23:30, 0:15

Keďže celý Island leží pod polárnym kruhom, plné slnko vždy aspoň na hodinu zmizne za obzor, ale počas celej noci je svetlo ako pri bežnom východe alebo západe slnka a nečakajte nočné šero alebo dokonca tmu.

Počasie v júli

Štatisticky je júl najteplejším mesiacom na Islande s priemernou teplotou okolo 15 °C, v extrémnych prípadoch na juhu môže teplota prekročiť 20 °C. Vďaka občasným dažďovým prehánkam a slnku, ktoré sa po väčšinu dňa strieda s mrakmi, je júl jedným z najlepších mesiacov na cestovanie po Islande.

Všetky cesty sú otvorené, sneh je len na najvyšších častiach hôr a ľadovcov. Na druhej strane, topiace sa ľadovcové jaskyne sú uzavreté a môžu byť nebezpečne nestabilné.

 • Čas východu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 2:00, 4:15 hod.
 • Čas západu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 0:15, 22:30 hod.

Ani počas júla nezažijete tmavú noc, stmieva sa len uprostred noci ku koncu mesiaca, ale stále nie natoľko, aby bolo potrebné zapínať vonkajšie verejné osvetlenie.

Počasie v auguste

August možno označiť za posledný mesiac leta. Teploty sú stále príjemných 14 °C, na Islande prakticky nikde nie je sneh a jediný dážď je vo forme prehánok. Aj počas augusta máte veľkú šancu na slnečné počasie aspoň počas časti dňa. Na severe a východe sa teploty v auguste môžu vyšplhať nad 18 °C.

Začínajú sa však prejavovať rozdiely medzi dňom a nocou, a to tak v teplotách, ako aj v dennom svetle. Príroda je stále sviežo zelená. Pokiaľ to nie je celoročne sivá sopečná krajina.

 • Čas východu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 4:15, 5:50 hod.
 • Čas západu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 22:30, 20:40

Počasie v septembri

September je mesiac, keď sa na Islande končí letná sezóna. Teploty klesajú na 12 °C, ale mráz sa neobjavuje s výnimkou najvyšších častí hôr a v noci sneží len zriedkavo. Čoraz častejšie sa vyskytujú dažďové prehánky a zamračená obloha, ale len zriedkavo sú natoľko nepríjemné, aby výrazne ovplyvnili dovolenku.

Vďaka teplému Golfskému prúdu sa relatívne vysoké teploty udržia až do konca mesiaca, ale začína silnejšie fúkať, takže bude potrebné teplejšie oblečenie. Tých niekoľko stromov, ktoré na Islande rastú, sa sfarbuje do krásnych jesenných odtieňov, ale lúky zostávajú stále zelené.

 • Čas východu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 5:50, 7:20
 • Čas západu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 20:40, 19:00

Väčšina kempov sa zvyčajne zatvára koncom septembra.

Počasie v októbri

Október je mesiac, keď sa priemerné teploty vracajú k jednociferným hodnotám okolo 8 °C, na severe sú približne o stupeň nižšie. Často sa vyskytujú prívalové dažde trvajúce viac ako hodinu, ale na druhej strane málokedy prší celý deň. Sneh je v pobrežných oblastiach stále zriedkavý, ale v horách už začína pravidelne snežiť a prvé vedľajšie cesty sa uzatvárajú.

Stromy (zvyčajne len v mestách, pretože na vidieku žiadne nie sú) sú farebné, tráva pomaly hnedne. Koncom mesiaca je šanca vidieť polárnu žiaru, ale stále si môžete užívať relatívne dlhý deň.

 • Čas východu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 7:20, 9:00 hod.
 • Čas západu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 19:00, 17:00

Počasie v novembri

V novembri sa na Islande už začína prejavovať zima. Priemerná teplota na juhu sa pohybuje okolo 0 °C, na severe a východe okolo -1 °C. V nížinách čoraz častejšie sneží, obloha je väčšinu dňa zamračená a slnečné lúče sa dostávajú na povrch najmä na južnom a západnom pobreží.

November je jedným z najnepredvídateľnejších mesiacov, počasie sa veľmi rýchlo mení, po silnom daždi nasleduje husté sneženie, po vetre nasleduje bezvetrie a niekoľko slnečných lúčov.

 • Čas východu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 9:00, 10:50
 • Čas západu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 17:00, 15:30

Počasie v decembri

December je najtmavší mesiac na Islande. Priemerné teploty sa pohybujú okolo -2 °C a na severe okolo -4 °C. V decembri už pravidelne sneží na celom ostrove, len na samom juhozápade v okolí Reykjavíku sa občas vyskytne dažďová prehánka.

Vďaka dlhým nociam je december vhodným mesiacom na pozorovanie polárnej žiary, ale nevýhodou je častá a dlhá zamračená obloha, ktorá logicky znemožňuje pozorovanie. Ideálnou aktivitou na december je skúmanie ľadovcových jaskýň, ktoré sú vďaka zamrznutému ľadu bezpečné a stabilné.

 • Čas východu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 10:50, 11:30 hod.
 • Čas západu slnka (prvý a posledný deň v mesiaci) - približne 15:30, 15:15

Mnohé vedľajšie cesty sú neprejazdné a stred ostrova je takmer úplne neprístupný, rovnako ako veľké časti polostrova Westfjords.

Tabuľka teplôt počas roka

Reykjavík - Prehrejte si kosti v termálnych prameňoch

Mesiac
Počasie
Vzduch
január
sneh
2 °C
február
sneh
3 °C
marec
daždivé
3 °C
apríl
slnečné
6 °C
máj
slnečné
10 °C
jún
slnečné
12 °C
júl
slnečné
14 °C
august
slnečné
13 °C
september
slnečné
11 °C
október
daždivé
7 °C
november
daždivé
4 °C
december
sneh
3 °C

Kedy prejsť na Island

Najrušnejšie mesiace sú jún, júl a august, najmä vďaka teplejšiemu počasiu a dlhým dňom. Väčšina múzeí, kempov a iných turistických atrakcií je otvorená počas letných mesiacov. Ak chcete mať najväčšiu istotu aspoň niekoľkých hodín slnečného svitu a skutočne dlhých, jasných dní, ktoré môžete naplno využiť na spoznávanie islandskej prírody, vydajte sa počas týchto mesiacov.

Kúpte si zľavnené lístky mimo sezóny

Ak je však vaším hlavným cieľom vidieť polárnu žiaru alebo napríklad lyžovať, choďte na Island výlučne v zime. Všeobecne platí, že najlepšie podmienky na pozorovanie polárnej žiary sú v novembri/decembri a potom najmä vo februári/marci, keď je dostatočná tma, ale je veľká šanca na rozbitú oblohu.

Ak však pôjdete v novembri alebo decembri, nebudete mať veľa denného svetla. Okrem toho sú v decembri a januári často dlhé dni so zatiahnutou oblohou, čo zmarí akúkoľvek šancu vidieť polárnu žiaru.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.