Island - mapa a geografia

Hrubozubý pufín

Hľadáte polohu Islandu na mape? Zistite všetky geografické zaujímavosti o Islande.

Vyhľadávanie ubytovania na Islande

Kde sa nachádza Island?

Island sa nachádza v Atlantickom oceáne približne 960 km severozápadne od Veľkej Británie, 500 km juhovýchodne od Grónska a 2 500 km od Kanady.

Island zahŕňa niekoľko menších ostrovov, z ktorých sú turisticky zaujímavé najmä ostrovy Grímsey a súostrovie Vestmannaeyjar.

Madeira má rozlohu 741 km2 , od západu na východ meria približne 400 km, kým od severu na juh približne 250 km.

Online mapa Islandu

Pozrite si niekoľko máp Islandu a ľahko zistíte, kde sa môžete ubytovať, kde je najväčšia koncentrácia zaujímavostí alebo turistických trás.

Geografia

Island leží na rozhraní európskej a severoamerickej tektonickej dosky, čo je najzreteľnejšie v meste Þingvellir, kde môžete vidieť, ako sa obe tektonické dosky od seba oddeľujú.

Samotný ostrov vznikol sopečnou činnosťou na dne Atlantického oceánu, až nadobudol dnešný tvar. Sopečnú a geotermálnu činnosť môžete vidieť takmer na každom kroku, či už sa prechádzate po vyhrievaných chodníkoch Reykjavíku, alebo pozorujete gejzír vyvierajúci zo zeme. Nie je prekvapením, že sa Islandu prisudzuje prezývka "krajina ohňa a ľadu".

Západ ostrova, kde sa nachádza aj Reykjavík, je najhustejšie osídlený, pričom 60 % obyvateľov Islandu žije v samotnom Reykjavíku.

Islandská krajina je typická tým, že tu nenájdete takmer žiadne lesy, pretože väčšina z nich bola v minulosti vyklčovaná. V súčasnosti prebiehajú snahy o opätovné zalesnenie ostrova.

Island v číslach

Na konci tejto kapitoly uvádzame aj niekoľko zaujímavých geografických údajov o Islande.

  • Najvyšší vrch - Hvannadalshnjúkur (2 110 m n. m.)
  • Najdlhšia rieka - Þjórsá / Thjorsá (230 km)
  • Susedné krajiny - 0 (Island má námornú hranicu len so Spojeným kráľovstvom, Nórskom a Dánskom)
  • Dĺžka pobrežia - 6 545 km
Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.