Skaftafell

Skaftafell

Bývalý národný park Skaftafell, ktorý je dnes súčasťou veľkého národného parku Vatnajökull, je jednou z najkrajších horských a ľadovcových oblastí Islandu.

Porovnajte ceny prenájmu áut na Islande

Rozsiahla krajina horských lúk, špicatých vrcholov a veľkých stálych ľadovcov miestami pripomína Alpy, ale sem-tam po ceste narazíte na typicky islandské čadičové skaly alebo vodopády, ktoré vás nenechajú na pochybách, že ste ďaleko od kontinentálnej Európy.

Skaftafell je ideálnym miestom na pohodovú túru v horách s množstvom krátkych a veľmi jednoduchých trás, ale môžete zažiť aj dobrodružstvo v ľadových jaskyniach alebo sa prejsť priamo po ľadovci.

Celý národný park Vatnajökull je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Táto oblasť je na juhu Islandu jedinečná väčším počtom slnečných dní.

Vstupné a otváracie hodiny

Za vstup do chránenej oblasti Skaftafell alebo národného parku Vatnajökull sa vždy vyberá plný vstupný poplatok za auto, bez ohľadu na to, koľko ľudí cestuje v aute. Za jedno klasické auto zaplatíte 750 isk.

Vstupenku si môžete kúpiť online na oficiálnej webovej stránke parku: parka.is/pay/skaftafell. Platí vždy na jeden kalendárny deň a môžete na nej využívať všetky verejné trasy národného parku, na ktoré nepotrebujete sprievodcu.

Ak chcete stanovať vo vlastnom stane v návštevníckom centre, zaplatíte 250 isk.

Oblasť Skaftafell je otvorená celoročne a na vlastné riziko môžete chodiť po chodníkoch 24 hodín denne. Návštevnícke centrum je otvorené od 9:00 do 16:30. V zime a počas pracovných dní je otvorené len do 15:30 a mimo víkendov, pozrite si oficiálnu webovú stránku: vatnajokulsthjodgardur.is.

Turistika v Skaftafelli

Oblasť je doslova pretkaná vyznačenými turistickými chodníkmi, ktoré musia všetci návštevníci dodržiavať. Na svoje si tu príde naozaj každý. Sú tu krátke trasy do 4 km na viac-menej rovinatom teréne, ktoré vás zavedú na úchvatnú vyhliadku, odkiaľ môžete sledovať mohutný "tok" ľadovca Skaftafselljökull, ako aj dlhé, náročné trasy dlhé viac ako 15 km, ktoré vás zavedú do srdca hôr, k jazerám a vodopádom.

Obľúbené sú veľmi jednoduché trasy k vodopádom Svartifoss, ktoré patria medzi najznámejšie na Islande.

Ľadové jaskyne Skaftafell a prechádzky po ľadovci

Jedným z najčarovnejších miest sú určite Modré ľadové jaskyne Skaftafell. Tieto nádherné prírodné chrámy vznikajú počas leta, keď sa ľadovec topí, voda si razí cestu ľadom a keď na konci leta začne mrznúť, vznikajú kryštalicky modré alebo zelenkavé ľadové steny, tunely a trhliny.

Cesty k ľadovým jaskyniam vedú vždy priamo cez hlavné pole ľadovca Skaftafellsjökull, ktorý je súčasťou ľadovca Vatnajökull , najväčšieho ľadovca v Európe.

Väčšina ľadovcových jaskýň je prístupná len v zime, keď sú stabilné a nehrozí nebezpečenstvo odlomenia veľkých a ťažkých kusov ľadu.

Jaskyne a samotný ľadovec sú prístupné len so sprievodcom na organizovaných prehliadkach so sprievodcom. Všetko vybavenie, oblečenie, topánky a prilby sa požičiavajú. Hoci samotná cesta k jaskyniam nevyžaduje žiadne špeciálne horolezecké zručnosti, bude pomerne fyzicky náročná kvôli náročnému terénu a chôdzi po ľade a skalách.

Výlety k ľadovcovým jaskyniam a na samotný ľadovec organizuje niekoľko cestovných kancelárií, pričom Skaftafell je jednou z najväčších, ktorá ponúka napríklad tieto výlety:

Ubytovanie Skaftafell

Hneď vedľa návštevníckeho centra sa nachádza veľký kemp až pre stovky stanov. K dispozícii je teplá a studená tečúca voda, sprchy, toalety a práčovňa. V neďalekom návštevníckom centre je pred dennou prevádzkou otvorená aj reštaurácia a kaviareň. Cena za prenájom miesta pre stan na noc je 250 isk.

Ak dávate prednosť ubytovaniu v tradičnom hoteli, asi 1 km od návštevníckeho centra priamo na hlavnej ceste nájdete 3* Hotel Skaftafell s vlastnou kúpeľňou a dobrými raňajkami v cene.

Zobraziť ubytovanie - Vatnajökull

Ako sa tam dostať?

Skaftafell sa nachádza hneď vedľa hlavnej okružnej cesty číslo 1 a je celoročne dostupný bežnými autami. Od Reykjavíku je vzdialený 326 km.

Autobusová linka 51 zastavuje na zastávke Skaftafell len raz denne a jazdí len do Vík a Myrdalu.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.