Island - kde sa ubytovať

Hrubozubý pufín

Chystáte sa na dovolenku na Island? Zistite, ktoré lokality a mestá sú najlepšie, najlacnejšie a najpraktickejšie na ubytovanie na Islande.

Kde sa ubytovať na Islande

Nájdite všetky dostupné miesta na ubytovanie, napríklad na obľúbenom portáli Booking.com.

Nájdite si ubytovanie na Islande

Ak sa chystáte na Island počas letných prázdnin, v júni alebo septembri, rezervujte si ubytovanie v dostatočnom predstihu, dokonca 6 mesiacov alebo viac! Ponuky rýchlo ubúdajú a ceny s blížiacim sa termínom vašej cesty výrazne stúpajú.

Reykjavík a juhozápad

Najhustejšie osídlený juhozápad ostrova je zároveň jednou z najobľúbenejších lokalít na bývanie. Tu sa nachádza hlavné a zďaleka najväčšie mesto Reykjavík, ako aj jediné veľké medzinárodné letisko Keflavík. Sústreďuje sa tu aj niekoľko ľahko dostupných prírodných zaujímavostí tzv. zlatého kruhu.

Reykjavík - najväčšiu koncentráciu hotelov, penziónov a lacnejších hostelov, ako aj najlepšiu dostupnosť služieb všetkého druhu, požičovní áut či miestnych cestovných kancelárií. Môžete tu zostať počas celého pobytu, ak chcete ísť len na jednodňové výlety, ale takmer určite nevynecháte aspoň prvú alebo poslednú noc kvôli blízkosti letiska. Ceny za izby so spoločnou kúpeľňou sa začínajú od 55 EUR za noc, čo je najnižšia dostupná cena na Islande.

Zlatý okruh - pravdepodobne najznámejší turistický okruh Islandu vás prevedie cez niekoľko prírodných zaujímavostí. Ak hľadáte pokojnejšie ubytovanie na vidieku, ale s výbornou dostupnosťou do Reykjavíku a veľmi slušnými cenami aj pod 73 EUR za noc v rodinných penziónoch, potom sa ubytujte tu.

Južný Island

Obľúbené južné pobrežie je plné turistických atrakcií a vzhľadom na pomerne veľkú vzdialenosť od Reykjavíku sa sem neoplatí chodiť na jednodňové výlety. Nenájdete tu veľké mesto, ale v blízkosti každej z atrakcií sa nachádza množstvo malých hotelov alebo penziónov. Tipy na konkrétne ubytovacie zariadenia vždy uvádzame v podrobnostiach o lokalite.

Vík í Mýrdal - známa turistická obec, v okolí nájdete množstvo ubytovacích zariadení, najnižšie ceny tu začínajú približne od 92 EUR za noc. Ide o strategickú lokalitu s množstvom atrakcií v okruhu 20-30 km.

Höfn - oblasť okolo najväčšieho mesta na južnom pobreží je často aj najodľahlejším miestom, ktoré môžete navštíviť pri samostatnom cestovaní po južnom pobreží. V mestečku a jeho okolí nájdete širokú škálu vidieckych hotelov a penziónov s cenami približne od 110 EUR.

Severný Island

Pobrežie na severe je druhým najčastejším cieľom turistov, čiastočne kvôli vysokej koncentrácii zaujímavostí, čiastočne kvôli svojej exotickej odľahlosti. Na severnom Islande sa nachádzajú tri hlavné turistické centrá:

Jazero Mývatn - oblasť okolo jazera sa môže pochváliť veľkým množstvom atrakcií natlačených na malom priestore. Ubytovanie tu ponúkajú väčšie a drahé turistické hotely, ale aj lacné penzióny s cenami od 92 EUR sa tu dajú nájsť aj penzióny.

Húsavík - obľúbené turistické mestečko na brehu zálivu s najväčšou populáciou veľrýb v islandských vodách. Ceny hotelov priamo v Húsavíku sú vysoké, ale v okolitej prírode nájdete niekoľko lacných penziónov od 73 EUR za noc.

Akureyri - druhé najväčšie mesto po aglomerácii Reykjavíku - síce nepatrí k hlavným turistickým atrakciám, ale má strategickú polohu približne v polovici severnej okružnej cesty a ponúka širokú škálu ubytovania. Ceny sú však vyššie ako napríklad v Reykjavíku a začínajú sa od 92 EUR za noc.

Západný Island

Veľmi riedko osídlená oblasť Západných fjordov láka na pobyt v nedotknutej, ale relatívne dostupnej prírode. Početné široké fjordy ponúkajú nádherné výhľady a minimum turistov ponúkne upokojujúcu dovolenku. Vyhľadajte si ubytovanie v týchto miestach:

polostrov Snæfellsnes - Najnavštevovanejšia oblasť západného Islandu s nádherným členitým pobrežím, ľadovcami a útesmi s krásnymi majákmi. Nájdete tu slávnu horu Kirkjufell a známu dedinu Arnarstapi.

Westfjords - hlavná časť západného pobrežia, islandsky nazývaná Vestfirðir (Západné fjordy), láka stovkami zátok, hôr a necivilizovanej krajiny. Ubytovanie je tu veľmi decentralizované a zvyčajne narazíte na hotel alebo penzión stojaci voľne v krajine.

Ísafjörður - najväčšie mesto na západe ponúkne obchody, reštaurácie a pomerne veľa ubytovacích zariadení. Nachádza sa tu letisko s vnútroštátnymi letmi do Reykjavíku, ako aj prístav pre lode smerujúce na úplne odrezaný polostrov Hornstrandir, ktorý je najčistejšou islandskou prírodou.

Východný Island

Milovníci fjordov si užijú východný Island s jeho monumentálnymi horami, minimom turistov a čistou prírodou. Väčšina fjordov je aj výborne dostupná, pretože sa popri nich vinie hlavná okružná cesta 1. Zostaňte na 1 až 3 noci a vychutnajte si Island v jeho surovej podobe. Na rozdiel od západných fjordov majú tie východné oveľa lepšiu infraštruktúru, ale sú oveľa ďalej od Reykjavíku.

Egilsstaðir - najväčšie mesto na východe ostrova so všetkými potrebnými zariadeniami bude fungovať ako skvelá zastávka na vašej poznávacej ceste. V oblasti môžete navštíviť vodopády, kaňony a spomínané fjordy.

Ceny hotelov na Islande

Island je jednou z najdrahších destinácií na svete. Noc v 2-lôžkovej izbe v menších rodinných penziónoch, zvyčajne so spoločnou kúpeľňou (ale zvyčajne veľmi dobre udržiavanou), môžete získať v rozmedzí od 73 EUR do 128 EUR v závislosti od atraktivity destinácie.

Klasické 3* hotely zvyčajne neklesajú pod 147 EUR, pričom ceny sa zvyčajne pohybujú okolo 183 EUR za noc v 2-lôžkovej izbe. V Reykjavíku sú ceny o niečo nižšie, najmä kvôli vysokej konkurencii. Naopak, vyššie ceny očakávajte aj od 257 EUR za noc v hoteloch v turistických alebo odľahlých lokalitách.

Ceny ubytovania na Islande si pozrite napríklad na stránke booking.com.

Ceny počas zimy sú zvyčajne o 30-40 % nižšie ako v hlavnej letnej sezóne.

Počas letných prázdnin je najžiadanejšie a najlacnejšie ubytovanie rezervované mesiace vopred.

Kempovanie na Islande

Obľúbeným spôsobom, ako obísť vysoké ceny hotelov, je kempovanie a stanovanie. Kvôli raketovo rastúcemu počtu turistov a ich bezohľadnosti sa však po roku 2015 upravili pravidlá a úplne voľné kempovanie kdekoľvek je už na najobľúbenejších miestach prakticky nemožné.

Aké sú pravidlá pre spanie v aute?

Ak uvažujete o tom, že svoj účet za ubytovanie úplne premrháte spaním v aute na bezplatných parkoviskách, budete konať protizákonne. Spanie v aute mimo kempov je na celom Islande zakázané a vzhľadom na zlé skúsenosti miestnych obyvateľov s turistami je dosť veľká šanca, že sa nevyhnete pokute.

V karavane teda môžete spať len na určených miestach, ktorými sú len kempy.

Kempovanie a spanie pod holým nebom - je to možné?

Oficiálne nie je povolené voľné "divoké kempovanie" nikde v zastavaných oblastiach (t. j. na dohľad od obydlí). Mimo obývaných oblastí je spanie vonku povolené maximálne na 1 noc so súhlasom majiteľa pozemku, ak sa nachádzate na súkromnom pozemku.

Ak si postavíte stan alebo zaparkujete auto v naozaj odľahlej oblasti bez akéhokoľvek vybavenia, je vysoká pravdepodobnosť, že takto budete môcť stráviť celú dovolenku na Islande. Musíte si však premyslieť, či je takýto spôsob cestovania skutočne možný z hľadiska základnej hygieny a pohodlia.

Kempingy na Islande - ceny, mapy, podmienky

Na Islande je našťastie veľké množstvo oficiálnych kempingov, a to aj v tých najodľahlejších oblastiach ostrova, kde by ste kemp možno nečakali. Vždy sú k dispozícii toalety, tečúca pitná voda, zvyčajne teplá, a často aj internet a elektrina.

Vo všeobecnosti sú islandské kempy dobre udržiavané, čisté a civilizované.

Mapu všetkých islandských kempov si môžete pozrieť napríklad na stránke nat.is alebo tjalda.is, ktoré poskytujú kompletné informácie o všetkých islandských kempoch.

Ceny sa vždy počítajú na osobu a väčšina kempov nerozlišuje, či spíte v stane alebo v aute. Obvyklé ceny kempingov na Islande sú nasledovné:

  • 1 700 ISK do 2 500 ISK za dospelú osobu (v závislosti od atraktivity miesta a vybavenia).
  • 400 ISK do 600 ISK za pripojenie na elektrinu
  • 100 ISK za použitie sprchy, ale mnohé kempy ponúkajú sprchy zadarmo

Prakticky všetky kempy na Islande umožňujú platbu kartou.

Väčšina kempov je otvorená len od mája do septembra, celoročných kempov je veľmi málo, ale je to logické. Zimy na Islande sú dlhé a drsné s veľmi silným vetrom, ktorý sa pridáva k už aj tak nízkym teplotám.

Kempingová karta

Ak sa chystáte na Islande kempovať len dlhšie ako 14 dní, oplatí sa zaobstarať si kempingovú kartu, ktorú je možné uplatniť v 40 kempoch na celom ostrove, určite však nie vo všetkých. Pozrite si mapu kempov, ktoré akceptujú kempingovú kartu.

Cena kempingovej karty 167 EUR a môžete ju využívať 28 dní. Môžete si ju zakúpiť online alebo na mnohých miestach po celom Islande, pozri oficiálnu webovú stránku utilegukortid.is.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.