Dynjandi

Dynjandi

Hoci Dynjandi nepatrí medzi masovo navštevované vodopády, podľa nášho názoru je to rozhodne jeden z najmonumentálnejších vodopádov na Islande, ktorému môže konkurovať len povestný Seljalandsfoss.

Porovnajte ceny prenájmu áut - Island

Značnou nevýhodou pre mnohých turistov a veľkou výhodou pre mnohých ďalších turistov a miestnu divokú prírodu je skutočnosť, že Dynjandi leží v pomerne odľahlej časti Západných fjordov. Ale už len samotná cesta sem cez pustú krajinu špekulatívnych morských zátok rozhodne stojí za to.

V islandčine slovo Dynjandi znamená niečo ako "hromový" alebo "revúci" a presne vystihuje hluk a majestátnosť vodopádu. Občas sa stretnete aj s názvom Fjallfoss, horský vodopád.

7 kaskád, 150 metrov

Rieka Dynjandisá sa pokojne vinie pokojnou horskou krajinou, až kým sa nedotkne okraja 150 metrov vysokého útesu nad morským fjordom Dynjandisvogur. Odtiaľ padá s ohlušujúcim hukotom celkom 7 kaskádami, ktoré svojím spôsobom tvoria 7 samostatných vodopádov, do mora.

Monumentálnosť Dynjandi umocňuje jej postupné rozširovanie. Zatiaľ čo v najstrmšej a najvyššej hornej časti je široký 30 metrov, v dolnej, miernejšej časti sa rozširuje na 60 metrov.

Sedem kaskád je pomenovaných zhora nadol takto: Dynjandi, Bæjarfoss, Hundafoss, Hrísvaðsfoss, Göngumannafoss, Strompgljúfrafoss a Hæstajallafoss.

Vyhľadávanie ubytovania na Islande

Turistický chodník a výhľady

K úpätiu najvyššej kaskády Dynjandi sa môžete vydať na pešiu túru po strmom, ale celkom pohodlnom chodníku. Najmohutnejšiu časť vodopádu uvidíte zo vzdialenosti niekoľkých metrov a naskytne sa vám aj nádherný výhľad na celý fjord Dynjandisvogur.

Trasa je dlhá 750 metrov v jednom smere a prekonáva prevýšenie približne 105 metrov.

Ako sa tam dostať?

Hoci sa vodopád Dynjandi nachádza v odľahlej a opustenej oblasti polostrova Vestfirðir, autom sa k nemu dostanete pomerne ľahko a nemôžete ho obísť. Je vzdialený len asi 250 metrov od cesty číslo 60, ktorá prechádza celou oblasťou Vestfjordov.

Z Reykjavíku k vodopádom prejdete po tejto trase 366 km (google.com/maps)Môžete pokračovať do Ísafjörðuru, odkiaľ sa lode plavia na najodľahlejší polostrov Islandu. Hornstrandir. Cesta č. 60 je čiastočne prašná/štrková, ale v lete prejazdná pre všetky typy áut.

Ubytovanie

Najbližšia normálna dedina Þingeyri je od Dynjandi vzdialená 21 km a má perfektné Hotel Sandafell s cenami okolo 110 eur za noc, čo je na Island veľmi prijateľné.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.