Island - požičanie auta

Hrubozubý pufín

Ak nechcete stráviť dovolenku na Islande len v Reykjavíku alebo platiť naozaj vysoké sumy za organizované autobusové zájazdy (mnohonásobne vyššie ako za prenájom auta), vaše prvé kroky po pristátí budú smerovať do požičovne áut. Bez auta Island nepoznáte.

Kde, kedy a ako si rezervovať auto na Islande

Pri rezervácii auta na Islande závisí cena najmä od sezóny. Nie je veľký rozdiel, či si auto rezervujete 14 dní alebo 5 mesiacov pred cestou (hoci skoršia rezervácia vám určite dáva šancu získať o niečo nižšiu cenu). Ceny prenájmu v zime a v lete sa často líšia až trojnásobne.

Na rezerváciu odporúčame použiť porovnávač väčšiny autopožičovní, ktorý zoradí výsledky podľa vami zvolených kritérií:

Cestovatelia majú dobré skúsenosti s požičovňami ako IceRentalCars, Europcar alebo Budget. Ďalšou obľúbenou požičovňou je Geysir, ktorá priamo vo svojich podmienkach uvádza, že prijíma debetné karty. Všetky tieto spoločnosti je možné vyfiltrovať prostredníctvom vyššie uvedenej webovej stránky booking.com.

Ceny prenájmu áut na Islande

Prenájom áut na Islande nepatrí medzi najlacnejšie v Európe. Cena závisí od dĺžky obdobia prenájmu (čím dlhšie obdobie prenájmu, tým lacnejšia je denná cena prenájmu), ale najmä od sezóny... Príklady cien sú uvedené nižšie. Pre prehľadnosť uvádzame ceny prepočítané na eurá.

 • Týždenný letný prenájom (malé auto): od 720 eur
 • Týždenný letný prenájom (4x4): od 940 eur
 • Týždenný prenájom v zime (malé auto): od 210 eur
 • Týždenný prenájom v zime (4x4): od 400 eur
 • Rezervujte si auto na booking.com

Na Islande je zvyčajne o niečo lacnejšie prenajať si auto priamo v Reykjavíku a drahšie na letisku. Ak si chcete pozrieť Reykjavík aspoň na jeden deň a vyhovuje vám verejný autobus z letiska do mesta, prenájom v centre mesta môže vyjsť lacnejšie. Treba vziať do úvahy, že jednosmerný lístok na autobus stojí 15 eur, takže prenájom auta v centre by musel byť lacnejší aspoň o 29 eur, pričom rozdiel sa ešte zvýši, ak cestujete s viacerými osobami.

Vždy si podrobne prečítajte podmienky prenájmu a najmä poistenie, ktoré nájdete aj na webovej stránke Booking.com. Niektoré požičovne zahŕňajú poistenie v konečnej cene, inde si budete musieť priplatiť, od 5 eur do 20 eur na deň v závislosti od typu vozidla a dĺžky prenájmu.

Medzinárodný vodičský preukaz a ďalšie dokumenty

Island nie je súčasťou Európskej únie, ale aj napriek tomu si občania EÚ nemusia pred cestou vybavovať medzinárodný vodičský preukaz. Požičovňa akceptuje vodičský preukaz z ktorejkoľvek krajiny EÚ alebo EHP.

Cestujúci z destinácií mimo EÚ potrebujú medzinárodný vodičský preukaz.

Požičovne áut zvyčajne vyžadujú na prenájom vozidla kreditnú kartu. Niektoré spoločnosti vám umožnia prenajať si auto aj s debetnou kartou, ale buď za menej výhodných podmienok, alebo s veľmi vysokou zálohou, ktorá často presahuje 1 000 eur. Existujú však aj výnimky, napríklad Geysir, ktorý nevyžaduje kreditnú kartu.

Ceny benzínu

Benzín je na Islande drahší ako v kontinentálnej Európe a výrazne drahší ako v Severnej Amerike. V priemere sú ceny o 30 % vyššie ako v Európe a približne o 110 % vyššie ako v Severnej Amerike.

Ceny v eurách sa pohybujú od 1,90 eur do 2,10 eur za liter benzínu.

Ako fungujú čerpacie stanice na Islande?

Hustota čerpacích staníc nie je ani zďaleka taká vysoká ako v kontinentálnej Európe. Čerpacie stanice sú vo väčších mestách, nikdy nie mimo mesta a zriedkavo na dedinách. Takže najmä na dlhších cestách po Islande rozhodne nejazdite na "výpary".

Ak si požičiate elektromobil, nemusíte sa obávať. Nabíjacích miest pre elektromobily je na Islande podstatne viac ako bežných čerpacích staníc a často sa nachádzajú v naozaj malých mestách ďaleko od civilizácie.

Bežný benzín sa označuje ako "95", zatiaľ čo nafta je na pumpách známa ako "Diesel". Ceny sú uvedené za liter benzínu.

Všetky čerpacie stanice na Islande sú samoobslužné. Po pristavení vozidla k benzínovému stojanu vystúpte a na displeji vyberte sumu v islandských korunách, za ktorú chcete natankovať.

Pri tankovaní sa dodávka benzínu automaticky zastaví, keď dosiahnete množstvo, ktoré ste vložili.

Ak chcete nádrž doplniť, vyberte na displeji možnosť "Full" (Plná) a vtedy sa dodávka benzínu zastaví podľa vášho uváženia. V takom prípade sa suma z vašej karty stiahne hneď po natankovaní.

Na väčšine čerpacích staníc sa nachádza aj predajňa, kde môžete za benzín zaplatiť v hotovosti.

Toalety na čerpacích staniciach sú zvyčajne bezplatné. Na druhej strane, potraviny, nápoje a sladkosti sú na čerpacích staniciach na Islande podstatne drahšie ako v supermarketoch (2-3 násobok ceny).

Parkovanie

Parkovanie na Islande naozaj nie je žiadny problém. Koniec koncov, v krajine s takou nízkou hustotou obyvateľstva to ani nemôže byť. Výnimkou je hlavné mesto Reykjavík, kde je parkovanie v centre spoplatnené (zvyčajne okolo 190 isk za hodinu), ale aj tu sa dá nájsť bezplatné parkovanie pri hlavných atrakciách.

Doprava a dopravné predpisy

Na Islande sa jazdí vpravo.

Pravidlá sú tu veľmi podobné ako v iných európskych krajinách. Nie je potrebné pripravovať sa na žiadne záludnosti.

Maximálne rýchlosti

Na Islande platia nasledujúce obmedzenia rýchlosti.

 • V obci - 50 km/h, ale na mnohých miestach je rýchlosť znížená na 30 km/h.
 • Mimo obce na spevnených cestách - 90 km/h
 • Mimo obce na štrkových cestách - 80 km/h

Rýchlosť v obciach veľmi často merajú buď policajné hliadky, alebo stacionárne radary.

Kruhové objazdy

Kruhové objazdy sú veľmi rozšírené v islandských mestách a na hlavných križovatkách mimo miest.

Ak má kruhový objazd dva jazdné pruhy (čo je bežné najmä v Reykjavíku), vozidlo vo vnútornom jazdnom pruhu má vždy prednosť pred vozidlom vo vonkajšom jazdnom pruhu.

Na kruhovom objazde ste povinní používať smerovky nasledovne:

 • Ak opúšťate kruhový objazd prvým výjazdom, pred vjazdom na kruhový objazd zablikáte doprava.
 • Ak vychádzate druhým výjazdom (t. j. de facto pokračujete v križovatke rovno), blikáte doprava približne od úrovne prvého výjazdu.
 • Ak vychádzate ľavým výjazdom (posledný výjazd), pred vstupom do kruhového objazdu zablikáte doľava. Až na úrovni predposledného výjazdu prejdite doprava.

Prednosť v jazde

Na Islande platí na neoznačených križovatkách právo prednostnej jazdy sprava. Takéto križovatky nájdete najmä v mestách.

V úsekoch, kde je zákonom alebo dopravným značením stanovená maximálna povolená rýchlosť 60 km/h, ste povinní umožniť autobusu neobmedzený výjazd zo zastávky.

Chodci majú na priechodoch pre chodcov vždy prednosť pred motorovými vozidlami.

Ďalšie pravidlá

Aké sú ďalšie užitočné pravidlá cestnej premávky?

 • Alkohol v krvi nie je tolerovaný v žiadnej miere.
 • Telefonovanie počas jazdy je prísne zakázané a často je predmetom policajných kontrol.
 • Svetlá sú povinné v každom dennom čase (cez deň za zníženej viditeľnosti, v noci za zvýšenej viditeľnosti).
 • Jazda mimo vyznačenej cesty je prísne zakázaná.

Hustota premávky a kvalita ciest

Na Islande nie sú žiadne diaľnice.

Islandskí vodiči sú vo väčšine prípadov ohľaduplní a dodržiavajú predpisy. V centre Reykjavíku sa môžete stretnúť s hustou premávkou, ale inak je jazda na Islande skôr relaxačným zážitkom na prázdnych cestách.

Vidiecke cesty

Vzhľadom na veľmi riedke osídlenie Islandu musíte počítať s množstvom prašných štrkových ciest. Dokonca aj na 1 340 km dlhom hlavnom okruhu okolo ostrova ("Ring Road") môžete na východe krajiny naraziť na krátke nespevnené úseky.

V tejto súvislosti je dobré overiť si podmienky požičovní, pretože niektoré z nich zakazujú jazdu vozidiel bez pohonu 4WD na nespevnených cestách. Ak tento zákaz nerešpektujete a dôjde k nehode alebo poškodeniu vozidla na štrkovom úseku, automaticky nesiete zodpovednosť za škodu v plnej výške.

Je tiež dôležité si uvedomiť, že k mnohým prírodným atrakciám sa nedá dostať bez terénneho vozidla SUV. Hlavným problémom nie sú ani tak štrkové cesty, ktoré sú zvyčajne prejazdné pre bežné autá, ale najmä mnohé riečne brody, ktoré sú v odľahlých oblastiach Islandu veľmi časté.

Vo všeobecnosti však nebudete mať problém pohybovať sa po Islande bežným autom, a to ani pri cestovaní po takzvanom Zlatom kruhu. Informácie o tom, či je konkrétna atrakcia dostupná bežným autom alebo nie, sú tiež opísané v podrobnostiach o miestach, ktoré treba vidieť na Islande.

Oficiálna webová stránka road.is

Skvelým nástrojom na plánovanie ciest autom po Islande je oficiálna webová stránka islandskej vlády road.is, ktorá poskytuje kompletné informácie o aktuálnej prejazdnosti ciest, mapy spevnených a štrkových ciest a ďalšie informácie.

Ďalšou prehľadnou stránkou je safetravel.is s podobnými a často lepšie vykonanými informáciami o cestovaní na Islande.

Jazda v zime

Jazda na Islande v zime má tiež svoje špecifiká. Udržiavané sú len skutočne dôležité cesty vo veľkých mestách, a aj to bez soli. Pripravte sa preto na častú jazdu po utlačenom snehu. Cesty sú lemované oranžovými vysokými stĺpmi, ktoré lemujú krajnice.

Naozaj počítajte s tým, že ak sa na Island vyberiete v zime, takmer na 100 % budete jazdiť na snehu. Okrem toho je v zime uzavreté veľké percento vidieckych ciest, ktoré nevedú do trvalo obývaných oblastí, ale len k turistickým atrakciám. A zima na Islande zvyčajne znamená obdobie od októbra do konca mája.

Mýto

Islandské cesty, tunely a mosty sú až na jednu jedinú výnimku bezplatné.

Tou je druhý najdlhší islandský tunel, 7,5 km dlhý tunel Vaðlaheiðagöng na severe krajiny neďaleko mesta Akureyri. Leží na hlavnej okružnej ceste číslo 1. Za prejazd tunelom zaplatíte 1 500 isk. Mýto sa dá zaplatiť len online na stránke veggjald.is/en/pricing.

Mýto môžete zaplatiť najneskôr 24 hodín pred plánovanou cestou a najneskôr 24 hodín po uskutočnení cesty. Tunel je monitorovaný kamerovým systémom a ak nezaplatíte, na adresu majiteľa vozidla (zvyčajne autopožičovňa) vám bude zaslaný list s výzvou na zaplatenie a administratívny poplatok 400 isk. Požičovne áut vám tento poplatok automaticky strhnú z kreditnej karty.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.