Hveravellir

Hveravellir

Geotermálna oblasť Hveravellir je jedným z najodľahlejších turistických miest a nachádza sa na jedinej ceste vedúcej cez stredný Island.

Porovnajte ceny prenájmu áut na Islande

Od nepamäti slúžili pramene Hveravellir ako odpočinková zastávka na dlhej ceste zo severu Islandu na juh a nie je tomu inak ani dnes.

Termálne jazerá

Po niekoľkých hodinách jazdy drsnou, kopcovitou krajinou Islandu sa pred vami otvoria pokojné, široké pláne, ktoré vyzerajú skôr ako krajina na Mesiaci alebo na Marse. Uprostred nich sa nachádza oblasť bublajúcich fumarol a horúcich prameňov Hveravellir, v niektorých z nich sa môžete pokojne okúpať. Teplota termálnej vody sa tu pohybuje od 35 do 42 °C, ale nezabudnite sa riadiť pokynmi na informačných tabuliach. Niektoré pramene majú teplotu vyššiu ako 60 °C a kúpanie v nich by mohlo byť nebezpečné.

Geotermálna oblasť sa nachádza v okolí Hveravellir Lodge, malého hotela s kempingom a kaviarňou.

Bazény sú pre verejnosť otvorené denne od 7.00 do 22.00 a vstupné je len 600 isk.

Turistické chodníky

Okrem kúpania sa môžete vydať aj na tri vyznačené treky, ktoré vás dokonale prevedú zdanlivo monotónnou, ale veľmi exoticky vyzerajúcou krajinou holých plání, potokov, parných bazénov a zasnežených hôr v pozadí.

Trasy sú dlhé od 3 do 20 km a ich podrobný opis nájdete na stránke hveravellir.is/hiking-trails.

Ubytovanie

Hveravellir je ideálnym miestom na prenocovanie pri cestovaní po Islande. Ubytovať sa môžete v pohodlných izbách s vlastnou kúpeľňou za cenu od 30 000 isk za noc, ako aj v priľahlom kempe za 2 000 isk na osobu. Rezervácie je možné uskutočniť len prostredníctvom webovej stránky hotela hveravellir.is.

Ako sa tam dostať?

Hveravellir sa nachádza v blízkosti známej cesty F35 nazývanej Kjölur Route. Písmeno "F" naznačuje, že ide o nespevnenú štrkovú horskú cestu vyžadujúcu vozidlá 4x4, zvyčajne je otvorená len od júna do septembra, avšak Hveravellir je otvorený celoročne, vyžaduje však naozaj špeciálne terénne džípy.

Vzdialenosť z Reykjavíku je 206 km (pozri mapu trasy) a je ideálne spojiť návštevu tejto oblasti so zastávkou v pohorí Kerlingarfjöll.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.