Modrá lagúna

Modrá lagúna

Modrá lagúna je jedným z najnavštevovanejších miest na Islande. Sú to vonkajšie geotermálne kúpele s úžasne teplou a liečivou vodou, ktoré lákajú cestovateľov, aby si počas spoznávania ostrova na chvíľu oddýchli.

Porovnanie cien leteniek na Island

Príroda alebo elektráreň?

Hoci sa môže zdať, že Modrá lagúna je prírodný úkaz, vôbec to tak nie je. V skutočnosti tu voda pochádza z prebytkov vody z neďalekej geotermálnej elektrárne Svartsengi. To však nič nemení na tom, že okolitá krajina je nádherná a samotná elektráreň je z lagúny prakticky neviditeľná, ukrytá za malým kopcom.

Voda v umelo vytvorenej lagúne je však čisto prírodná, pretože pochádza z hlbokého vrtu až 2 000 metrov pod povrchom. Predtým, ako sa vypustí do kúpeľnej lagúny, však najprv roztočí turbínu elektrárne a prejde cez výmenník tepla, ktorý zabezpečuje vykurovanie okolitých dedín.

Liečba a horúca voda

Voda v lagúne má celoročne stálu teplotu 38 až 39 °C, takže vás príjemne zohreje bez ohľadu na počasie. Na prvý pohľad zaujme mliečne tyrkysové sfarbenie vody, za ktoré okrem bohatého obsahu kremíka vďačíme aj liečivému bahnu na dne lagúny.

Minerálna voda je liečivá najmä pri kožných ochoreniach.

Parné kúpele, vírivky a reštaurácie

V priľahlom kúpeľnom zariadení si potom môžete vychutnať niekoľko bazénov s vírivkami, parné kúpele alebo sauny. Nachádza sa tu aj niekoľko reštaurácií a pred vstupom do lagúny sú samozrejme povinné toalety, skrinky a sprchy.

V miestnej oblasti tak môžete pokojne zostať celý deň.

Vyhľadávanie ubytovania na Islande

Vstupné a otváracie hodiny

Otvorené každý deň v roku. V lete od 8:00 do 20:00, v zime len od 9:00 do 19:00.

Vstupné je pomerne drahé a vždy sa oplatí rezervovať si ho vopred online na oficiálnej webovej stránke bluelagoon.com. Ceny sa líšia podľa konkrétneho času, na ktorý si vstup rezervujete, a v lagúne môžete zostať až do jej zatvorenia v daný kalendárny deň. To znamená, že ak zaplatíte za vstup o 8:00, bude vám účtovaný na celých nasledujúcich 12 hodín.

Na výber máte z dvoch možností platenia vstupného:

  • Komfort od 64 usd - zahŕňa vstup do celej lagúny, 1 nápoj v bare zdarma, čistý uterák, bahenný zábal a skrinky.
  • Premium od 81 usd - navyše dostanete 2 bahenné zábaly, plavky (ak nemáte vlastné) a 1 pohár vína, ak sa pôjdete najesť do reštaurácie Lava Restaruant.

Ako sa sem dostať?

Modrá lagúna je hojne navštevovaná aj vďaka svojej skvelej a ľahko dostupnej polohe. Nachádza sa medzi mestom Reykjavík (50 km) a letiskom Keflavík KEF (22 km). Z hlavnej cesty spájajúcej hlavné mesto s letiskom musíte odbočiť na cestu číslo 41, odbočka je perfektne označená.

Pri Modrej lagúne sa nachádza obrovské bezplatné parkovisko.

K Modrej lagúne sa dostanete aj autobusom, ktorý môžete využiť napríklad vtedy, ak máte na ceste do USA dlhé medzipristátie na letisku Keflavík a nechcete si požičiavať auto. Dopravu z letiska a Reykjavíku priamo k Modrej lagúne zabezpečuje len autobusová spoločnosť Airport Direct a počítajte s veľmi vysokou cenou lístka:

  • Späť z letiska: letiska: 6 990 isk
  • Späť z Reykjavíku: 6 990 isk
  • Jednosmerná cesta z letiska do Reykjavíku s ľubovoľne dlhou zastávkou pri Modrej lagúne: 9 980 isk

Autobusy z letiska však premávajú len dvakrát denne. Viac informácií vrátane cestovných poriadkov a možnosti zakúpenia lístkov online nájdete na stránke airportdirect.is.

Zvážte však prenájom auta, aj keď len na jeden deň, ktorý je v konečnom dôsledku lacnejší ako autobusový transfer.

Ubytovanie

Ak plánujete stráviť v Modrej lagúne viac ako jeden deň, na mieste je niekoľko možností ubytovania. Najluxusnejšie ubytovanie ponúka hotel priamo v kúpeľnej budove. The Retreat at Blue Lagoon, Ktoré zahŕňa vstup a širokú ponuku kúpeľných procedúr. Počítajte však s cenami okolo 1099 eur za noc v 2-lôžkovej izbe.

Výrazne lacnejšie ubytovanie nájdete 20 km od lagúny v blízkosti letiska, kde sa cena za nelacné ubytovanie začína na 84 eur, čo je na Islande skvelá cena. Medzi dobre hodnotené ubytovanie v tejto kategórii patrí Hotel Tjarna Keflavik Airport.

Ešte bližšie k Modrej lagúne je dedinka Grindavík, vzdialená asi 5 km, kde tiež nájdete ubytovanie od 81 eur v rodinnom Anita's Guest House.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.