Thórsmörk

Þórsmörk

Údolie Þórsmörk (bežne sa píše Thórsmörk) je nádherný kus zeme na juhu Islandu, ktorý sa skladá z obrovského a širokého čierneho lávového poľa, cez ktoré preteká rieka Krossa, a mnohých rozoklaných roklín alebo skál.

Porovnajte ceny prenájmu áut na Islande

Þórsmörk sa nachádza medzi tromi ľadovcami - Mýrdalsjökull, Eyjafjallajökull a Tindfjallajökull, čo vytvára jedinečnú mikroklímu. Teplota v údolí je o niekoľko stupňov vyššia ako v okolí, pretože je chránené pred nepriaznivým počasím ľadovcami.

V dôsledku toho je hlavné údolie Thórsmörk a okolité rokliny pokryté mnohými druhmi machov a papradí, ktoré v kombinácii so sopečnými horninami vytvárajú čarovnú čierno-zelenú kombináciu.

Oblasť je pomenovaná po severskom bohu Thorovi.

Turistika

V údolí Thórsmörk sa môžete vydať na približne 8 km dlhú túru, ktorá vás zavedie na úpätie ľadovca Tindfjöll. Trasu si môžete skrátiť menším okruhom s pomerne malým prevýšením.

Ďalšia túra vás zavedie na druhú stranu údolia po hrebeni, ktorý ponúka najlepšie výhľady, ale v údolí je veľa kratších trás a môžete sa zabaviť na ľahkých okruhoch do 2 hodín alebo náročných celodenných ľadovcových túrach.

Jedna z najznámejších diaľkových trás vedie aj z Þórsmörku Laugavegur do prírodnej rezervácie Landmannalaugar. Mapu a úplný opis 55 km dlhej trasy nájdete na webovej stránke Islandskej turistickej organizácie: fi.is/trails/laugavegur.

Ubytovanie

Na dne údolia sa môžete ubytovať v krásnom vidieckom penzióne Volcano Huts Þórsmörk s cenami od 110 eur za noc v izbách s poschodovými posteľami alebo od 154 eur za celú chatu pre 5 osôb.

Ako sa tam dostať?

Thórsmörk je vzdialený asi 140 km východne od Reykjavíku (mapa trasy: sk.mapy.cz), ale posledných asi 20 km vedie po poľnej ceste s niekoľkými brodmi, ktorá je prejazdná len terénnymi vozidlami, a to ešte len od júna do septembra.

Ak si nechcete požičať auto, môžete využiť aj turistické autobusy z Reykjavíku alebo Helly. Cena spiatočných lístkov sa pohybuje okolo 14 500 isk a môžete využiť spoločnosti ako Reykjavík Excursions alebo Trex.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.