Island - polárna žiara

Hrubozubý pufín

Vidieť nebeskú hru farieb známu ako polárna žiara je celoživotným snom mnohých cestovateľov.

Jedným z najlepších miest na pozorovanie polárnej žiary je Island. Leží dostatočne ďaleko na severe, ale zároveň nie za polárnym kruhom. V skutočnosti, ak ste príliš ďaleko za polárnym kruhom, polárna žiara opäť zanikne.

Island má skrátka ideálnu polohu a v tomto ročnom období priťahuje množstvo turistov z celej Európy, a to aj napriek nepriaznivému zimnému počasiu.

V tomto článku nebudeme opisovať, ako a prečo polárna žiara vzniká, ale kedy a za akých podmienok ju možno na Islande vidieť.

Farby polárnej žiary

Polárna žiara je úžasný a zakaždým jedinečný úkaz. Niekedy sa po oblohe rozlieva výrazná zelená farba, ktorá stojí nehybne dlhé minúty, zatiaľ čo inokedy na oblohe divoko tancujú odtiene sýtočervenej, fialovej alebo len jemnej zelenkavej farby.

Polárna žiara je jednoducho zakaždým inak sfarbená, inak sýta a inak pohyblivá. Faktom však je, že Island je popri Nórsku miestom v Európe s najbohatšou polárnou žiarou.

Kedy ísť - najlepšie mesiace na cestu

Úspech pri pozorovaní polárnej žiary závisí od mnohých faktorov, z ktorých väčšinu nemôžeme ovplyvniť. Jediný, ktorý môžeme ovplyvniť, je výber správneho času na cestu na Island za polárnou žiarou.

Dôležitým predpokladom na pozorovanie je, samozrejme, tma. Polárna žiara je celoročný a celodenný úkaz, ale ľudské oko ju môže vidieť len v noci. Keďže v lete nie je na Islande tmavá noc, musíte ísť v zime.

Prvým mesiacom, kedy je malá šanca na pozorovanie, je koniec augusta, zatiaľ čo posledným mesiacom je koniec apríla. V týchto mesiacoch je však stále viac svetla ako tmy, takže šanca bude stále pomerne malá.

Najlepším obdobím je koniec októbra/začiatok novembra a február/marec. Aj keď je koncom novembra a v decembri najväčšia tma, v týchto mesiacoch je často aj dlhé dni zamračené, navyše tma a drsné podmienky (mráz, vietor, sneh) vám poriadne skomplikujú program na zvyšok dňa.

Na druhej strane koncom februára alebo v októbri je už večer a v noci dostatočná tma a máte aj slušnú šancu na jasnú oblohu, navyše si počas dňa užijete dostatok svetla a slušné počasie na spoznávanie Islandu.

Faktory ovplyvňujúce polárnu žiaru

Okrem tmy existujú aj ďalšie dôležité faktory, ktoré ovplyvňujú pozorovanie polárnej žiary:

  • Slnečná aktivita - dostatočná slnečná aktivita je nevyhnutná pre dostatočne silnú polárnu žiaru. Tú opisuje takzvaný Kp-index, ktorý udáva narušenie magnetického poľa Zeme slnečným vetrom, ktorý spôsobuje polárnu žiaru. Index Kp sa udáva na stupnici od 0 (žiadna aktivita) do 9 (intenzívna slnečná búrka). Zatiaľ čo na pozorovanie polárnej žiary napríklad na Islande stačí aktivita na úrovni 3, na pozorovanie polárnej žiary v kontinentálnej Európe je potrebná aktivita na úrovni 7 až 8.
  • Aktuálne počasie - základným predpokladom je jasná obloha a žiadna oblačnosť v nižších a stredných vrstvách (vysoká oblačnosť nevadí)
  • Svetelné znečistenie - Island so svojím jediným veľkým mestom má na to ideálne podmienky. Navyše, ak je silná slnečná aktivita (index Kp vyšší ako 5) a je jasno, môžete vidieť žiaru z Reykjavíku.

Stránky s predpoveďou polárnej žiary

Pri love polárnej žiary vám veľmi pomôžu stránky priamo venované predpovediam polárnej žiary. Pravdepodobne najjednoduchšou stránkou na pozorovanie polárnej žiary na Islande je stránka Islandskej meteorologickej spoločnosti en.vedur.is.

Prehľadne totiž zobrazujú predpoveď oblačnosti v nízkej a strednej vrstve, čo je pre pozorovanie nevyhnutné. Na uvedenej webovej stránke zelená farba označuje oblačnosť, kým biela jasnú oblohu.

V pravom hornom rohu môžete vidieť predpoveď indexu Kp spriemerovanú za celý deň (index Kp sa môže výrazne líšiť aj v rámci toho istého dňa). Ak je vyšší ako 3, šance na pozorovanie sú slušné, ak je vyšší ako 5, máte prakticky istotu, že polárnu žiaru uvidíte. Samozrejme, ak je jasno a tma.

Kam presne na Islande ísť?

Mnohí cestovatelia sa pýtajú, kde je presne konkrétne a "jediné pravé" miesto na pozorovanie polárnej žiary. Je to jednoduché: žiadne konkrétne miesto neexistuje. Musíte byť dostatočne flexibilní a pripraviť sa na niekoľko sto kilometrov dlhú cestu autom za jasného počasia.

Skrátka, ak je slnečná aktivita dostatočne vysoká (3 alebo viac), hlavná vec je jasná obloha, ktorá môže byť len nad malou časťou ostrova. Veľmi všeobecne povedané, o niečo väčšia šanca na jasnejšie počasie je v západnej a severozápadnej časti Islandu, kde je aj úplne minimálne svetelné znečistenie. Ako však bolo spomenuté, polárnu žiaru môžete za jasnej oblohy vidieť aj z Reykjavíku.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.