Antigua a Barbuda - čo robiť

Antigua a Barbuda

Antigua a Barbuda je typický karibský raj, kam sa cestuje najmä za slnkom a morom. Aktivity sa preto týkajú najmä vody a vo vnútrozemí ostrovov si veľa zábavy neužijete.

365 pláží na každý deň v roku

Pláže sú hlavným lákadlom Antiguy a Barbudy. Vďaka členitému a rozmanitému pobrežiu, početným zátokám a fotogenickým zalesneným kopcom patria tunajšie pláže k najkrajším v Karibiku.

Nájdite si najlepšie ubytovanie pri pláži

Všetky pláže pokrýva jemný biely piesok, miestami zmiešaný s drobnými kamienkami, ktoré však nebránia príjemnému leňošeniu ani prechádzkam. Karibik pri pobreží Antiguy je krištáľovo čistý a vstup do vody je pozvoľný a veľmi bezpečný.

Sú všetky pláže verejné?

Mnohé pláže sú obsadené veľkými hotelovými rezortmi s vlastnými barmi, ležadlami a uzavretým prístupom z pevniny.

Podľa zákona sú však všetky pláže po celej svojej dĺžke voľne prístupné všetkým návštevníkom. Takže časti pláží v hotelových rezortoch môžete bez problémov navštíviť, aj keď ste ubytovaní v úplne inom hoteli.

Rezorty však môžu mať na častiach svojich pláží zariadenia vyhradené len pre hostí, ktoré nebudete môcť využívať (zvyčajne ležadlá alebo toalety). Takisto jazda autom po plážach v hotelových rezortoch zvyčajne nie je možná. Musíte zaparkovať pred vrátnicou a prejsť cez rezort na pláž.

Ako sú vybavené pláže na Antigue a Barbude?

Pláže v hotelových rezortoch sú dobre vybavené pohodlnými ležadlami, slnečníkmi a plne zásobenými barmi alebo reštauráciami.

Mimo letovísk sú pláže skôr prírodné. Zvyčajne však nájdete pláže s požičovňami lehátok a slnečníkov a viac či menej improvizovanými barmi s občerstvením. Nie je však dobré spoliehať sa na plážové obchody, pretože nie všade si budete môcť kúpiť niečo na jedenie. Preto si so sebou vždy vezmite dostatočné zásoby nápojov a jedla.

Cena za prenájom dvoch ležadiel a jedného slnečníka sa na väčšine pláží pohybuje od 15 do 20 usd. Platiť môžete vždy len v hotovosti, a to v amerických aj východokaribských dolároch.

Výhodou pláží Antiguy je prirodzený tieň od vzrastlých stromov, ktoré nájdete takmer všade.

Aké sú najlepšie pláže na Antigue a Barbude?

Krajina sa môže pochváliť 365 plážami, takže aby sme vám uľahčili orientáciu, prinášame prehľad tých najlepších.

Živé pláže s kompletným vybavením

Pod týmito názvami hľadajte najnavštevovanejšie pláže, ktoré lemujú stánky so suvenírmi, bary a drahé reštaurácie:

Pláže s najkrajšími západmi slnka

Milujete podvečery pri mori, keď zapadajúce slnko postupne mení piesok z bieleho na zlatistý a sýtočervený? Potom sa vyberte na tieto pláže:

Osirotené prírodné pláže

Ak dávate prednosť absolútnemu súkromiu a plážam, na ktorých je len pár ďalších ľudí, potom je Barbuda ideálnym miestom:

Takéto pláže však nájdete aj na samotnej Antigue:

Šnorchlovanie

Antigua a Barbuda majú jedno z najlepších šnorchlovacích miest v Karibiku. Najmä ostrov Antigua je skvelou destináciou na šnorchlovanie vďaka koralovým útesom a uzavretým zálivom s pokojnou vodou.

Veľkou výhodou Antiguy je, že na šnorchlovanie sa nemusíte plaviť loďou k vzdialeným koralovým útesom, ale stačí sa držať na okrajoch pláží.

Podvodný život je tu bohatý na stovky druhov pestrofarebných rýb, hojné sú aj raje a možno budete mať šťastie aj na korytnačky. V Karibiku sú lepšími destináciami na šnorchlovanie snáď len Curacao, Aruba a Belize.

Kde sa dá na Antigue najlepšie šnorchlovať?

Na ktoré pláže sa vybrať, aby ste mali najlepšie podmienky na šnorchlovanie? Vo všeobecnosti vyhľadávajte uzavreté zátoky s členitými skalnatými okrajmi, ktoré vytvárajú skvelé podmienky pre koralové útesy. Tie sú potom domovom stoviek druhov rýb.

1. Galleon Beach (s vrakom lode)

Menej známe, ale podľa nášho názoru najlepšie miesto na šnorchlovanie v krajine. Pláž Galleon je vzdialená 10 minút jazdy od prístavu English Harbour a najlepšie miesto na šnorchlovanie sa nachádza na východnom konci pozdĺž skál.

Pláž Galleon je skvelá najmä kvôli ľahko prístupnému vraku malej lode, ktorý leží necelých 30 metrov od brehu pri nízkej hladine vody. Na doplávanie k vraku dokonca nepotrebujete ani plutvy.

2. Hlboká zátoka

Tento dlhý záliv na západnom pobreží ponúka niekoľko stoviek metrov skalnatého dna pozdĺž severného okraja zálivu s množstvom koralových útesov a minimálnym počtom ľudí na pláži.

Zátoka Deep Bay je trochu mimo hlavných prúdov, ale dá sa k nej pomerne ľahko dostať aj autom.

3. Stingray City

Ak chcete mať istotu, že na mieste uvidíte raje, s ktorými si môžete zaplávať alebo ich nakŕmiť, vydajte sa do mesta Willikies na severovýchode Antiguy. Súkromná spoločnosť tu organizuje krátke výlety loďou do plytkej zátoky, ktorá je rajom pre raje, ako aj iné druhy rýb.

Výlet za šnorchlovaním síce stojí 60 usd, ale určite sa oplatí.

Rezervujte si auto na letisku Antigua

Kde si požičať/kúpiť šnorchel?

Na Antigue je veľa miest, kde si môžete prenajať alebo kúpiť šnorchlovací výstroj, najmä v letoviskách English Harbour, Jolly Harbour a Long Bay Beach. Niekoľko obchodov s vybavením nájdete aj v centre mesta St.

Prenájom kompletného vybavenia (okuliare, šnorchel a plutvy) stojí približne 15 usd na deň. Nákup potom stojí približne 160 usd.

Prenájom morského kajaku

Vďaka členitému pobrežiu, pokojným vodám a mnohým menej známym odľahlým miestam na šnorchlovanie je prenájom morského kajaku jednou z najobľúbenejších aktivít na Antigue.

Vydajte sa na relaxačný výlet po vode, kamkoľvek budete chcieť. Prenájom morských kajakov nájdete na každej väčšej pláži, najmä v Jolly Harbour, English Harbour, Seatons a Long Bay.

Prenájom jedného kajaku pre dvoch vyjde na približne 80 usd na 3 hodiny.

Nočný život

Antigua a Barbuda síce nie je vyhlásenou destináciou pre nočný život vo svetoznámych kluboch, ale v English Harbour si užijete otvorené bary a reštaurácie až do neskorých nočných hodín.

Stačí sa prejsť pozdĺž hlavného prístavu a vybrať si z približne desiatky rôznych podnikov.

Výlet na Barbudu

Ak chcete navštíviť pokojný a odľahlý ostrov Barbuda, ale zdá sa vám prakticky nemožné pohybovať sa po ňom na vlastnú päsť, ak nemáte zabezpečený prenájom auta z vášho ubytovacieho zariadenia, nezúfajte.

Lodná spoločnosť Barbuda Express ponúka výhodné organizované výlety, ktoré zahŕňajú dopravu na pravidelnej lodnej linke Antigua - Barbuda - Antigua a kompletný program na Barbude.

Ten zahŕňa návštevu vtáčej rezervácie Frigate Bird Sanctuary, výlet do jaskýň Foot Bay na východe Barbudy, krátku návštevu jediného mesta Codrington a kúpanie na pláži Pink Sand Beach na konci výletu.

Výlet s názvom Zážitkový zájazd vcelku sa organizuje v utorok, piatok, sobotu alebo nedeľu a celkovo trvá necelých 9 hodín. Cena je 174 usd a môžete si ju rezervovať online na stránke barbudaexpress.com/tours-charters alebo zaplatiť v prístave (v hotovosti alebo kreditnou kartou). K cene je potrebné pripočítať poplatok 10 usd za návštevu vtáčej rezervácie a 5 usd za návštevu jaskýň. Tieto poplatky sa platia len v hotovosti a len na mieste.

Organizované výlety

Nechcete plánovať aktivity na vlastnú päsť, ale radšej prenecháte plánovanie odborníkom? Potom využite služby jednej z mnohých miestnych agentúr, ktoré všetko vybavia za vás a naplánujú vám deň plný dobrodružstva.

Kde hľadať výlety? Tu sú tipy na najlepšie miestne cestovné agentúry.

  • Adventure Antigua - najmä výlety loďou a výlety za šnorchlovaním do vzdialenejších lokalít mimo pláží
  • Antigua Nature Tours - rôzne organizované výlety na kajaku, lodi alebo pešie výlety do vnútrozemia
  • Antigua Reef Riders - adrenalínové výlety na rýchlych člnoch

Úplný zoznam všetkých cestovných kancelárií nájdete na oficiálnej webovej stránke cestovného ruchu Antiguy a Barbudy: visitantiguabarbuda.com/tours-activities.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.