Antigua a Barbuda - počasie a najlepší čas na cestu

Antigua a Barbuda

Antigua a Barbuda sa nachádza v Karibiku, v tropickom podnebí so striedaním období dažďov a sucha. Aj počas suchých mesiacov však často prší, ale zvyčajne len niekoľko minút denne, takže oddychovú dovolenku tieto dažde nijako zvlášť neovplyvnia.

Teploty sú tu celoročne letné a rozdiely medzi zimou a letom sú minimálne. Priemerné denné teploty sa počas roka pohybujú medzi 28 °C a 31 °C.

Vyhľadajte hotely so zľavami mimo sezóny

Obdobie sucha trvá od decembra do apríla, obdobie hurikánov a najväčších zrážok od augusta do polovice októbra.

Ktoré mesiace sú najlepšie na návštevu?

Stále počasie s najmenším množstvom zrážok a najpríjemnejšími teplotami medzi 26 a 28 °C prevláda od decembra do apríla. V tomto období prší v priemere raz denne, zvyčajne večer alebo v noci. Dážď môže byť veľmi silný a začína bez varovania. Zvyčajne však trvá od 2 do 10 minút.

Okrem toho málokedy prší na celom ostrove, ale len v úzkych, ohraničených pásmach.

Kedy je obdobie dažďov na Antigue a Barbude?

Najsilnejšie dažde prichádzajú začiatkom augusta a obdobie dažďov sa končí koncom novembra. Počas týchto mesiacov môže pršať až niekoľkokrát denne, ale zvyčajne sú to stále len krátke silné búrky trvajúce do 30 minút.

Celodenná zamračená obloha je určite častejšia ako v zime, ale aj tak je ich pomerne málo: V priemere 2-3 krát za mesiac.

Vyskytujú sa na Antigue a Barbude hurikány?

Áno, súostrovie sa nachádza v hurikánovej zóne.

Sezóna hurikánov trvá od augusta do novembra, pričom najviac hurikánov sa štatisticky vyskytuje v septembri a októbri. Hurikán zasiahne Antiguu a Barbudu v priemere raz ročne a je veľmi ťažké ho predpovedať na viac ako týždeň dopredu.

Sú roky, keď ostrovy nezasiahne žiadny hurikán, a naopak, sú roky, keď sa vyskytnú 3 hurikány.

Okrem hurikánov sa v tomto období vyskytujú aj silné tropické búrky, ktoré síce nespôsobujú také veľké škody, ale môžu ovplyvniť dovolenku až na 3 dni v kuse.

Rezervácia auta na letisku Antigua

Počasie a teploty počas roka

Takto vyzerá počasie na Antigue a Barbude počas jednotlivých mesiacov roka.

Počasie v januári

Januárové počasie je veľmi priaznivé na návštevu ostrovov. Teploty sa pohybujú okolo 28 °C, prší v priemere raz za 2 dni, ale len vo forme veľmi krátkych prehánok.

Jasná obloha sa vyskytuje len zriedka, väčšinou je takmer jasno alebo čiastočne zamračené, čo je veľmi príjemné na pobyt vonku a na plážach.

Voda v mori má približne 26 °C.

Počasie vo februári

Február je štatisticky najmenej daždivý mesiac v roku. Prší len každý tretí deň, zvyčajne maximálne 5 až 10 minút v noci. Priemerné teploty sa držia na úrovni 28 °C, zatiaľ čo voda v mori je najchladnejšia v roku a klesá na približne 24 °C.

Počasie je po väčšinu dňa takmer jasné s niekoľkými fotogenickými mrakmi.

Počasie v marci

Marec je zároveň jedným z najsuchších mesiacov v roku s najväčším počtom hodín slnečného svitu. Teploty mierne stúpajú na 29 °C a na oblohe je veľmi málo oblakov.

V kombinácii s väčšinou pokojným a teplým morom (26 °C) ponúka marec jedny z najlepších podmienok na šnorchlovanie v roku.

Počasie v apríli

Apríl možno stále zaradiť do hlavnej sezóny. Zrážky sú na podobnej úrovni ako v zime, dážď je síce o niečo intenzívnejší, ale stále prší približne každý 2. a 3. deň na 10 minút.

Mierne stúpa vlhkosť vzduchu, čo v kombinácii s teplotami okolo 29 °C spôsobuje, že podmienky na pobyt vonku sú menej príjemné ako v zime, ale počasie je stále viac-menej pohodové a ideálne na kúpanie a šnorchlovanie.

Počasie v máji

V máji sa začína obdobie ramena a prechodné obdobie medzi suchom a vlhkom. Teploty stúpajú v priemere na 30 °C a hoci stále prší viac-menej tak málo ako v zime, na oblohe je viac mrakov a zvyšuje sa vlhkosť vzduchu.

Teplota mora sa drží na 26 °C, takže voda je príjemne chladná.

Vo všeobecnosti je aj máj celkom vhodným mesiacom na návštevu. Dusné počasie kompenzujú nižšie ceny ubytovania a prenájmu áut ako v zime.

Počasie v júni

Jún sa považuje za posledný vhodný mesiac na turistiku pred obdobím dažďov.

Počasie je veľmi podobné máju s teplotami okolo 30 °C a vysokou vlhkosťou vzduchu. More sa však stále nestíha prehrievať na podobné teploty, takže voda s teplotou 26 °C príjemne chladí.

Jún je z hľadiska zrážok skôr podpriemerný mesiac s prevažne čiastočne zamračenou oblohou, takže prší len krátko večer alebo v noci.

Počasie v júli

Počasie v júli začína byť nepríjemne dusné. Teploty sa vyšplhajú na 31 °C a vlhkosť výrazne stúpa.

Po oblohe sa naháňajú búrkové mraky, a hoci neprší každý deň, v priemere 4 až 5-krát za mesiac sa môže vyskytnúť silná tropická búrka, najmä večer.

Morská voda je však stále chladnejšia ako vzduch, takže teploty okolo 25 °C sú príjemne osviežujúce.

Počasie v auguste

V priebehu augusta sa začína sezóna hurikánov. Denné teploty dosahujú 31 °C a vlhkosť vzduchu je veľmi vysoká, čo spôsobuje dusné podnebie a časté popoludňajšie a večerné búrky.

Málokedy sa však vyskytnú mraky a búrky strieda čiastočne zamračená obloha.

V auguste sa v priemere raz za 3 roky vyskytne hurikán.

Počasie v septembri

September je najteplejším mesiacom roka s najväčším rizikom hurikánov, ktoré sa vyskytujú v priemere raz ročne.

Teploty stúpajú až na 32 °C, vlhkosť vzduchu je vysoká a pobyt vonku nie je vôbec príjemný. Ani morská voda, ktorá dosahuje teplotu až 29 °C, nie je príliš osviežujúca.

Počasie v októbri

Október nepatrí medzi najlepšie mesiace na cestovanie po Antigue a Barbude. Vysoké teploty (okolo 31 °C) a vlhkosť vzduchu neprospievajú pobytu na čerstvom vzduchu. Silné popoludňajšie búrky sa vyskytujú každý druhý deň a počas októbra hrozí riziko hurikánov.

Voda v mori má približne 28 °C.

Počasie v novembri

November je posledným mesiacom obdobia dažďov a zvýšeného rizika hurikánov.

Teploty pomaly klesajú na 29 až 30 °C, ale vlhkosť vzduchu je stále vysoká, takže pobyt vonku je nepríjemný.

Dážď často prichádza v podobe silných popoludňajších búrok, ktoré môžu trvať niekoľko desiatok minút. Hurikány sú v priemere menej časté ako v septembri alebo októbri, ale riziko pretrváva.

Počasie v decembri

Počasie sa počas decembra výrazne mení. Znižuje sa vlhkosť vzduchu aj teploty, ktoré bežne dosahujú 28 °C.

V porovnaní s novembrom výrazne ubúda dažďov, ale silné lejaky sa stále vyskytujú v priemere každý druhý deň. Dĺžka trvania dažďa však nepresahuje 30 minút.

More je zohriate na 27 °C.

Tabuľka teplôt počas roka

Antigua a Barbuda - Teploty sa v rámci krajiny nelíšia

Mesiac
Počasie
Vzduch
Voda
január
slnko
28 °C
26 °C
február
slnko
28 °C
24 °C
marec
slnko
28 °C
26 °C
apríl
slnečné
29 °C
26 °C
máj
slnečné
30 °C
26 °C
jún
slnko
30 °C
26 °C
júl
slnečné
30 °C
25 °C
august
daždivé
31 °C
28 °C
september
daždivé
31 °C
29 °C
október
daždivé
30 °C
29 °C
november
daždivé
29 °C
28 °C
december
slnko
28 °C
27 °C

Kedy prejsť na Antigua a Barbuda

Najlepší čas na návštevu Antiguy je od decembra do marca, keď prevláda obdobie sucha.

Teploty sa pohybujú okolo 28 °C, zrážky sú pomerne časté, ale nie viac ako niekoľko minút denne, a vzduch dopĺňa príjemný vánok. Okrem toho na Antigue a Barbude v zime prší najmä neskoro večer alebo v noci, takže vás dážď prakticky neohrozí.

Nájdite si najlepšie ubytovanie na pláži

Na ostrovy však môžete cestovať po celý rok. Od apríla do júna je dážď stále veľmi krátky a zvykne padať vo večerných hodinách, ale vlhkosť a teploty sa zvyšujú, takže celkové počasie je dusné.

Najmenej vhodné obdobie je od augusta do novembra, keď sú časté silné búrky a v priemere raz ročne hrozí hurikán. Medzi tým však býva čiastočne zamračená obloha a ceny služieb sú v tomto období tiež výrazne nižšie.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.