Antigua a Barbuda - ako sa tam dostať

Antigua a Barbuda

Antigua a Barbuda je malé súostrovie v Karibiku, ktoré má len jedno medzinárodné letisko a jeden medzinárodný osobný prístav. Prevažná väčšina cestujúcich však prilieta na Antiguu lietadlom.

Letecky na Antiguu

Jediné medzinárodné letisko V. C. Bird ANU sa nachádza v blízkosti hlavného mesta St John's na väčšom a viac navštevovanom ostrove Antigua. Na ostrove Barbuda sa nachádza len vnútroštátne letisko, ktoré nie je obsluhované medzinárodnými letmi.

Antigua a Barbuda nemá vlastnú veľkú medzinárodnú leteckú spoločnosť.

Spojenie po okolitých karibských ostrovoch zabezpečujú najmä spoločnosti InterCaribbean Airways, LIAT, Caribbean Airlines a Winair. Niekoľko ostrovov (napr. Svätá Lucia, Grenada a Svätý Krištof) však môžu obsluhovať aj spoločnosti British Airways a Virgin Atlantic, ktoré na týchto trasách lietajú v rámci svojich kombinovaných liniek do/z Londýna.

Porovnanie cien letov na Antiguu

Typické ceny jednosmerných letov z Antiguy na okolité ostrovy sa pohybujú od 150 usd do 250 usd, čo ich radí medzi najdrahšie na svete vzhľadom na vzdialenosť. Najlacnejšie letenky sú zvyčajne na Barbados alebo Trinidad a Tobago.

Do Svätého Jána lietajú aj letecké spoločnosti z USA, Kanady a Spojeného kráľovstva.

Na najbližší ostrov Montserrat lietajú miestne letecké spoločnosti BMN Airways a Fly Montserrat. Na ďalší susedný ostrov Svätý Krištof sa dostanete s British Airways a Trans Anguilla Airways.

Kedy sú najdrahšie lety na Antiguu?

Ceny leteniek sa riadia sezónou. Najdrahšie sú od decembra do marca, keď spiatočné ceny z Európy dosahujú 916 eur, zatiaľ čo z USA/Kanady 550 eur.

Lety na okolité ostrovy sú rovnako drahé počas celého roka, ale výrazne stúpajú, keď sa zvyšuje dostupnosť, zvyčajne mesiac pred odletom. Preto sa oplatí kúpiť si letenku približne 2 až 4 mesiace pred odletom.

Lode a trajekty

Mnohí cestujúci prichádzajú na Antiguu a Barbudu v rámci plavby na veľkých zaoceánskych lodiach. Zastávka na Antigue trvá zvyčajne 1 až 3 dni a posádka lode vždy poskytne kompletný servis od dopravy z prístavu na pláže až po vybavenie colných kontrol.

Pravidelné medzinárodné trajekty na Antiguu premávajú len z ostrova Montserrat, ktorý je britským závislým územím.

Službu prevádzkuje spoločnosť Montserrat Ferry Service 5 dní v týždni, pričom trajekt premáva 1 - 2 krát v daný deň.

Lístky so spoločnosťou Fly Montserrat sú len približne o 30 % drahšie, avšak lietadlá lietajú až 3-krát denne.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.