Antigua a Barbuda - kultúra a história

Antigua a Barbuda

Ako ľahko sa dá na Antigue a Barbude dohovoriť? Akí sú miestni obyvatelia a kedy sú obchody na Antigue zatvorené?

Zobraziť dostupné ubytovanie - Antigua

História v kocke

Túto krajinu objavil v roku 1493 Krištof Kolumbus a stal sa prvým belochom, ktorého videli domorodí Arawakovia. Ostrov si postupne privlastnili Španieli, potom Briti, potom Francúzi, ale nakoniec územie pripadlo Veľkej Británii.

V roku 1764 bol na južnom pobreží zriadený vojenský prístav English Harbour, ktorý je v súčasnosti najluxusnejšou destináciou Antiguy. Pôvodní obyvatelia dali ostrovu názov Wadadli, čo v preklade znamená domov. Tento názov sa dodnes nachádza na etikete miestneho piva, na ktorej je zobrazená aj mapa ostrova.

V roku 1961 získala Antigua a Barbuda rozsiahlu vnútornú autonómiu a 1. januára 1981 sa Antigua a Barbuda stala nezávislým štátom.

Jazyk

Úradným jazykom je angličtina, ale miestni obyvatelia hovoria vlastným dialektom (broken english), ktorý je známy aj na Jamajke.

Minislovník:

 • Well wa guan? - Ako sa máš?
 • Ma lub - Uvidíme sa neskôr
 • Mek arwe mek one move na? - Pôjdeme niekam?

Každopádne, s bežnou angličtinou tu nebudete mať problém. Miestni obyvatelia vedia, že ich angličtina je pre turistov nezrozumiteľná, preto pri komunikácii výrazne spomalia a ochotne všetko zopakujú trikrát.

Ľudia

Väčšina obyvateľov Antiguy a Barbudy pochádza z afrických otrokov, takže černosi tvoria viac ako 95 % obyvateľstva. Trvalo tu žije len asi 1 % belochov, väčšinou Britov a Kanaďanov.

Antigua a Barbuda má celkovo necelých 100 000 obyvateľov, čo z nej robí 14. najmenšiu krajinu na svete podľa počtu obyvateľov. Viac ako 95 000 ľudí žije na ostrove Antigua a necelých 2 000 na ostrove Barbuda.

Obyvatelia Antiguy sú milí ľudia. Radi sa medzi sebou hádajú, ale sú to skôr spoločenské reči ako skutočné hádky. Niekedy môžu byť trochu hluční, ale k turistom sú veľmi priateľskí a ochotní. Nie sú však otravní. Ak sa nepýtate, majú tendenciu vás ignorovať, maximálne vo vnútrozemských dedinách zamávajú a pozdravia.

Nájdite najlepšie ubytovanie na pláži

Ani na plážach alebo pri turistických atrakciách sa nestretnete s dotieravými ponukami tovaru a služieb. Predavač sa raz opýta, a ak dáte najavo, že nemáte záujem, pokojne odíde.

Ako turista na Antigue a Barbude určite nebudete pútať pozornosť. Turizmus je hlavným zdrojom príjmov a ostrov je plný turistov, najmä Američanov, Kanaďanov a Britov.

Náboženstvo

Viac ako 77 % miestnych obyvateľov sa hlási ku kresťanstvu, ale sú rozdelení do mnohých plus mínus rovnakých skupín. Najväčšími sú anglikáni, adventisti siedmeho dňa, letničiari, moravskí bratia a kresťania.

Zvyšok tvoria menšinové skupiny snáď všetkých známych náboženstiev.

Hoci Antiguania pravidelne navštevujú kostol, navonok vieru nijako zvlášť nepraktizujú a každodenný život to príliš neovplyvňuje.

Sviatky

Sviatky v Antigue nemajú na turistov veľký vplyv. Úrady sú počas sviatkov zatvorené, ale bežné služby, ako sú obchody, reštaurácie, požičovne áut, turistické ponuky a autobusy, fungujú normálne.

Antigua a Barbuda má celkovo 11 sviatkov, počas ktorých je voľno:

 • Nový rok - 1.1.
 • Veľký piatok - pohyblivý dátum (Veľká noc)
 • Veľkonočný pondelok - pohyblivý dátum
 • Sviatok práce - 1.5.
 • Veľkonočný pondelok - pohyblivý dátum
 • Karnevalový pondelok - prvý augustový pondelok
 • Karnevalový utorok - druhý utorok v auguste
 • Deň nezávislosti - 1.11.
 • Deň prvého premiéra nezávislej Antiguy V. C. Birda - 9.12.
 • Deň Vianoc - 25.12.
 • Boxing Day - 26.12.

Kultúra

V Deň nezávislosti, 1. novembra, sa celý týždeň konajú veľtrhy potravín, športové súťaže, tanečné festivaly, výstavy umenia a remesiel. Pri tejto príležitosti sa ľudia obliekajú do národných farieb a pochodujú v slávnostnom sprievode. Očakávajte aj úradné budovy, podniky, vládne budovy vyzdobené tradičnými národnými farbami - čiernou, červenou, bielou, modrou a žltou.

Veľké oslavy sa konajú počas karnevalu prvý augustový týždeň.

Turistický ruch

Ekonomika krajiny je založená výlučne na cestovnom ruchu, preto sa miestni obyvatelia snažia poskytovať plne funkčné služby pre cestovateľov, najmä organizované výlety (plavby loďou okolo ostrova, návštevy dažďového pralesa) alebo prenájom áut či štvorkoliek.

Cestovatelia si túto lokalitu vyberajú pre nádherné panoramatické pláže a ako čerešničku na torte aj pre skutočnosť, že pod priezračným azúrovým morom spia vraky starých lodí pre dobrodruhov, ktorí chcú objavovať podmorský svet.

Zobraziť ceny hotelov na Antigue

Služby tu síce nie sú také vyspelé ako v Európe alebo Severnej Amerike (najmä kvalita dopravy a ciest je tragická), ale na dovolenku ich je dostatok.

Supermarkety sú v St John's, English Harbour a Jolly Harbour, ale aspoň základné zásoby si môžete kúpiť v minimarketoch na každom rohu dediny.

Reštaurácie sú opäť len v najväčších dedinách, ale všade inde nebudete mať problém najesť sa v miestnych stánkoch a improvizovaných pouličných fast foodoch.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.