Antigua a Barbuda - požičanie auta

Antigua a Barbuda

Všetky krásne pláže a fotogenické kopcovité vnútrozemie si môžete vychutnať len s prenajatým autom. Verejná doprava je tu skôr pre miestnych obyvateľov a "všetky linky vedú do St. Taxíky nakoniec stoja viac ako prenájom auta.

Antigua a Barbuda má ľavostrannú premávku.

Ako a kedy si rezervovať auto na Antigue

Na Antigue pôsobí mnoho veľkých nadnárodných autopožičovní, ako aj menších miestnych pankaribských spoločností. Prenájom auta tu prebieha ako v každej inej civilizovanej krajine.

Napriek tomu má špecifikum v podobe nedostatku áut. Auto si rezervujte aspoň 2-3 mesiace vopred, najmä v období december-apríl. V opačnom prípade riskujete, že reálne žiadna z autopožičovní nebude mať voľnú kapacitu a vy sa ocitnete úplne bez auta, čo bude mať za následok kompletné prepracovanie programu.

Porovnanie cien a rezervácia auta - Antigua

Máme dobré skúsenosti so spoločnosťami Hertz, Drive-A-Matic a Avis.

Ceny prenájmu áut v Antigue

Prekvapivo, Antigua nepatrí medzi drahé destinácie, pokiaľ ide o prenájom auta. Hoci sa ceny v hlavnej a vedľajšej sezóne líšia, stále sa pohybujú v pomerne rozumných medziach.

  • Týždenný prenájom v hlavnej sezóne (december až marec): od 310 USD za najmenšie auto
  • Týždenný prenájom mimo sezóny (apríl až jún): od 265 USD za najmenšie auto
  • Týždenný prenájom mimo sezóny (júl až november): od 220 USD za najmenšie vozidlo
  • Aktuálne ceny prenájmu v Antigua

Ceny väčších SUV sú až trojnásobne vyššie ako ceny najmenších áut.

Rovnako ako inde vo svete, čím dlhšie si auto v Antigue prenajímate, tým nižšiu cenu za deň dostanete.

Medzinárodný a miestny vodičský preukaz za 20 usd

Na prenájom auta na Antigue a Barbude budete potrebovať národný vodičský preukaz a ak ste z neanglicky hovoriacej krajiny, tak medzinárodný vodičský preukaz, ktorý musíte mať vždy pri sebe.

Okrem toho budete musieť zaplatiť poplatok 20 usd / 50 xcd za dočasný miestny vodičský preukaz, ktorý vám vydá priamo autopožičovňa na mieste vo forme ručne písaného zeleného papiera.

Na vydanie miestneho vodičského preukazu sa nevyžaduje fotografia.

Ceny benzínu a čerpacie stanice

Benzín je na Antigue a Barbude pomerne drahý, hoci stále patrí medzi lacnejšie karibské krajiny.

Používajú sa tu americké merné jednotky, takže všetky ceny sú za galón, nie za liter. 1 galón = 3,78 litra.

V súčasnosti (2024) stojí 1 galón bežného benzínu (používa sa tu pojem "Gasoline") približne 13 xcd.

Ako fungujú čerpacie stanice na Antigue a Barbude?

Na Antigue je dobrá hustota čerpacích staníc a v každom väčšom meste nájdete čerpaciu stanicu. Na Barbude sa nachádza jediná čerpacia stanica južne od centra mesta Codrington.

Všetky čerpacie stanice sú tu obsluhované a zatiaľ tu nie sú žiadne samoobslužné stanice.

Stačí zastaviť pri stojane, otvoriť nádrž a povedať obsluhe, koľko chcete natankovať. Buď v litroch, alebo v maximálnej peňažnej hodnote, alebo jednoducho povedzte "plnú nádrž, prosím". Platiť sa dá vždy v amerických a východokaribských dolároch a v drvivej väčšine prípadov kartou. Platíte priamo obsluhe, ktorá vám natankovala, takže vôbec nemusíte opustiť auto.

Väčšina čerpacích staníc je vybavená ako všade inde: malým obchodom s občerstvením a autopríslušenstvom.

Kvalita a dopravné značenie

Ostrov Antigua má veľmi hustú sieť ciest a asfaltových ulíc, takže sa s malým autom dostanete úplne všade. Na žiadnom úseku cesty nie sú diaľnice ani mýto.

Výrazným obmedzujúcim faktorom je kvalita ciest, ktorá je absolútne mizerná.

Vodorovné značenie prakticky neexistuje, rovnako ako krajnice, ktoré sú rozpadnuté alebo úplne chýbajú. Nečakané a často veľmi hlboké výmole na vás čakajú na každom rohu, či už idete po hlavnej ceste, alebo po najzapadlejšej uličke. Koniec koncov... na prvý pohľad je prakticky nemožné rozoznať hlavnú od vedľajšej. Kvalita a šírka ciest je všade podobná.

Veľmi časté sú aj priečne spomaľovacie prahy, ktoré boli kedysi pravdepodobne označené bielymi vodorovnými šípkami, ale dnes sú skôr neviditeľné. Tieto spomaľovacie prahy sú roztrúsené po celom ostrove aj mimo väčších miest.

Kľúčom k úspechu je jazdiť pomaly a predvídať výmole úplne všade.

Značky sú v európskom štýle, ale značenie je skôr náhodné a zvyčajne sa riadi zvykom alebo stavom vozovky. Smerové značenie je tiež veľmi slabé, pretože nie je na všetkých križovatkách, a keď je, šípky na značke často vôbec nezodpovedajú tvaru križovatky.

Doprava a dopravné predpisy

Na Antigue a Barbude sa jazdí vľavo.

Na druhej strane, výhodou jazdy na Antigue je ohľaduplnosť miestnych vodičov a skutočnosť, že cudzinca v aute rozpoznajú na prvý pohľad. Všetky prenajaté autá majú totiž odlišné poznávacie značky: červené R s číslami na bielom pozadí.

Miestni vodiči síce jazdia trochu divoko, ale len toľko, aby na tragických cestách nezničili auto. Nemusíte sa teda obávať rýchlej nebezpečnej jazdy ani nervózneho predbiehania, ak jazdíte opatrnejšie ako miestni.

Porovnajte ceny a rezervujte si auto - Antigua

Vodiči na vás pri predbiehaní zvyčajne trúbia, ale to je tu normálne: len vám dávajú najavo, že sa rozhodli predbiehať, a slušnosťou je spomaliť alebo sa stiahnuť viac ku kraju cesty.

Rýchlosti sa nemusíte obávať. Stav ciest, ich kľukatý charakter a hustá zástavba prakticky znemožňujú prekročiť stanovené limity (40 km/h mimo obce alebo 20 km/h v obci). Nebuďte prekvapení, že mnohé prenajaté autá majú tachometre v kilometroch za hodinu, zatiaľ čo značky uvádzajú rýchlosť v míľach za hodinu. Ako píšeme, je to jedno. Nemôžete tu jazdiť rýchlo, pretože to jednoducho nie je možné.

Jediné, čo polícia kontroluje a dôsledne pokutuje, je používanie bezpečnostných pásov a porušenie limitu alkoholu v krvi, ktorý je stanovený na maximálne 0,08 %.

Parkovanie

Parkovanie na Antigue a Barbude je radosť a bolesť zároveň. Veľké priestranné parkoviská sú skôr výnimkou a nájdete ich naozaj len v prístavnom meste English Harbour a na niektorých plážach, ako napríklad Jolly Beach a Ffryes Beach.

Na ostatných plážach zaparkujete tam, kde je trochu miesta, alebo pozdĺž cesty. V mestách je miesta na parkovanie mimoriadne málo, ale na druhej strane nikoho nevzrušuje, ak necháte auto len tak na kraji ulice.

S výnimkou niektorých garáží a parkovísk v hlavnom meste St.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.