Antigua a Barbuda - MHD a doprava

Antigua a Barbuda

Cestovanie na Antigue je diametrálne odlišné od cestovania na oveľa redšie osídlenej Barbude. Zatiaľ čo na Antigue pôsobia všetky veľké nadnárodné požičovne áut a základná autobusová sieť, na Barbude nič z toho nie je a dopravu si vždy zabezpečíte prostredníctvom miestnych súkromných dopravcov.

Autom - Antigua

Rozhodne odporúčame cestovať po Antigue autom. Je to jediný spôsob, ako sa dostať na všetky pláže, a nebudete závislí od autobusov, ktoré nemajú žiadne cestovné poriadky. Prakticky celé východné a veľká časť severného pobrežia Antiguy je dostupná len autom.

Rezervujte si auto na letisku Antigua

Priamo na letisku v St.

Koľko stojí prenájom auta na Antigue a Barbude? Aká je kvalita ciest? Aké sú tu predpisy a ako sa dá získať benzín na pumpe? Prečítajte si podrobnú kapitolu Prenájom auta na Antigue a Barbude.

Taxi - Antigua

Taxíky sú na Antigue veľmi rozšíreným spôsobom dopravy, a to aj mimo hlavného mesta. V skutočnosti sú taxíky jediným spôsobom, ako sa dostať na mnohé pláže, ak si nechcete alebo nemôžete prenajať auto.

Väčšina taxíkov sú väčšie autá alebo dokonca veľké dodávky. Všetky oficiálne taxíky majú špeciálne žlté poznávacie značky s čiernymi písmenami "TX" a číslami.

Na Antigue nie sú taxametre, avšak na trasách medzi konkrétnymi miestami sú vládou stanovené maximálne ceny. Platí sa vždy v amerických a východokaribských dolároch a len v hotovosti.

Ceny sa počítajú za auto pre maximálne 4 osoby. Cena je teda rovnaká bez ohľadu na to, či cestujete 1 alebo 4 osoby. Uvedené sú príklady cien (aktuálne k roku 2024):

 • John's - Jolly Harbour: 20 USD / 54 XCD
 • St John's - English Harbour (a okolité pláže): 25 USD / 67 XCD
 • St John's - Long Bay: 27 USD / 72 XCD
 • John's - Dickenson Bay: 1 USD / 7,5 hod: DICKENSON: 13 USD / 35 XCD
 • English Harbour - Half Moon Bay: HLBOKÝ POLOSTROV: 15 USD / 40 XCD
 • English Harbour - Galleon Beach: XCD: 7 USD / 18 XCD
 • English Harbour - Jolly Harbour: 25 USD / 67 XCD

Ceny z letiska a hlavného prístavu v St John's (Deep Water Harbour) sú vždy približne o 2 až 4 usd vyššie.

Polhodinové čakanie vyjde na 5 usd / 12 xcd.

Ak idete na pláž taxíkom, je dobré dohodnúť sa s taxikárom na presnom čase návratu a zníženej cene za čakanie.

Autobusy - Antigua

Antigua má pomerne rozsiahlu sieť autobusových liniek. Aby sme boli presní, prevažnú väčšinu spojov zabezpečujú menšie dodávky a minivany, s bežnými veľkými autobusmi verejnej dopravy sa tu naozaj nestretnete.

Antigua - 10 najlacnejších hotelov na booking.com

Všetky spoje odchádzajú z mesta St John's, kde sa nachádzajú 2 vyhradené autobusové stanice:

 • West Bus Station - Nelson's Dockyard, All Saints, Old Road, Dickenson Bay a ďalšie (spravidla celé západné a južné pobrežie + stred ostrova).
 • East Bus Station - Willikies, Bethesda, Freetown, letisko (všeobecne severovýchodné pobrežie)

Súkromná, ale spoľahlivá webová stránka busstopanu.com poskytuje mapy trás, orientačné ceny a ďalšie praktické informácie.

Ako často premávajú autobusy?

Autobusové linky v Antigue nemajú vypracovaný cestovný poriadok. Z mesta St John's odchádzajú vtedy, keď sa naplnia. Na frekventovaných linkách sa minibus skutočne nerozbehne, kým sa nezaplní posledné miesto.

Na spiatočnej ceste do St John's autobusy z opačného konca jazdia v intervale, v akom prišli zo St John's.

Na najvyťaženejších trasách jazdia autobusy počas dňa (približne medzi 7:00 a 19:00) zhruba každých 5 až 15 minút, na menej frekventovaných trasách sú to 1 až 2 spoje za hodinu.

Po zotmení sa frekvencia výrazne znižuje a medzi približne 19:30 a 23:00 hod. sú to len 1, maximálne 2 spoje za hodinu.

Najvyťaženejšie linky sú:

 • Linka 17 zo St. John's do English Harbour
 • linky 20 a 22 zo St. John's do Jolly Harbour (linka 22 pokračuje na Old Road, linka 20 končí v Jolly Harbour)

Koľko stoja lístky a ako sa za ne platí?

Cestovné je relatívne lacné a stanovuje ho štátny dopravný úrad. Za cestovanie v noci medzi 22.00 a 5.00 hod. sa platí osobitný príplatok (približne 1,75-násobok denného cestovného).

Príklady cien:

 • John's - English Harbour: 3,75 xcd
 • St John's - Jolly Harbour: 2,75 xcd
 • St. John's - Dickenson Bay: 2,25 Xd
 • St. John's - Willikies: Willikies: 3,25 xcd
 • St. John's - Airport Road: 2,25 xcd
 • St. John's - Darkwood Beach: Johnwood - pláž: 3 xcd

Cestovné sa platí v hotovosti a len vo východokaribských dolároch.

Vždy platte vodičovi autobusu. Pri ceste zo St. John's vodič vyberie cestovné pred cestou, keď obíde všetkých cestujúcich, platíte podľa cieľovej destinácie.

Na druhej strane, pri ceste do St John's platíte po vystúpení, kedy je opäť dobré pripomenúť vodičovi, odkiaľ prichádzate. Vodič vám dá drobné, ak zaplatíte primeranú sumu.

Kde zastavujú autobusy?

Oficiálne autobusy zastavujú na zastávkach označených jednoduchým červeno-bielym nápisom "No parking - Bus Stop". Veľmi často však autobus funguje skôr ako zdieľaný taxík, ktorý jazdí po pevne stanovenej trase. To znamená, že autobus môžete zastaviť kdekoľvek mimo označenej zastávky.

Ak chcete vystúpiť, stačí hlasno zakričať "Bus Stop " smerom k vodičovi a ten zastaví na najbližšom vhodnom mieste.

Ako rozpoznať autobus MHD?

Všetky autobusy sú označené číslom linky, na ktorej sa nachádzajú. Označenie sa dá ľahko prehliadnuť, pretože ide len o malú okrúhlu nálepku s číslom na pravej strane čelného skla.

Verejný autobus od súkromnej dodávky alebo taxíka ľahko rozoznáte aj bez čísla linky. V skutočnosti majú všetky autobusy žlté poznávacie značky s nápisom "BUS" a číslami v čiernej farbe.

Na ktoré pláže sa môžem dostať autobusom?

Ste na Antigue bez auta? Ubytujte sa v hlavnom meste St John's a pozrite sa, na ktoré pláže sa dá ľahko dostať autobusom.

Najdostupnejšie sú pláže na juhozápadnom pobreží, na ktoré sa dostanete autobusovou linkou č. 22 zo Západnej autobusovej stanice (približne 2-3 krát za hodinu).

Podstatne rušnejšia linka premáva z autobusovej stanice West Bus Station na pláž Jolly Beach, ktorú okrem linky 22 obsluhuje aj linka 20 (zvyčajne 5-6 spojov za hodinu). Autobusová zastávka však nie je priamo pri pláži, ale až na križovatke pri hlavnej ceste, takže na pláž musíte ísť asi 1 km pešo.

Veľmi často sa zo St John's dostanete aj do prístavu English Harbour na juhu, odkiaľ sa pešo dostanete 1 km na krásnu pláž Pigeon Point alebo Windward Beach. Linka 17 spájajúca tieto mestá premáva počas dňa približne každých 10 minút.

Poslednou ľahko dostupnou plážou autobusom je Dickenson Bay na severozápade, na ktorú sa dostanete z autobusovej stanice West Bus Station v priemere 2 - 3 krát za hodinu linkou 50.

Spojenia Antigua - Barbuda

Antigua a Barbuda sa skladá z dvoch hlavných ostrovov. Podstatne menší ostrov Barbuda je od Antiguy vzdialený 55 km a dostanete sa naň letecky a pravidelnými trajektmi.

Zobraziť dostupné ubytovanie - Barbuda

Trajekty na Barbudu

Verejné trajekty prevádzkujú dve spoločnosti. Plavba trvá vždy približne 1 hodinu a 30 minút. Online rezervácia je v súčasnosti možná len so spoločnosťou Barbuda Express.

Barbuda Express vypláva raz denne počas celého týždňa. Od pondelka do soboty vypláva ráno zo St John's a v nedeľu vypláva až na poludnie. Spiatočné plavby z Barbudy sú v pondelok ráno o 9:00, v ostatné dni až o 15:45. Aktuálny cestovný poriadok nájdete na stránke barbudaexpress.com/schedule.

Jednosmerný lístok stojí 55 usd / 150 xcd, spiatočný lístok 100 usd / 270 xcd. Lístok si môžete kúpiť online na oficiálnej webovej stránke.

Barbuda Express ponúka aj organizovaný jednodňový výlet so sprievodcom, ktorý zahŕňa program na Barbude a spiatočný lístok. Zaplatíte spolu 174 usd a podrobnosti nájdete na stránke barbudaexpress.com/tours-charters.

Island Escape Ferry Vypláva 3-krát týždenne v pondelok, stredu a piatok ráno z Antiguy a popoludní z Barbudy. Rozpis a ďalšie informácie nájdete na stránke islandescapeferry.com.

Jednosmerné cestovné je 50 usd / 135 xcd a spiatočné 90 usd / 240 xcd.

Prístavisko na Antigue nájdete v hlavnom prístave v St. John's, kde je vyhradené malé mólo s pokladňou. Z móla v súčasnosti vyplávajú obe spoločnosti. Island Escape Ferry premávala z prístaviska na severe Antiguy, ale teraz sa presunula do hlavného prístavu.

Barbudy sa nachádza na južnom pobreží približne 6 km od jediného mesta Codrington.

Trajekty sú preferovaným dopravným prostriedkom, ak chcete navštíviť pláž Pink Sand Beach na Barbude, ktorá sa nachádza hneď vedľa prístavu.

Letecky na Barbudu

Rýchlejšie a rušnejšie spojenie zabezpečuje miestna letecká spoločnosť BMN Airways s malými vrtuľovými lietadlami pre 8 osôb.

Letový poriadok zahŕňa minimálne 1 let denne mimo sezóny a 2 až 3 lety denne v hlavnej zimnej sezóne.

Let trvá 20 minút. Odlieta zo starého medzinárodného terminálu V. C. Bird ANU. Na Barbude sa letisko nachádza priamo v centre mesta Codrington.

Jednosmerná letenka stojí 81 usd a spiatočná letenka jednoducho dvojnásobok. Ceny sa v priebehu času nemenia a sú rovnaké pri kúpe šesť mesiacov pred odletom a 2 dni pred odletom. Napriek tomu však odporúčame včasnú rezerváciu (ideálne aspoň mesiac) kvôli dostupnosti. Lietadlá sú malé a často sa stáva, že let bude vypredaný.

Letenky si zakúpte online na webovej stránke leteckej spoločnosti booknow.antigua-flights.com.

Doprava na Barbude

Cestovanie po ostrove Barbuda sa výrazne líši od cestovania po Antigue. Neexistuje tu žiadna oficiálna verejná doprava a nepôsobia tu žiadne bežné požičovne áut.

Na Barbude si však môžete požičať auto alebo dokonca bicykel, ale vždy by ste sa mali telefonicky dohodnúť. Na e-mailovú komunikáciu nikto nereaguje a online rezervačné formuláre nikdy nefungujú.

Zoznam kontaktov nájdete na webovej stránke cestovného ruchu ostrova barbudaful.net/visiting. Ak si prenajímate auto, musíte zavolať aspoň 1 až 2 mesiace vopred.

Oficiálne taxíky na ostrove nepôsobia. Ako taxík môže slúžiť akékoľvek pohyblivé vozidlo, ktoré sa pokúsite stopnúť. Vo všeobecnosti však neodporúčame ísť na Barbudu na vlastnú päsť bez toho, aby ste si vopred nezabezpečili dopravu.

Cestovanie autom je bezproblémové. Doprava je tu skutočne veľmi riedka a existuje prakticky len jedna asfaltová cesta (s veľkými výmoľmi) spájajúca prístav na južnom pobreží s mestom Codrington. Môžete sa vydať aj na fotogenické východné pobrežie k jaskyni Foot Bay.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.