Antigua a Barbuda - bezpečnosť a ochrana zdravia

Antigua a Barbuda

Aké sú zdravotné riziká na Antigue a Barbude? Je tu bezpečne a kde sú miesta s najvyššou kriminalitou?

Zobraziť dostupné ubytovanie - Antigua

Zdravie

Pred odchodom sa uistite, že ste si uzatvorili kvalitné cestovné poistenie, a rozhodne sa nespoliehajte na Európsky preukaz zdravotného poistenia alebo dokonca na poistku z kreditnej karty.

Antigua a Barbuda neponúka výrazné zdravotné riziká. Celý Karibik je ohniskom horúčky dengue, na ktorú zatiaľ neexistuje účinná protilátka, preto sa odporúča dôsledné používanie repelentov a sietí proti komárom (poskytovaných v hoteloch). Veľké epidémie horúčky dengue sa však na Antigue nevyskytujú príliš často, takže toto riziko nepredstavuje pri plánovaní dovolenky veľký problém.

Zdravotné riziko predstavuje vysoká intenzita slnečného žiarenia, najmä pre turistov z Európy alebo Kanady, ktorí naň nie sú zvyknutí. Ak ste náchylní na spálenie, dôsledne používajte opaľovací krém.

Povinné očkovania

Antigua a Barbuda vyžaduje povinné očkovanie proti žltej zimnici, ak cestujete z krajín, kde sa táto choroba vyskytuje. Platí to napríklad pri cestovaní z väčšiny krajín Južnej Ameriky.

Inak sa na Antigue nevyžaduje žiadne špeciálne očkovanie.

Riziká kúpania v mori

Kúpanie vo vodách v okolí Antiguy a Barbudy je veľmi bezpečné. Vzhľadom na uzavreté zátoky tu zvyčajne nie sú veľké vlny. Výnimkou môže byť obdobie od augusta do novembra, keď sa more viac vlní v dôsledku tropických búrok a hurikánov.

V miestnych moriach sa nevyskytujú žiadne obzvlášť nebezpečné živočíchy. Napríklad vo vodách Antiguy a Barbudy nebol nikdy zaznamenaný útok žraloka na človeka.

Je voda z vodovodu pitná?

Vodu z vodovodu odporúčame používať len na umývanie zubov alebo na prevarenie a zalievanie kávy alebo čaju.

Odporúčame kúpiť si 5 litrový barel pitnej vody za 20 xcd v každom obchode s potravinami.

Nebezpečné zvieratá

Hoci džungľa na juhozápade Antiguy alebo hustá vegetácia pozdĺž pobrežia na severe môžu evokovať pocit množstva nebezpečných tvorov, opak je pravdou. Na Antigue sa nenachádzajú žiadne životu nebezpečné zvieratá.

Možno narazíte na škorpióna alebo niektoré druhy pavúkov, ktoré môžu uhryznúť, ale kontakt s nimi nie je pre človeka nebezpečný.

Z hadov tu žije len mimoriadne vzácny endemický druh pretekár antiguánsky, ktorý je však neškodný a nie je jedovatý.

Na vidieku a v mestách sa občas vyskytujú túlavé psy, ale vo väčšine prípadov si cudzincov nevšímajú. Besnota sa na ostrovoch nevyskytuje.

Kriminalita

Antigua a Barbuda je bezpečná krajina. Pokiaľ ide o závažnú trestnú činnosť, ako sú vraždy, znásilnenia, únosy a lúpeže, Antigua a Barbuda patrí medzi najbezpečnejšie krajiny na svete. Tieto trestné činy sú tu absolútne zriedkavé, a ak sa vyskytnú, zvyčajne sa odohrávajú v rámci domácností alebo medzi turistami navzájom.

Tak ako v každej inej krajine na svete, aj tu si musíte dávať pozor na vreckové krádeže, najmä na trhoch v meste St.

Na ostrovoch nie sú miesta, kam sa turistom neodporúča vstupovať kvôli nebezpečenstvu.

Celková miera kriminality je najnižšia zo všetkých krajín Karibiku.

Riziko katastrof

Existuje riziko hurikánov a tropických búrok, ktoré môžu vážne ovplyvniť život na ostrove na niekoľko dní alebo vo výnimočných prípadoch na mnoho týždňov.

Hurikány sa vyskytujú v priemere raz ročne. V niektorých rokoch sa vyskytnú 3, ale sú aj dlhé obdobia, keď na Antiguu nepríde žiadny hurikán.

Sezóna hurikánov trvá od augusta do konca októbra.

Zemetrasenia a iné veľké prírodné katastrofy sú zriedkavé a nie sú nebezpečné.

Dôležité kontakty

Medzinárodná telefónna predvoľba pre Antiguu a Barbudu je +1-268.

V prípade núdze volajte na tieto čísla (nie je potrebné voliť národnú predvoľbu):

  • 911 - polícia
  • 999 - univerzálne číslo tiesňového volania (polícia + sanitka + hasiči)

Na Antigue a Barbude je minimum zahraničných diplomatických misií. Na Antigue a Barbude sa nachádza len niekoľko veľvyslanectiev vrátane Veľkej Británie, Číny, Dominikánskej republiky, Venezuely a Kuby.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.