Limassol

Limassol

Najväčšie cyperské mesto Lemesos, známe v angličtine ako Limassol, je obľúbeným plážovým letoviskom a môže sa pochváliť krásnou, živou pešou promenádou pozdĺž mora.

Hotely a ubytovanie - Limassol

Centrálnu časť pobrežia v blízkosti centra mesta lemuje krásna promenáda plná paliem, miest na odpočinok a reštaurácií. Limassol je ideálnym miestom pre krásnu dovolenku na pláži v meste a základňou pre cestovanie po Cypre, pretože má strategickú polohu v strede ostrova.

Pláže a kúpanie

Všetky pláže v Limassole sú pokryté jemným čiernosivým pieskom popretkávaným kamienkami a začínajú hneď za koncom centrálnej promenády. Nepretržitý pás pláží prerušovaný len občasným kamenným mólom sa potom tiahne viac ako 10 km východne od centra a je neustále lemovaný hotelmi, reštauráciami a obchodmi. Prostredie je však čisté a na mestské pomery veľmi príjemné.

Najobľúbenejšie pláže v Lemesose sú Armonia (umiestnenie na google.com/maps) alebo Dasoudi (umiestnenie na google.com/maps), ktorá bola dokonca ocenená modrou vlajkou kvality.

Pamiatky a atrakcie

Medzi najobľúbenejšie miesta v Limassole patrí už spomínaná Promenáda, viac ako 1 km dlhý pás zelene, malých športovísk a oddychových zón vedúci od prístavu Limassol Marina, najväčšieho kotviska pre jachty na Cypre, ktorý je romantickým miestom najmä pre zamilovaných.

Medzi hlavné historické pamiatky patrí Limassolský hrad, ktorý sa nachádza priamo v centre mesta. Stredoveký obranný hrad, postavený niekedy v 12. storočí, je prístupný verejnosti za poplatok 4,50 eur.

Ubytovanie v Limassole

Limassol je spolu s Ayia Napa a Pafosom jedným z 3 hlavných letovísk na Cypre, takže si tu môžete vybrať z množstva ubytovacích zariadení. Je tu výrazný rozdiel v cenách v hlavnej sezóne (okolo 80 eur za noc) a mimo sezóny, keď ceny klesajú na 45 eur za noc v lacnejších hoteloch. Každopádne, zo všetkých 3 hlavných letovísk je Limassol najlacnejší.

Doprava

Verejnú dopravu v Limassole zabezpečujú autobusy dopravnej spoločnosti EMEL a ako všade na Cypre, aj tu platí jednotné cestovné. Lístok na jednu cestu stojí 1,50 eur, celodenný lístok 5 eur a existuje aj celonárodný celodenný lístok za 15 eur, ktorý platí na všetkých linkách MHD na celom Cypre.

V Limassole sú dve autobusové stanice.

  • Centrálna stanica všetkých liniek - en.mapy.cz
  • Stanica v prístave pre medzimestskú dopravu - en.mapy.cz

Medzimestská autobusová doprava je ľahko ovládateľná. Verejnú dopravu tu prevádzkuje jediná spoločnosť InterCity Buses so svojimi zelenými autobusmi. Z Limassolu premávajú tieto linky:

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Cyprus.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.