Olympos

Olympos

Lovci najvyšších hôr smerujú takmer presne do stredu ostrova na pohorie Troodos. Práve tu sa do výšky 1 952 metrov nad morom týči hora Olympos, niekedy písaná ako Olymp, najvyššia hora Cypru.

10 najlepších hotelov v Troodos

Zo zaobleného kopca sa naskytá 360-stupňový výhľad na celé pohorie a v pozadí môžete ľahko vidieť Stredozemné more.

Výstup na horu Olympos

Dostať sa na horu Olympos na Cypre je veľmi jednoduché. Z Troodosu vedie pohodlná asfaltová cesta, ktorá vedie takmer až na vrchol, a neplatí sa tu žiadne mýto. Bezplatné parkovisko sa nachádza len asi 350 metrov pod vrcholom pri reštaurácii Sun Valley Olympos.

Mapa trasy z Troodosu na Olympos: google.com/maps.

Môžete sa vybrať na túru po dvoch vyznačených trasách okolo hory. Prvá z nich je 13,5 km dlhá trasa, po ktorej sa dá prejsť od štítu po vrchol. Atalante Trail priamo z dediny Troodos, ale vôbec vás nevedie na vrchol, iba obchádza Olympos.

Druhý je 7 km dlhý okruh Artemis Trail, ktorý obchádza horu takmer pri vrchole. Začína a končí na parkovisku pri dolnej stanici krátkej lanovky miestneho lyžiarskeho strediska, odkiaľ môžete ísť priamo na vrchol (asi 300 metrov).

Lyžiarske stredisko Troodos

Priamo pod vrcholom hory Olymp sa nachádza jediné lyžiarske stredisko na Cypre, ktoré je aktívne približne 2-3 mesiace v roku. Najväčšia šanca na dostatok snehu je v januári a februári.

Lyžovať tu môžete na celkovo 4 km zjazdoviek, na ktoré vedie 1 sedačková lanovka a 3 vleky. Lyžuje sa tu denne od 9:00 do 16:00 a celodenný skipas je k dispozícii za 15 eur počas pracovných dní alebo 25 eur cez víkend. Požičovňa kompletného vybavenia je k dispozícii za 15 eur na deň.

Oficiálna webová stránka lyžiarskeho strediska: cyprusski.com.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Cyprus.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.