Malta - čo robiť

Comino

Ako sa zabaviť na Malte? Kde sú najkrajšie pláže a kde pamiatky?

Pláže a kúpanie

Hoci Malta neobsadzuje popredné priečky, pokiaľ ide o počet a dĺžku krásnych, poloprázdnych pláží so zlatistým pieskom, stále patrí medzi najlepšie letné destinácie. Pláží je síce menej, ale sú dostupné pre všetky typy cestovateľov.

Na svoje si prídu aj milovníci krásnych a dramatických prírodných scenérií s kamennými útesmi, ktoré vyniknú pri východe a západe slnka. Na svoje si prídu aj rodiny s deťmi, ktoré majú k dispozícii niekoľko pláží s jemným pieskom, pokojným morom a pozvoľným vstupom do vody, a samozrejme aj milovníci šnorchlovania a potápania.

Najlepšie hotely na pláži - Malta

Krásne pláže nájdete na všetkých hlavných ostrovoch: Malta, Gozo a Comino. Aké sú však najkrajšie a najlepšie pláže na Malte?

Piesočnaté pláže a pláže pre deti

Na Malte nenájdete veľa dlhých piesočnatých pláží, ale sú tu aj také. Nie sú síce dlhé kilometre, ale sú dostatočne veľké na pohodlný celodenný výlet, s množstvom zariadení v podobe reštaurácií a vodných atrakcií a s dobrou dostupnosťou.

Všetky majú aj veľmi pozvoľný vstup do mora, takže sú vhodné aj pre najmenšie deti. Medzi najznámejšie piesočnaté pláže na Malte patria napr:

Prírodné pláže a krásna príroda

Malta je známa svojím členitým a dramatickým skalnatým pobrežím s malými zátokami, v ktorých sa nachádzajú skryté minipláže. Pozrite si, ktoré sú pláže s najkrajšou scenériou:

Zabudnuté pláže

Aj na Malte, ktorá je rozlohou malá, nájdete niekoľko zabudnutých pláží, ktoré navštevujú najmä miestni obyvatelia a turistov je tu minimum. Medzi najkrajšie patria tieto:

Ceny na plážach

Ležadlá a slnečníky si môžete prenajať prakticky na všetkých plážach. Zvyčajne zaplatíte od 15 eur do 20 eur na deň za sadu dvoch ležadiel a jedného slnečníka v závislosti od veľkosti a expozície pláže.

Reštaurácie na plážach ponúkajú hlavné jedlá za ceny od 20 eur do 25 eur.

Pamiatky a história

Spojenie dovolenky pri mori s výpravou za históriou je presne ten dôvod, prečo ísť na Maltu.

Na každom rohu na vás čaká niečo, čo vám pripomenie dávnu históriu byzantskej, arabskej alebo normanskej ríše. Medzi najvýznamnejšie maltské pamiatky však patria megalitické chrámy z obdobia 3 500 rokov pred naším letopočtom v Tarxien alebo Hagar Qim.

Ďalším výrazným a stále viditeľným prvkom maltskej histórie sú pevnosti a strážne veže , ktoré sú doslova roztrúsené po celom pobreží Malty, Goza a Comina. Najznámejšie a najväčšie pevnosti sa nachádzajú v blízkosti Valletty, medzi najznámejšie patria pevnosti Fort St Elmo, Fort St Angelo, Fort Rikasoli, Fort Manoel a Fort Rinella.

Strážne veže sa nachádzajú pozdĺž celého pobrežia približne každých 5 až 10 km.

Hlavné mesto Valletta je historickým skvostom s množstvom pamiatok najmä z barokového 16. storočia.

Malta je silne katolícka krajina a na úžasné kostoly narazíte v každej dedine. Nezabudnite na najväčší kostol Malty, rotundu v meste Mosta. Na ostrove Gozo je najznámejším kostolom bazilika Ta'Pinu.

Navštíviť by ste mali aj bývalé hlavné mesto Mdina s opevneným starým mestom.

Nočný život

O nočný život rozhodne nebudete ochudobnení. Na Malte to žije, najmä v meste Svätý Julián (San Giljan) a jeho miestnej časti Paceville s ulicami plnými klubov, barov a diskoték.

V letnej sezóne sa klubová scéna často presúva pod holé nebo. Najväčším klubom pod holým nebom je Gianpula Village s kapacitou viac ako 4 000 hostí, ktorý sa nachádza v strede ostrova medzi Zebbugom a historickou Mdinou.

Maltský nočný život je venovaný najmä mladým ľuďom a študentom, ktorí každé leto zaplnia ulice, promenády a bary a zabávajú sa až do skorých ranných hodín.

Ceny sú vo všeobecnosti na pomery západnej Európy pomerne prijateľné. Kluby a diskotéky sú zvyčajne zadarmo, miešané koktaily stoja okolo 10 eur a pivo sa pohybuje od 4 do 6 eur.

Plavba loďou po Malte

Malta a dva menšie ostrovy Comino a Gozo sa môžu pochváliť množstvom prírodných zaujímavostí, útesov, zátok a podmorských jaskýň, ale nedostanete sa k nim inak ako z mora. Preto sú na Malte veľmi obľúbené plavby loďou, pričom rôzne spoločnosti ponúkajú rôzne dĺžky výletov, často so zastávkami na kúpanie alebo šnorchlovanie.

Počas plavby si potom môžete vychutnať nedotknuté výhľady na pobrežie Malty, Comina alebo Goza, ako aj na neobývané ostrovy z mora.

Najobľúbenejšie sú tradične výlety do Modrej lagúny na ostrove Comino, ktoré však nie sú príliš cenovo výhodné v porovnaní s pravidelnou trajektovou dopravou, ktorá premáva aj na Comino. Oveľa zmysluplnejšie sú jednodňové plavby okolo Malty, pri ktorých si môžete z mora pozrieť útesy Dingli, niekoľkokrát sa zastaviť na kúpanie a objavovať malé zátoky.

Príklady cien

  • Plavba na ostrov Comino a do Modrej lagúny: približne 50 eur (pravidelný trajekt stojí 15 eur),
  • Celodenná plavba okolo Malty so zastávkou na ostrove Comino: 55 eur až 70 eur

Príklady spoločností

Potápanie a šnorchlovanie

Malta, a najmä susedný ostrov Comino, je nepochybne jedným z najlepších miest na potápanie a šnorchlovanie v Európe.

Krištáľovo čisté a teplé more, veľmi členité pobrežie, množstvo plytkých zátok s pokojným morom a podmorské jaskyne vytvárajú zmes ideálnych podmienok na objavovanie podmorského sveta.

Šnorchlovať môžete prakticky na každej pláži, len si treba uvedomiť, že nie všade nájdete požičovne vybavenia. Šnorchle a plutvy si však môžete kúpiť za 20 eur v ktoromkoľvek väčšom meste v obchodoch so suvenírmi alebo plážovým tovarom.

Najlepšie miesta na šnorchlovanie na Malte sú v menších tichých zátokách. Asi najznámejšími miestami sú Modrá lagúna na ostrove Comino, zátoky Wied il-Ghasri alebo Blue Hole na ostrove Gozo a prírodný morský bazén St Peter's Pool pri Marsaxlokku.

Najlepšie miesta na potápanie sú najmä na ostrove Gozo, kde uvidíte množstvo podmorských jaskýň a bohatý podmorský život. Skvelé miesta na potápanie sú však aj na samotnej Malte, najmä na západnom a južnom pobreží, alebo na ostrove Comino. Na tie najlepšie z nich vás však vždy zavedie jedno z mnohých potápačských centier na Malte.

Ceny a príklady agentúr

Ak ste v potápaní nováčik, pripravte sa na ceny začínajúce na 60 eur za úplný kurz pre začiatočníkov alebo približne 300 eur za úplný kurz Scuba Diving. Výlety za potápaním sa začínajú od 100 eur (25 až 40 eur za každý ponor).

Zoznam registrovaných potápačských centier nájdete na oficiálnych turistických stránkach vistimalta.com a vistigozo.com.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.