Malta - požičanie auta

Comino

Malta s dvoma ostrovmi je malá krajina veľká ako európske mesto a má dobrú autobusovú dopravu, ale ak chcete preskúmať menej známe pláže, najlepšou voľbou je prenajať si auto.

Najmä na ostrove Gozo sa vám bude auto veľmi hodiť, pretože na niektoré turisticky atraktívnejšie miesta na severnom pobreží nejazdia autobusy.

Na Malte sa jazdí vľavo.

Ako a kde si rezervovať auto na Malte

V krajine pôsobí väčšina nadnárodných autopožičovní, ale najlepšie miesto na prenájom auta je priamo na jedinom medzinárodnom letisku

Na rezerváciu odporúčame použiť porovnávač väčšiny autopožičovní, ktorý zoradí výsledky podľa vami zvolených kritérií:

Porovnajte ceny a rezervujte si auto - booking.com

Pri rezervácii auta na Malte závisí cena najmä od sezóny. Nie je príliš veľký rozdiel, či si auto rezervujete 14 dní alebo 5 mesiacov pred cestou (hoci skoršia rezervácia vám určite dáva šancu získať o niečo nižšiu cenu). Ceny v zime (november až marec) sú tiež o viac ako polovicu nižšie ako v lete.

Cestovatelia majú dobré skúsenosti napríklad so spoločnosťami Europcar alebo ACE Rent a Car. Na druhej strane dôrazne odporúčame vyhnúť sa značkám Goldcar alebo Add Car.

Všetky autopožičovne si môžete vyfiltrovať aj na spomínanej webovej stránke rentalcars.com.

Ceny prenájmu áut v Malta

Prenájom áut na Malte patrí k najlacnejším v Európe.

Cena závisí od dĺžky prenájmu (čím dlhší prenájom, tým lacnejšia je denná cena prenájmu) a od sezóny. Príklady cien sú uvedené nižšie.

 • Týždenný prenájom v lete - od 150 eur
 • 3-dňový letný prenájom - od 75 eur
 • Týždenný prenájom v zime - od 60 eur
 • 3-dňový zimný prenájom - od 25 eur
 • Rezervujte si auto na Malte

Beriete si prenajaté auto na trajekt?

Všetky autopožičovne sídlia na medzinárodnom letisku Malta MLA. Na ostrove Gozo nie sú žiadne veľké autopožičovne, ale medzi hlavným ostrovom a ostrovom Gozo premávajú pravidelné trajekty s autami.

Môžem sa so svojím prenajatým vozidlom prepraviť trajektom?

Hoci väčšina autopožičovní vo všeobecnosti nepovoľuje prepravu áut na lodiach, maltské pobočky všetkých autopožičovní majú výnimku a trajekt na Gozo nie je problém.

Cena za auto a vodiča je 15,70 eur, každý ďalší cestujúci stojí 4,65 eur.

Cestovné poriadky a aktuálne ceny lístkov nájdete na webovej stránke: www.gozochannel.com

Medzinárodný vodičský preukaz a iné doklady

Malta je súčasťou Európskej únie, preto nie je potrebný medzinárodný vodičský preukaz. Požičovňa akceptuje aj národný vodičský preukaz z ktorejkoľvek krajiny EÚ.

Autopožičovne zvyčajne vyžadujú na prenájom vozidla kreditnú kartu, ale často požičiavajú aj na debetnú kartu, ale buď za menej výhodných podmienok, alebo s veľmi vysokou zálohou, často presahujúcou 1 000 eur.

Ceny benzínu

Ceny benzínu a nafty na Malte sú mierne pod európskym priemerom.

V priemere zaplatíte približne 1,35 eur, ale ceny sa často menia. Na webovej stránke si môžete pozrieť napríklad graf vývoja cien: fuel-prices.eu/Malta.

Ako fungujú čerpacie stanice na Malte?

Hustota čerpacích staníc je na oboch malých ostrovoch viac než dostatočná.

Čerpacie stanice na Malte sú samoobslužné a fungujú rovnako ako v kontinentálnej Európe. Najprv si natankujete sami a potom zaplatíte v predajni alebo u obsluhy, ktorá má svoju kanceláriu hneď vedľa čerpacích stojanov.

Niektoré čerpacie stanice sú úplne bez obsluhy a proces je opačný.

Najskôr na pumpe zaplatíte sumu, ktorú chcete natankovať (kartou alebo v hotovosti). Až potom sa uvoľní zásoba benzínu. Zastaví sa, keď dosiahnete vami zvolenú sumu. Ak sa nádrž natankuje skôr za nižšiu cenu, zvyšok peňazí sa vráti.

Parkovanie

S výnimkou miest Valletta, Floriana, Hamrun a L-Imsida je parkovanie na väčšine miest bezplatné. Aj vo Vallette sa však nachádzajú veľké bezplatné parkoviská.

Vo všeobecnosti platí, že ak je parkovacie miesto označené bielou vodorovnou čiarou, môžete parkovať zadarmo. Na modrých alebo zelených čiarach môžu parkovať len rezidenti a na žltých čiarach je striktne zakázané parkovať komukoľvek.

Parkovanie na maltských plážach je vo väčšine prípadov bezplatné. Na väčších parkoviskách často obsluhuje obsluha s čiapkou a tabuľkou s oficiálnymi povereniami, ktorá usmerňuje premávku. Parkovné je dobrovoľné a očakáva sa, že sprepitné bude 1 až 2 eurá.

Porovnajte ceny a rezervujte si auto - booking.com

Nedostatok parkovacích miest

Jazda autom po Malte má v porovnaní s autobusmi jednu veľkú nevýhodu. Takmer pri všetkých turistických atrakciách je extrémny nedostatok parkovacích miest.

Často strávite viac ako 30 minút hľadaním vhodného parkovacieho miesta.

Dopravné predpisy

Na Malte platí ľavostranná premávka, t. j. rovnaká ako napríklad v Spojenom kráľovstve.

Pravidlá sú tu veľmi podobné ako v iných európskych krajinách, s výnimkou jazdy vľavo sa nemusíte pripraviť na žiadne záludnosti.

Malta používa metrický systém, takže všetky rýchlosti sa udávajú v kilometroch za hodinu (km/h) a vzdialenosti v kilometroch.

Aké sú rýchlostné obmedzenia?

Na Malte platia nasledujúce rýchlostné obmedzenia:

 • V zastavaných oblastiach - 50 km/h
 • Mimo obce jednosmerná cesta - 60 km/h
 • Diaľnice a viacprúdové cesty - 80 km/h (rýchlosť je však často znížená značkou)

Kruhové objazdy

Malta je krajina s veľmi vysokou koncentráciou kruhových križovatiek, a to v mestských aj vidieckych oblastiach.

Ak má kruhový objazd dva jazdné pruhy (čo je veľmi časté), vozidlo vo vnútornom jazdnom pruhu má vždy prednosť pred vozidlom vo vonkajšom jazdnom pruhu.

Na kruhovom objazde ste povinní používať smerovky nasledovne:

 • Ak opúšťate kruhový objazd prvým výjazdom, musíte pred vjazdom na kruhový objazd blikať ľavým smerovým svetlom.
 • Ak vychádzate druhým výjazdom (t. j. de facto pokračujete v križovatke rovno), blikáte doľava až približne od úrovne prvého výjazdu.
 • Ak vychádzate tretím (posledným výjazdom), pred vjazdom na kruhový objazd zablikáte doprava. Až na úrovni predposledného výjazdu začnete blikať doľava.

Prednosť v jazde

Vozidlá jazdiace sprava majú na neoznačených križovatkách prednosť v jazde. Na križovatkách tvaru T však majú vždy prednosť v jazde vozidlá idúce po vozovke.

Autobusy verejnej dopravy majú pri odchode zo zastávky vždy právo prednosti v jazde.

Chodci majú na priechodoch pre chodcov vždy právo prednosti pred motorovými vozidlami.

Ďalšie pravidlá

 • Je prísne zakázané používať telefóny, tablety a iné zariadenia počas jazdy a počas zastavenia na semaforoch alebo v premávke. Používanie hands-free je povolené.
 • Alkohol je tolerovaný len do hodnoty 0,8 ‰.
 • Bezpečnostné pásy sú pre všetkých povinné.
 • Odbočovanie doľava na červenú nie je na Malte povolené, pokiaľ nesvieti doplnková zelená šípka.

Doprava a kvalita ciest

Cesty na Malte sú v dobrom stave, vrátane ciest druhej triedy. Vzhľadom na vysokú hustotu obyvateľstva sa musíte obrniť trpezlivosťou.

Najmä pás miest pozdĺž severného pobrežia Malty je veľmi frekventovaný a často sa vám stane, že budete jazdiť v pomaly sa pohybujúcich kolónach.

Vedľajšie cesty, najmä na ostrove Gozo, sú plné výmoľov a niektoré pláže nie sú ani asfaltové.

Maltskí vodiči jazdia ohľaduplne a sú na turistov zvyknutí, takže sa nemusíte stresovať, že by ste museli spomaliť.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.