Valletta

Loď vo Vallette

Valletta je so svojimi 6 000 obyvateľmi najmenším hlavným mestom v Európe a nachádza sa na malom polostrove v členitej časti maltského pobrežia. Hoci je Valletta malá, doslova prekypuje historickými pamiatkami, múzeami a reštauráciami.

Vyhľadávanie ubytovania - Valletta

Celé mesto je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a väčšina budov pochádza zo 16. storočia. Prevažnú väčšinu Valletty v jej súčasnej podobe postavili po roku 1565 maltézski rytieri. Domy, kostoly a katedrála sú postavené v honosnom barokovom štýle. Celá Valletta je obklopená mohutnými hradbami.

Pamiatky a zaujímavosti

Valletta sa často označuje ako "mesto palácov" a je úžasné, koľko palácov sa nachádza na takom malom území. Pri potulkách úzkymi uličkami narazíte na množstvo zastrčených námestí, kostolov a fontán, a to všetko s barokovou kulisou bežných obytných domov. Poďme sa pozrieť na najvýznamnejšie pamiatky Valletty.

  • Katedrálasvätého Jána - zvonku vyzerá katedrála dokončená v roku 1577 dosť stroho a nezaujímavo, ale nenechajte sa oklamať. Interiér s úchvatnými maľbami od Caravaggia je bez preháňania jedným z najkrajších pokladov na svete. Podrobnosti nájdete v našom miniprůvodcovi.
  • Bazilika Panny Márie z hory Karmel - najznámejšia a jedna z najväčších pamiatok Malty, ktorá nesmie chýbať na žiadnej fotografii. Tento rímskokatolícky kostol sa už z diaľky pýši veľkou kupolou, a hoci bol pôvodne postavený v roku 1570, jeho súčasná podoba pochádza až z prístavby v roku 1981. Vstup do kostola je bezplatný.
  • Palácveľmajstra - Najväčší a najstarší z palácov vo Vallette, pochádzajúci z roku 1571, zvonka opäť trochu klame strohou fasádou, ktorá ukrýva nádherné nádvorie, interiéry a zbrojnicu. Časť paláca slúži ako rezidencia súčasného maltského prezidenta. Vstupné je 4,70 eur, zbrojnica ďalších 4,70 eur.
  • Casa Rocca Piccola - Tento jedinečný palác buržoáznej vyššej triedy vám ukáže, ako žila maltská elita za posledných 400 rokov. Vstupné je 9 eur, študenti 5 eur.
  • Fort St Elmo - Na samom konci polostrova narazíte na mohutnú pevnosť z roku 1530, ktorá stráži vstup do prístavu Valletta. Okrem úžasného génia loci ukrytého v hrubých kamenných múroch je z nej nádherný výhľad na záliv a Vallettu. Za vstup musíte zaplatiť 10 eur.
  • Horná a Dolná záhrada Barrakka - Hoci Valletta neposkytuje veľa priestoru na rozľahlé parky, môžete si oddýchnuť v krásnom barokovom prostredí Hornej záhrady Barrakka a Dolnej záhrady Barrakka na nábreží Veľkého prístavu. Vstup je bezplatný.

Múzeá

Valletta je tiež ideálnym miestom pre milovníkov múzeí. Minimálne nižšie uvedené inštitúcie by ste mali navštíviť:

  • Národné vojnové múzeum sumarizuje strategickú úlohu Malty v oboch svetových vojnách,
  • Múzeum výtvarného umenia má zbierky umelcov ako Tintoretto, Carpaccio a ďalších,
  • Múzeum námorníctva zdôrazňuje význam mora a lodnej dopravy pre Maltu ako ostrov,
  • Národné archeologické múzeum poskytuje pohľad na predhistóriu Malty, a to kultúrnu, prírodnú aj geografickú.

Informácie o vstupnom a otváracích hodinách nájdete na jednotnej oficiálnej webovej stránke heritagemalta.org/.

Ubytovanie Valletta

Valletta bude strategickým miestom na ubytovanie, ak sa chcete vybrať na výlety po Malte autobusom a ak radi trávite čas v historických centrách miest.

Ceny sú tu na maltskom priemere, t. j. štandardné 3* hotely od 120 eur za noc pre 2 osoby.

Doprava

Na juhu Valletty sa nachádza jedna z hlavných autobusových staníc krajiny, odkiaľ odchádzajú autobusy do všetkých kútov ostrova (umiestnenie na google.com/maps).

Samotná Valletta sa dá ideálne prejsť pešo za dve hodiny vrátane prestávok na prehliadku mesta.

Počítajte s tým, že Valletta je veľmi kopcovité mesto.

Podrobné informácie o verejnej doprave alebo trajektoch z Valletty do Sliemy alebo Trojmestia nájdete v kapitole Doprava.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Malta.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.