Malta - mapa a geografia

Comino

Hľadáte polohu Malty na mape? Zistite všetky geografické zaujímavosti o Malte.

Vyhľadávanie ubytovania na Malte

Kde sa nachádza Malta?

Maltu nájdete v Stredozemnom mori približne 85 km južne od Sicílie v Taliansku, 320 km východne od Tuniska a 350 km severne od Líbye.

Krajina Malta sa skladá z troch hlavných ostrovov: Malta, Gozo a Comino. Ostatné ostrovy sú bezvýznamné a väčšinou majú len niekoľko desiatok metrov.

Malta má rozlohu 316 km², Od západu na východ meria hlavný ostrov približne 18 km, zatiaľ čo od severu na juh meria približne 25 km.

Online mapa Malty

Pozrite si niekoľko máp Malty a ľahko zistíte, kde sa môžete ubytovať, kde je najväčšia koncentrácia zaujímavostí alebo turistických trás.

Geografia

Prevažná väčšina pobrežia všetkých ostrovov je skalnatá. Povrch tvoria rôzne druhy priepustného vápenca, ktorý sa často používa ako stavebný materiál. Z geografického a geologického hľadiska patrí Malta do Európy.

Ostrovy Malta a Gozo sú veľmi členité s kopcami, údoliami a zlomami.

Malta má veľmi obmedzené zásoby sladkej vody - podľa OSN je to krajina s najväčším nedostatkom vody na svete. Zásobovanie obyvateľstva vodou v súčasnosti zabezpečujú celkovo štyri úpravne morskej vody. Parky a poľnohospodárstvo využívajú dažďovú vodu a trochu vody zo studní. Z vodovodných kohútikov tečie väčšinou odsolená morská voda.

Ostrov Malta

Malta je domovom väčšiny obyvateľstva, hlavným mestom štátu a jediným letiskom. Nie sú tu žiadne rieky ani hory. Povrch je mierne zvlnený, s nízkymi kopcami.

Krajinu ostrova charakterizujú polia, ktoré sú terasovito usporiadané na miernych svahoch a oddelené múrmi. Veľmi členité pobrežie Malty má množstvo prístavov, skalnatých zátok a piesočnatých pláží.

Gozo

Šesť kilometrov severozápadne od Malty sa nachádza ostrov Gozo. Hlavné mesto tohto ostrova, Victoria, je známejšie ako Rabat. Mgarr je najdôležitejším prístavom na ostrove.

Malý ostrov nymfy Kalypso, ktorý sa v staroveku nazýval Ogyda, je chlebodarcom maltského súostrovia. Je menší, zelenší a pokojnejší (má menej ako desatinu obyvateľov Malty).

Terasovité polia, ktoré ako prví založili Arabi pred viac ako 1 000 rokmi a ktoré sú pre Maltu také typické, nájdete na Gozo na každom kroku. Panuje tu zvláštny pokoj a pohoda. Táto atmosféra na návštevníkov nedýcha len z krajiny, ale je typická aj pre obyvateľov, ktorí sú známi svojou osobitosťou. Pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť od seba samých, je Gozo ideálnym miestom.

Comino

Ešte pokojnejší je ostrov Comino, ktorý je najmenším ostrovom maltského súostrovia. Žije tu len niekoľko roľníkov a pokoj tu nerušia žiadne autá ani iné vymoženosti.

Početné zátoky, skalnaté útesy a krištáľovo čistá azúrová voda vytvárajú ideálne podmienky na všetky druhy vodných športov, ale najmä na potápanie.

Comino je spojené loďou s ostrovom Gozo aj Maltou. Najznámejšou zátokou je Modrá lagúna - azúrová voda, aká je len v Karibiku. Veľkým mínusom však je, že je veľmi častým a frekventovaným cieľom výletov z Malty, takže v lete je tu značný počet turistov a lodí.

Malta v číslach

Na konci tejto kapitoly uvádzame aj niekoľko zaujímavých geografických rekordov Malty.

  • Najvyššia hora - Ta'Dmejrek (253 m n. m.).
  • Najdlhšia rieka - na Malte nie je žiadna rieka
  • Susedné krajiny - 0 (Malta má len námorné hranice s Talianskom, Tuniskom a Líbyou).
  • Dĺžka pobrežia - 219 km
Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.