Hagar Qim

Hagar Qim

Megalitické chrámy z mladšej doby kamennej patria medzi najvýznamnejšie pamiatky na Malte. Hagar Qim patrí k najzachovalejším svojho druhu v celej Európe.

Vyhľadávanie ubytovania na Malte

V rámci lokality Hagar Qim nájdete štyri menšie chrámy, resp. ich pozostatky. Stavby pochádzajú z obdobia približne 3600 až 3000 rokov pred naším letopočtom.

Pôsobivosť chrámu podčiarkuje skutočnosť, že sa nachádza v úplne nezastavanej oblasti na miernom svahu v blízkosti mora. Celá lokalita je spolu s ďalšími chrámami v Tarxien pri Vallette zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Chrám Hagar Qim

Hlavným bodom komplexu je vyše 5 500 rokov starý chrám Hagar Qim, ktorý nájdete hneď pri vstupe. Archeologické pozostatky sú zakryté veľkým baldachýnom, ktorý chráni pred nepriazňou počasia.

V chráme Hagar Qim môžete obdivovať najväčší monolit použitý pri stavbe megalitických chrámov na Malte. Meria 6 metrov na výšku a váži viac ako 57 ton.

Chrám Mnajdra

Od chrámov Hagar Qim vedie pohodlný chodník dlhý približne 500 metrov smerom dolu k moru.

Na konci chodníka stoja zvyšky menšieho chrámu Mnajdra a je z neho krásny výhľad na more.

Vstupné a otváracie hodiny

Otvorené denne od 10:00 do 18:00 hod. Aktuálne informácie nájdete na oficiálnej webovej stránke: heritagemalta.mt/hagar-qim-and-mnajdra.

Za vstupné sa vyberajú tieto sumy.

  • 10 eur Dospelí,
  • 7,50 eur Dôchodcovia a tínedžeri (12-17 rokov),
  • 5,50 eur Deti.

Vstupenka platí pre Hagar Qim aj Mnajdru.

Ako sa tam dostať

Hagar Qim sa nachádza len niekoľko metrov od hlavnej cesty pozdĺž južného pobrežia v blízkosti mesta Qrendi. Postupujte podľa značiek, ktoré vás z Valletty alebo z letiska dovedú k "Hagar Qim". Pri vchode je k dispozícii bezplatné parkovisko.

Rovnako ako na vyhliadku Blue Grotto sa sem môžete dostať autobusovými linkami 74 a 201. . Linka 74 premáva z Valletty a linka 201 z letiska alebo Mdiny (cez víkend nepremáva). Autobusová zastávka sa nachádza len niekoľko desiatok metrov od vchodu a volá sa "Hagar".

Ceny lístkov a ďalšie informácie o autobusoch na Malte nájdete v kapitole Doprava.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Malta.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.