Malta - bezpečnosť a ochrana zdravia

Comino

Aké sú zdravotné riziká na Malte? Je tu bezpečne a kde je najvyššia kriminalita?

Vyhľadávanie ubytovania na Malte

Zdravotné riziká

Na Malte sa nemusíte obávať žiadnych zdravotných rizík. Platia tu podobné pravidlá a postupy (týkajúce sa zdravotných rizík) ako inde v EÚ.

Potápanie a šnorchlovanie môže byť nebezpečné za zlého počasia, a to vzhľadom na členité pobrežie Malty, ktoré pripomína útesy. Ak nie ste veľmi skúsený plavec, nikdy sa nevydávajte ďalej na more a vždy sa zdržiavajte v menších zátokách.

Zdravotná starostlivosť a možné ošetrenie

Malta sa považuje za veľmi vyspelú krajinu s vysoko rozvinutou a špičkovou zdravotnou starostlivosťou. V celosvetovom prieskume sa Malta umiestnila na 10. mieste v rebríčku najbezpečnejších miest na svete. Každý občan EÚ má po predložení preukazu poistenca nárok na bezplatné ošetrenie v nemocniciach a klinikách financovaných štátom.

Všetci turisti by si mali uvedomiť, že ošetrenie na základe predloženia preukazu poistenca pokrýva len nevyhnutné výdavky a v prípade vážnejších zranení je lepšie vopred uzavrieť cestovné poistenie v poisťovni.

Pitná voda

Voda z vodovodu je bezpečná, ale ide o odsolenú vodu z mora. Odporúčame piť balenú vodu, ktorá je bežne dostupná v miestnych obchodoch.

Nebezpečné zvieratá

Výskyt nebezpečných zvierat na Malte je skutočne veľmi zriedkavý. Žiadny z troch druhov hadov, ktoré tu žijú, nie je jedovatý, takže v podstate jediným nebezpečenstvom pre turistov na pevnine sú túlavé psy a mačky. Okrem toho sa na Malte nevyskytuje besnota.

Z túlavých zvierat sú výrazne častejšie mačky, zatiaľ čo túlavé psy sa vyskytujú zriedkavejšie.

Pokiaľ ide o more, napríklad žraloky možno vidieť len sporadicky a najmä vo väčších hĺbkach, takže turisti sa ich nemusia príliš obávať. Nebezpečenstvo zranenia potápačom hrozí skôr pri kontakte s morskými ježkami a podobnými ostnatými živočíchmi.

Povinné očkovanie

Na Malte nie je potrebné žiadne očkovanie, ide o štandardnú vyspelú európsku krajinu bez výskytu tropických chorôb.

Kriminalita

Malta je veľmi bezpečná destinácia, závažné trestné činy sú tu pomerne zriedkavé. Napriek tomu, najmä v turistických oblastiach, nemožno nikdy vylúčiť vreckárov, najmä na plážach alebo v autobusoch. Riziko je však výrazne nižšie ako v iných európskych krajinách.

Rôzne "turistické pasce" v podobe nadsadených cien alebo neférových informácií o konečnej cene nie sú na Malte rozšírené. Napríklad taxíky, ktoré majú v mnohých častiach sveta zlú povesť, sú na Malte voči turistom úplne férové a podvodné správanie je veľmi zriedkavé.

Dôležité kontakty

Na Malte by ste mali poznať nasledujúce telefónne čísla.

  • Európske univerzálne číslo prvej pomoci: 112
  • Hasičský zbor: 199
  • Záchranná služba: 196
  • Polícia: 191

Medzinárodná telefónna predvoľba pre Maltu je +356.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.