Malta - kultúra a história

Comino

Ako ľahko sa na Malte hovorí po anglicky? Akí sú Malťania a kedy sú obchody na Malte zatvorené?

Vyhľadávanie ubytovania na Malte

Jazyk

Úradným jazykom je maltčina a angličtina. Takmer všetci Malťania ovládajú angličtinu na veľmi dobrej úrovni.

Vzhľadom na to, že na Malte sú veľmi populárne talianske televízne stanice, takmer 65 % Malťanov hovorí aj po taliansky. Viac ako 20 % obyvateľov ovláda aj francúzštinu.

Maltčina je veľmi špecifický jazyk, ktorý sa vyvinul z arabčiny. Píše sa však latinkou. Hoci maltčinou hovorí menej ako milión ľudí, nie je to vymierajúci jazyk. Viac ako 85 % obyvateľov uprednostňuje maltčinu ako prvý jazyk.

História v kocke

Len málo krajín sa môže pochváliť takou bohatou históriou ako Malta. Malta sa môže pochváliť históriou trvajúcou takmer 7 200 rokov.

Vďaka svojej centrálnej polohe v Stredozemnom mori zohrávala Malta svoju úlohu počas dlhej histórie ľudstva na Zemi. Svoju stopu na ostrove zanechali Feničania, Gréci, Kartáginci, Rimania, Arabi, Normani, rytieri svätého Jána a Briti.

Vďaka johanitom (Maltézskemu rádu) získala Malta svoj slávny symbol osemramenného kríža. Počas ich éry (od roku 1530) získali mestá značné opevnenia a hradby.

V roku 1798 obsadil Maltu Napoleon, ale už o dva roky neskôr sa dostala do rúk Britov, ktorí ju postupne industrializovali a ponechali jej určitú nezávislosť. Neskôr, počas prvej svetovej vojny, sa Malta stala ich dôležitou základňou v Stredozemnom mori. Silnejúce povojnové hnutie vyústilo do vyhlásenia nezávislosti od Británie (21. septembra 1964) a britské vojenské sily zostali v krajine až do roku 1979.

Malta sa stala republikou v roku 1974, členom Európskej únie v roku 2004 a členom eurozóny v roku 2008.

Rok 2017 bol pre Maltu rokom smútku, pretože prišla o jeden zo svojich prírodných úkazov a zároveň o jeden z charakteristických prvkov Malty - Azúrové okno na ostrove Gozo, ktoré sa počas búrky zrútilo do mora.

Ľudia a náboženstvo

Žije tu viac ako 500 000 ľudí, čo z Malty robí najhustejšie osídlenú krajinu v EÚ s viac ako 1 320 obyvateľmi na kilometer štvorcový (ôsma najvyššia hustota na svete). Viac ako 90 % obyvateľstva žije v mestách. Vstupom do EÚ sa Malta určite viac otvorila cudzincom, mnohí mladí Európania cestujú na Maltu na kurzy anglického jazyka.

Malťania sú priateľskí a turistov vítajú s otvorenou náručou. Nezaprú svoju živú južanskú atmosféru, ktorú však trochu tlmí ešte pomerne nedávny britský vplyv.

Vysoký podiel migrantov pracujúcich a žijúcich na Malte nemôže zostať bez povšimnutia. Krajina aktívne podporuje prisťahovalectvo ľudí, ktorí chcú pracovať v sektore služieb. Najmä v letnej sezóne by sa Malta bez zahraničných pracovníkov nezaobišla a miestna ekonomika by skolabovala.

Väčšina zahraničných pracovníkov pochádza z Anglicka, Talianska, Filipín, Líbye, Srbska, Bulharska, Somálska, Indie a Pakistanu.

Náboženstvo a viera

Viac ako 82 % Malťanov sa hlási ku katolíckej cirkvi a po 4 % k pravoslávnemu kresťanstvu a islamu.

Miestni obyvatelia sú veľmi nábožensky založení, čo sa odráža v mimoriadnej hustote kostolov, ktoré nájdete doslova na každom rohu. Z náboženstva vyplýva aj skutočnosť, že Malťania sú pomerne konzervatívny národ s podobnými názormi ako napríklad časť poľskej kresťanskej komunity.

Sviatky

V turistických oblastiach sú niektoré obchody otvorené do 22.00 hod. Bežne je to však skôr do 19.00 hod. V nedeľu a počas štátnych sviatkov zostávajú supermarkety a reštaurácie otvorené.

Štátne sviatky na Malte

Banky, úrady a niektoré služby sú počas štátnych sviatkov zatvorené. Napríklad verejná doprava premáva počas štátnych sviatkov rovnako ako cez víkend.

Štátne sviatky:

 • 1. január - Nový rok
 • 10. február - stroskotanie lode svätého Pavla
 • 19. marca - Deň svätého Jozefa
 • 31. marec - Deň slobody (odchod britských vojsk z Malty)
 • Veľký piatok - plávajúci dátum (Veľká noc)
 • máj - Sviatok práce
 • 7. jún - 7. jún (deň povstania Malťanov proti Britom v roku 1919)
 • 29. jún - Deň svätých Petra a Pavla
 • 15. august - Nanebovzatie Panny Márie
 • 8. september - sviatok Panny Márie Víťaznej
 • 21. september - Deň nezávislosti
 • 8. december - Nepoškvrnené počatie Panny Márie
 • 13. december - Deň republiky
 • 25. december - Vianoce

Kultúra

Kultúra Malty je prevažne stredomorská, ale je tu niekoľko znakov britského vplyvu. Katolícka cirkev je strážkyňou národných tradícií, v dedinách dominujú obrovské katolícke kláštory. Hoci jej vplyv slabne, katolícka viera zohráva veľkú úlohu v každodennom živote väčšiny ľudí.

Malta je veľmi kultúrna krajina a je na to náležite hrdá. Kultúrne podujatia sa konajú po celý rok a sú veľmi rozmanité.

Nudizmus je na Malte zákonom zakázaný. Opaľovanie a kúpanie na vrchu je tolerované, ale prakticky nie je rozšírené, snáď s výnimkou odľahlých pláží.

Cestovný ruch

Cestovný ruch je jedným z najdôležitejších odvetví Malty. Turistická infraštruktúra je veľmi dobre rozvinutá. Ponuka hotelov, barov, reštaurácií, atrakcií a ďalších služieb je na veľmi vysokej úrovni a môže sa porovnávať s krajinami západnej Európy.

Vyhľadávanie ubytovania na Malte

Pre individuálnu turistiku však dovolenka na Malte vôbec nemusí byť finančne náročná.

More na Malte je jedno z najčistejších a najteplejších v Stredomorí, so skrytými piesočnatými alebo skalnatými zátokami, ktoré sú aj v lete takmer opustené. Veľké množstvo pláží na Malte a Gozo zostáva nedotknutých. Mnohé z nich však ponúkajú aj priaznivé podmienky na vodné športy, od windsurfingu až po prenájom vodných skútrov.

Ostrov je tiež rajom pre potápačov. More je tu teplé po celý rok a viditeľnosť je vynikajúca. Pre tých, ktorí uprednostňujú oddych na palube, sú k dispozícii vyhliadkové plavby.

Susedný, menší ostrov Gozo je obľúbený u mnohých turistov prichádzajúcich na Maltu. Väčšina z nich sem stále prichádza na jednodňové výlety. Ostrov Gozo je úplne iný ako Malta, menší, zelenší, pokojnejší.

Malta je tiež obľúbeným strediskom na výučbu angličtiny. Na plážach a v baroch stretnete ľudí rôznych národností a vekových skupín, ktorí sa pri spoločnom posedení zdokonaľujú v angličtine.

Vďaka viac ako 3 000 hodinám slnečného svitu ročne, priemernej dennej teplote okolo 30 °C v lete a 15 °C v zimných mesiacoch je Malta turisticky vyhľadávaným miestom.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.