Mdina

Mdina

Mdina (tzv. "Tiché mesto") je právom považovaná za najkrajšie mesto na Malte a jedno z najnavštevovanejších miest. Za návštevu stojí aj Rabat, predmestie Mdiny, ktoré je dnes oveľa väčšie a živšie ako samotná Mdina.

Vyhľadávanie ubytovania na Malte

Pri prejazde okolo mesta Ir-Rabat je historická Mdina neprehliadnuteľná, pretože celé historické centrum stojí na druhom najvyššom bode Malty vo výške približne 200 metrov nad morom.

Prezývka "Tiché mesto" pravdepodobne vznikla, keď sa hlavné mesto presunulo z Mdiny do Troch miest pri Vallette. Mdina úplne osirela a stala sa mestom duchov.

Mdina je svojím spôsobom tichým miestom dodnes, pretože do historického centra nesmú vchádzať autá (jedinou výnimkou je zásobovanie, zamestnanci farnosti a záchranné služby).

História Mdiny

Korene Mdiny siahajú približne do obdobia 4000 rokov pred naším letopočtom a prvýkrát ju opevnili Feničania v roku 700 pred naším letopočtom. Keď sa Malta dostala pod rímsku kontrolu, v Mdine boli postavené prvé paláce a začal sa jej rozmach. Mesto získalo svoj názov, ktorý pretrváva dodnes, od sicílskych Arabov, ktorí Maltu ovládali v 1. storočí nášho letopočtu.

Až do roku 1565 bola Mdina hlavným mestom Malty. Prevažná väčšina budov Mdiny pochádza zo 16. storočia, pretože v tom čase Maltu postihlo silné zemetrasenie a z pôvodných starovekých pamiatok nezostalo nič.

Pamiatky a atrakcie

Hoci je stredoveká Mdina rozlohou malá, je plná historických pamiatok.

Medzi najvýznamnejšie patrí opevnenie a hradby obklopujúce celé historické centrum. Hlavná časť hradieb je voľne prístupná a ponúka úchvatný výhľad na vnútrozemie ostrova a východné pobrežie.

Najväčšou dominantou Mdiny je katedrála svätého Pavla z 18. storočia, ktorá dominuje celému mestu. Vstupenky stoja 10 eur.

Vnútri hradieb starého mesta sa nachádza Prírodovedné múzeum, ktoré je otvorené od utorka do nedele od 9.00 do 17.00 hod. Vstupné je 5 eur.

V Mdine si však najviac užijete bezcieľne blúdenie úzkymi uličkami a skúmanie osihotených zákutí. Hoci je Mdina veľmi malá, pokojne tu môžete stráviť viac ako hodinu.

Vstupné a otváracie hodiny

Keďže vo vnútri Mdiny stále žijú stáli obyvatelia, brány hradieb zostávajú otvorené 24 hodín denne, 7 dní v týždni, a preto sa môžete uličkami starého mesta túlať bez časového obmedzenia.

Jednotlivé pamiatky sú zvyčajne otvorené od 9:00 do 17:00.

Vstup do samotnej Mdiny je bezplatný. Platí sa len za vstup do katedrály alebo Prírodovedného múzea.

Ubytovanie Mdina

Nechajte na seba zapôsobiť stáročné hradby aj večer, keď turistický ruch utíchne, a ubytujte sa priamo v starom meste.

V Mdine sú len tri luxusné 5-hviezdičkové hotely:

Oveľa výhodnejšie ponuky nájdete v susednom meste Rabat.

Ako sa tam dostať

Mdina leží v centrálnej časti ostrova neďaleko mesta Ir-Rabat a smerujú sem cestné ukazovatele z celej Malty.

Autom

Do samotného historického jadra majú autá vstup zakázaný, ale na prístupových cestách, ktoré môžu byť v letnej sezóne preplnené, vždy nájdete bezplatné parkovisko.

V oblasti Mdiny môžete zaparkovať kdekoľvek zadarmo, ale počítajte s tým, že budete musieť dlho obchádzať Rabat, aby ste našli voľné miesto.

Rezervujte si auto na letisku Malta

Autobusom

Mesto je však ľahko dostupné autobusom. Do Mdiny premáva 8 autobusových liniek, každá s intervalom 30-60 minút. Hlavná autobusová zastávka "Rabat" sa nachádza približne 50 metrov od vchodu do Mdiny.

Vzhľadom na veľmi rušnú dopravu z Valletty odporúčame na cestu do Mdiny používať autobusy namiesto áut.

Kliknutím na číslo linky si môžete pozrieť presný cestovný poriadok a mapu trasy.

 • Linka X3 - Letisko, Bugibba, Tarxien, Birkirkara
 • Linka 50 - Valletta, Birkirkara
 • Linka 51 - Valletta, Birkirkara, Imtarfa
 • Linka 52 - Valletta, Birkirkara a mesto Dingli
 • Linka 53 - Valletta, Birkirkara a prehliadka mesta Ir-Rabat
 • Linka 56 - Valletta, Birkirkara, park Ta'Qali a mesto Dingli
 • Linka 109 - Siggiewi, Zebbug a Bahrija
 • Linka 181 - Birkirkara, mesto Dingli, Mater Dei
 • Linka 182 - Birkirkara, Mater Dei, Imtarfa
 • linka 186 - Mosta, Bugibba, Ta'Qali
 • Linka 201 - útesy Dingli, Modrá jaskyňa, Hagar Qim, mesto Dingli, Siggiewi
 • Linka 202 - Mosta, Pembroke, San Giljan, Sliema, Ta'Qali

Ceny lístkov a ďalšie informácie o autobusoch na Malte nájdete v kapitole Doprava.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Malta.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.