Vestmannaeyjar

Heimaey

Vestmannaeyjar alebo Vestmanské ostrovy je malé sopečné súostrovie pozostávajúce z približne 15 ostrovov, ktoré sa nachádza asi 10 km južne od Islandu. Obývaný je len jeden z nich, najväčší ostrov Heimaey s mestom Vestmannaeyjar, ktoré má menej ako 4 000 obyvateľov.

Vyhľadávanie ubytovania - Ostrovy Vestmannaeyjar

V meste Vestmannaeyjar môžete využívať kompletnú občiansku vybavenosť od mnohých reštaurácií a prevádzok rýchleho občerstvenia až po banky, poštu, hotely a supermarkety. Možno vás prekvapí, aký je Vestmannaeyjar motorizovaný, vzhľadom na to, že miestni obyvatelia tu zriedkakedy prejdú viac ako 3 km.

Sopky Heimaey

Najväčšou atrakciou Heimaey je určite 200 metrov vysoká sopka Eldfell so zaujímavým tmavočerveným štrkom a skalami. O niečo ďalej sa nachádza oveľa menšia sopka Helgafell. Práve výstup na sopku Eldfell je najčastejším cieľom turistov. Odtiaľto si môžete vychutnať nádherný výhľad na celý ostrov Heimaey, ako aj na prekvapivo hlboký a široký kráter sopky, z ktorého sa tiež občas ešte mierne dymí.

V roku 1973 sopka vyhnala z ostrova všetkých miestnych obyvateľov a len vďaka milosrdne pomalému toku lávy a veľmi početnej flotile rybárskych lodí sa všetkým obyvateľom podarilo uniknúť. V záujme zachovania života na rybársky dôležitom súostroví Vestmannaeyjar sa islandská vláda rozhodla zastaviť a odkloniť prúd lávy pomocou mnohých vodných diel, čo sa nakoniec podarilo. Zachovali sa približne 2/3 všetkých domov a dôležitý prístav.

Turistika na ostrove Heimaey

Ostrov Heimaey je vďaka svojej kompaktnej rozlohe a veľmi dobrej infraštruktúre ideálny na krátke pešie túry, ktoré vás zvyčajne zavedú k jednej z miestnych sopiek alebo na pobrežné útesy, z ktorých sa naskytá krásny výhľad na oceán a okolité ostrovy.

Najlepšie trasy s popisom nájdete napríklad na stránke alltrails.com.

Jedinečné počasie - jasno a slnečno

Súostrovie Vestmannaeyjar má vďaka svojej polohe mimo vplyvu islandských hôr a každodenných silných vetrov jedinečnú mikroklímu, aká sa na Islande nevyskytuje. Vďaka silnému vplyvu Golfského prúdu sa ostrovy môžu pochváliť aj najvyššou priemernou teplotou zo všetkých miest na Islande.

Zatiaľ čo v zime teplota len zriedka klesá pod bod mrazu, v lete môže vystúpiť až na 20 °C. Hoci je na Vestmannaeyjar veľmi daždivé počasie, zrážky vždy prichádzajú vo forme rýchlych prehánok, medzi ktorými je jasná slnečná obloha. Čo sa týka počtu hodín slnečného svitu, Vestmannaeyjar je opäť na prvom mieste na Islande.

Ako sa tam dostať?

Na hlavný ostrov Heimaey sa dostanete letecky a trajektom.

Letecky

Ak si chcete urobiť 24-hodinový výlet z Reykjavíku bez auta, leťte sem letecky. Po Heimaey sa môžete ľahko pohybovať pešo. Z domáceho letiska RKV v Reykjavíku lieta malá letecká spoločnosť www.eagleair.is do Vestmannaeyjar VEY dvakrát týždenne v zime a denne v lete . Spiatočné letenky sú však veľmi drahé (približne 240 EUR).

Trajekt

Oveľa výhodnejšia je plavba loďou, ktorá premáva na dvoch rôznych trasách. Na trajekt sa môžete nalodiť aj s autom, ale je možné nechať auto zadarmo na parkovisku v prístave a ísť na Heimaey len pešo.

  • Vestmannaeyjar - Landeyjahöfn (poloha prístavu: google.com/maps): približne 7-10-krát denne, čas plavby 45 minút. Jednosmerný lístok pre 1 osobu stojí 2 000 ISK, ďalší lístok pre auto stojí 3 000 ISK
  • Vestmannaeyjar - Þorlákshöfn (poloha prístavu: google.com/maps): približne 2-krát denne, čas plavby 2 hodiny, plavba len v lete. Jednosmerný lístok pre 1 osobu stojí 4 000 ISK, ďalší lístok pre auto stojí 5 000 ISK

Lístky je ideálne zakúpiť online na webovej stránke lodnej spoločnosti herjolfur.is/en.

Ubytovanie

Ostrov Heimaey je obľúbeným miestom na prenocovanie a oddych v oblasti s pekným počasím. Upozornenie: Na ostrove Heeyaye je možné ubytovať sa na rôznych miestach, napr. Miestne penzióny a hotely sú často rezervované viac ako šesť mesiacov vopred, najmä na víkendové pobyty počas leta. Vestmannaeyjar je najobľúbenejšou letnou destináciou Islanďanov.

Kvôli prehľadnosti vyberáme najlepšie ubytovanie v dvoch kategóriách:

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.