Dyrhólaey

Dyrholaey

Mys Dyrhólaey je najjužnejším bodom islandskej pevniny a jeho malý skalnatý polostrov so skalnatou morskou bránou láka mnohých cestovateľov k návšteve. Dyrhólaey leží hneď vedľa najkrajšej islandskej pláže Reynisfjara a najbližšie mesto je Vík í Mýrdal.

Porovnajte ceny prenájmu áut na Islande

Útesy a skalné okno

Najväčším lákadlom oblasti Dyrhólaey sú útesy vysoké viac ako 100 metrov a takmer kolmé. Z nich vyčnieva do mora ako malý polostrov vyše 150 metrov dlhý útes s dvoma oblúkmi tesne nad úrovňou mora. Tieto útesy tvoria skalné okná alebo brány a patria medzi najfotogenickejšie miesta na Islande.

Na vrchole útesov stojí malý maják z roku 1910 s netypicky štvorcovou základňou, bielou fasádou a červenou strieškou.

Kolmé a vysoké steny útesov sú obľúbeným hniezdiskom sťahovavého vtáctva, ktoré sem každoročne priláka desaťtisíce vtákov. Krik vtákov spolu s hukotom oceánu dotvárajú magickú atmosféru tohto miesta.

Pohľad na čierne pláže

Mys Dyrhólaey je z oboch strán obklopený dlhými úsekmi čiernych pláží so sopečným pieskom, ktoré sa tiahnu až za horizont.

Priamo pod útesmi sa nachádza ľahko dostupná pláž Kirkjufjara s krásnym výhľadom na skalnú bránu z úrovne mora. Na západe sa rozprestiera jedna z najznámejších islandských pláží. Reynisfjara so svojimi ikonickými čadičovými útvarmi.

Na východe si vychutnáte výhľad na ťažko prístupnú a so 6 km jednu z najdlhších pláží na južnom pobreží, ktorá prakticky končí pri slávnom vraku lietadla DC-3.

Ako sa tam dostať?

Útesy Dyrhólaey sú veľmi dobre dostupné autom, asfaltová cesta č. 218 vedie priamo na vrchol útesov k majáku a takmer až na pláž Kirkjufjara, ktorá sa od hlavnej islandskej cesty č. 1 odpojuje asi 6 km. Z Reykjavíku je mys Dyrhólaey vzdialený 180 km (mapa trasy: google.com/maps).

Cesta k útesom je celoročne prejazdná pre všetky typy áut.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.