Vrak lietadla DC-3

DC-3 na Islande

Vrak starého vojenského lietadla Dakota DC-3 je známym miestom na juhu Islandu, ktorého hrdzavý trup pomaly mizne v dôsledku drsného islandského počasia. Vrak leží v čiernom sopečnom piesku v osirelej krajine širokého lávového poľa (nazývaného Sólheimasandur) a kostra z ešte stále striebornošedej ocele výrazne kontrastuje s tmavým okolím.

Porovnajte ceny prenájmu áut - Island

Lietadlo je pre verejnosť voľne prístupné, môžete pózovať, ako sa vám zachce.

História nehôd

K nehode došlo 21. novembra 1973 počas zásobovacieho letu pre americkú radarovú základňu. Lietadlo sa vracalo z letiska Hofn na východe ostrova do Keflavíku. Pravdepodobnou príčinou nehody bola silná námraza, ktorá narušila aerodynamické vlastnosti lietadla, preto sa posádka rozhodla núdzovo pristáť na zamrznutej pláži pri meste Vik.

Všetkých 7 členov posádky prežilo a vrak lietadla tam zostal dodnes, ale postupne stráca svoj charakter v dôsledku neopatrných zásahov a ničenia turistami.

Ako sa tam dostať?

Vrak sa nachádza asi 3,5 km od hlavnej okružnej cesty číslo 1. Hneď pri ceste nájdete malé parkovisko, z ktorého vedie chodník cez rovinatý terén (môže byť veľmi veterný) k vraku.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.