Reykjavík

Reykjavík

Reykjavík je hlavným a najväčším mestom Islandu, kde sú sústredené všetky kultúrne a administratívne inštitúcie a kde je najväčší výber hotelov, reštaurácií a obchodov.

Reykjavík bude takmer vždy cieľom aspoň prvej a poslednej noci na Islande vďaka medzinárodnému letisku Keflavík KEF, ktoré sa nachádza asi 40 km od mesta.

Zobraziť hotely v Reykjavíku

Mnohí cestovatelia však zostanú v meste počas celého pobytu vďaka všetkým dostupným službám, ako aj dobrému dopravnému spojeniu.

Pamiatky a atrakcie

Samotný Reykjavík ako najväčšie mesto na Islande ponúka množstvo zaujímavostí, ktoré by ste nemali vynechať.

Kostol Hallgrímskirkja

Tento luteránsky kostol s jedinečnou architektúrou je jedným zo symbolov Reykjavíku a so svojimi 74 metrami výšky je zároveň druhou najvyššou budovou na celom Islande. Tvar Chárm Hallgrímskirkja pripomína skôr štartovací raketoplán než náboženskú stavbu. Výstavba sa začala v roku 1945 a dokončená bola až v roku 1986.

Keďže sa nachádza na vrchole kopca, je dominantou celého mesta viditeľnou z diaľky a jej veža slúži aj ako vyhliadková plošina.

Kostol je otvorený denne od 10:00 do 17:00. Vstup do kostola je bezplatný, za výstup na vežu sa platí 1 000 ISK. Oficiálna webová stránka: hallgrimskirkja.is

Koncertná sieň Harpa

Jednou z ďalších dnes už ikonických budov Reykjavíku je koncertná a konferenčná hala Harpa, ktorá bola slávnostne otvorená v roku 2011. Oceľovú konštrukciu pokrývajú stovky sklenených štruktúr rôznych farieb, ktoré majú pripomínať divokú čadičovú krajinu Islandu.

Budova bola niekoľkokrát ocenená ako jedna z najlepších moderných koncertných sál v Európe. Oficiálna webová stránka: www.harpa.is/en

Höfði

Dom Höfði (v angličtine sa prekladá aj ako Höfdi) je malá, nenápadná drevená vila postavená v roku 1909 na severnom okraji Reykjavíku. Dom bol pôvodne postavený ako rezidencia francúzskeho konzula, ale svetoznámym sa stal až v roku 1986.

V polovici októbra tohto roku sa v Höfði konal samit v Reykjavíku a práve v tomto dome sa stretli americký prezident Ronald Reagan a sovietsky vodca Michail Gorbačov. Práve tu sa rozhodlo o úplnom zákaze rozmiestnenia rakiet stredného doletu v Európe, čo sa neskôr označilo za začiatok konca studenej vojny.

Slnko voyager

Veľká oceľová socha pripomínajúca loď, ako aj kostru veľryby, pochádza z rúk architekta Jóna Gunnara Árnasona a bola odhalená v roku 1990. Sun Voyager sa opisuje ako loď snov alebo óda na slnko a má symbolizovať neobjavené územia a sny o nádeji.

Ubytovanie Reykjavík

Hlavné mesto Islandu slúži ako najlepšia a v podstate jediná hlavná základňa na prvotné ubytovanie po príchode, ale aj na kompletný pobyt vďaka svojej blízkosti k takzvanému Zlatému kruhu. Vďaka širokej ponuke hotelov a apartmánov sa ceny v Reykjavíku držia v rozumných medziach približne od 92 EUR za noc.

Aby sme vám uľahčili orientáciu, vyberáme ubytovanie s najlepším pomerom ceny a kvality s 110 EUR ceny za noc: Center Hotels Plaza, 100 Iceland Hotel, Reykjavík Downtown Hotel.

Čo vidieť v okolí

Objavte všetky miesta, ktoré môžete vidieť v Island.

Tento článok môže obsahovať partnerské odkazy, z ktorých môže naša redakcia získať provízie, ak kliknete na odkaz. Pozrite si našu stránku s reklamnými pravidlami.